Sari la conținut

Ajutor :(((


mavrocook
 Share

Postări Recomandate

1. Iti recomand motor in 4 timpi, sunt mai fiabile

2. Ia-ti scuter cu racire pe lichid

3. Cu frane pe disc

4. Transmisie prin curea

5. Marci de scutere pe care ti le recomand: Piaggio, Aprilla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu iti trebuie neaparat viteza, atunci cauti un scuter in 4T (4timpi) care este mai fiabil (mergi mai mult fara reparatii majore), dar este mai slabut.

senmalizare, oglinzi si compartimentu' ala de sub sa il au toate scuterele, exceptandu-le pe alea cu pedale.

 

racirea pe aer (racire fortata este la scutere): motorasele alea au un ventilator care face vant pe langa cilindru.

racirea pe lichid: se face cu apa, eventual si antigel. este un circuit mai complicat decat la racirea pe aer... are pompa de apa, radiator, furtune...

Racirea pe apa este mai buna.

franele... pe disc is mai eficiente.

transmisia - variator... CVT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.

 

Apoi, e bine ca am aflat, raman la 4T. Voi alege racire pe lichid, frane pe disc si transmisia variator.

 

Acum problema e... ca am cam citit la topicul ala de accidente si nu mi-a placut ce-am citit. De aceea voiam sa intreb posesorii de scutere din Bucuresti cat de periculoasa este "plimbarea", in limitele legale, la ore de varf (adica dimineata in jur de 10-11 si seara in jur de 6-7-8)? Scuze daca e intrebarea idioata, dar as dori pareri de la cei care merg zi de zi cu astfel de vehicule prin Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.

 

Apoi, e bine ca am aflat, raman la 4T. Voi alege racire pe lichid, frane pe disc si transmisia variator.

 

Acum problema e... ca am cam citit la topicul ala de accidente si nu mi-a placut ce-am citit. De aceea voiam sa intreb posesorii de scutere din Bucuresti cat de periculoasa este "plimbarea", in limitele legale, la ore de varf (adica dimineata in jur de 10-11 si seara in jur de 6-7-8)? Scuze daca e intrebarea idioata, dar as dori pareri de la cei care merg zi de zi cu astfel de vehicule prin Bucuresti.

 

daca mergi linistit si in limita 50 km/h nu vei avea probleme. Dar daca te crezi zmeu si ii dai 100.. nu-ti mai lua scuter ca s-ar putea sa te vedem la Accidente :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a placut niciodata viteza. Nu am carnet cat B pentru ca nu m-a atras sofatul. Nu sunt nici un fan al motociclismului, dar consider ca scuterul este cea mai usoara cale de a omori din timpii morti pe care ii "obtii" cu ratb.

 

Nu fac niciodata lucruri fara sa ma informez si daca nu sunt sigur de ele. Asta daca ma afecteaza pe mine sau pe cineva apropiat. Ca sa fac "sport extrem" cumparand 2 prajituri in loc de una... nu cred ca omoara pe nimeni.

 

De aceea am si intrat aici, sa cer parerea celor care conduc zi de zi. Sa aflu de riscuri, sa aflu ce fel de scuter imi trebuie pentru ce vreau eu. Am si 2 prieteni, unul care a condus scuter timp de 2 ani in Bucuresti si nu a avut nici o problema (vorba lui: "exceptie fiind mucurile de tigara primite in piept"), altul care are motocicleta de cand se stie (si are vreo 28-29 de ani acum), unii dintre voi poate-l si cunosc. Nu ma intereseaza sa merg cu 100km/h, ma intereseaza sa ajung intreg de acasa la serviciu si inapoi, asta intr-un timp mai scurt decat daca as folosi mijloacele RATB.

 

Sincer, chiar m-a speriat ce am citit la Accidente si topicul lui old_school. Poate mai sunt si altele, inca citesc forumul. Ceea ce m-au recomandat prietenii mei (si cred ca nu au vorbit prostii) este ca trebuie sa vad cum ma descurc EU in trafic. Cum reactionez eu la ceea ce se intampla pe carosabil si pe langa el. Si asta se face ori conducand, ori mergand cu cineva pe scuter in trafic. Daca prima o pot face numai daca il cumpar, a doua momentan nu o pot face pentru ca nici unul dintre cei doi despre care vorbeam nu mai detine scuter.

 

Mai am mult de citit pana sa iau o hotarare.

 

PS. Scuterul e limitat electronic la 45km/h, iar daca ii scot limitarea risc dosar penal. N-am avut si nici nu am de gand, pe langa faptul ca imi pune viata in pericol scoaterea limitarii, sa am probleme cu legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , sa sti ca eu mai bine ma sint cand este aglomerat orasul decat cand este mai liber. Zboara astia cu conservele pe langa mine....si doamne fereste sa ma loveasca unu la vitezele cu care merg.Pot sa am 3 casti ca tot acolo raman.

asta este parerea mea

Bafta cu scuterul si f mare grija daca esti incepator

Ochi in oglinzi !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai grija de unde o sa iei scuterul tau. Eu am luat un Agility 50 de la bykes.ro si de 14 zile astept actele lui si factura. Scuter e in garaj si nu am cum sa inscriu. bykes.ro da vina pe EuroMotor si EuroMotor pe bykes.ro.

Editat de rombaer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 scutere Kymco si am numai probleme cu ele. Unu cumparat la Tomina si unu la bykes.ro. Aveti mare grija unde cumparati scuterele....

cum adica ai numai probleme cu ele? La Agility am inteles, problema cu actele, dar la grand ce probleme ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica ai numai probleme cu ele? La Agility am inteles, problema cu actele, dar la grand ce probleme ai?

 

Numai probleme la acte. Am dat 1200 de Euro pentru scuter. 300 RON pentru inscriere si nimic. Acuma dupa 14 zile imi da acte si bani inapoi. Dar tot nu este inscris. Scuter e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai probleme la acte. Am dat 1200 de Euro pentru scuter. 300 RON pentru inscriere si nimic. Acuma dupa 14 zile imi da acte si bani inapoi. Dar tot nu este inscris. Scuter e ok.

nasoala situatia :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb azi cu un tip care si-a luat scuter de la Kawa...a dat o gramada de bani pe o chinezarie numita generic sau asa ceva si nu a primit acte...nika...

La noi, pt scuterele Motowell, clientul primeste: carte de service, ghidul utilizatorului, carte de identitate emisa de RAR, folie de securizare pe carte si bulina care atesta efectuarea ITP-ului pt pus pe numar. Cu astea inregistrarea la primarie devine banala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic Closed , Baiatu si-a luat rs50 asa ca se Inchide.

 

 

NU MAI POSTATI.

 

am vb azi cu un tip care si-a luat scuter de la Kawa...a dat o gramada de bani pe o chinezarie numita generic sau asa ceva si nu a primit acte...nika...

La noi, pt scuterele Motowell, clientul primeste: carte de service, ghidul utilizatorului, carte de identitate emisa de RAR, folie de securizare pe carte si bulina care atesta efectuarea ITP-ului pt pus pe numar. Cu astea inregistrarea la primarie devine banala.

Corect de ce sa dea o gramada de bani pe o chinezarie numita Generic si nu una Motowell, scuterele Generic macar au designul lor (unic) , nu ca Motowell far copiat de pe Gilera Runner.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...