Sari la conținut

Help - Traseu


Postări Recomandate

au venit un prieten din germania si vrea sa mergem pe undeva prin Caraiman sau asa ceva , cica e pe langa vf.omu .

Ziceti care ati fost cum e drumu pana la vf.omu ( io nu am fast ), se poate merge ? e greu , usor ? tre sa te dai jos de pe moto ? zi dragosktm ca tu sti :D

Si de cariman ala daca stiti ceva.. :baubau:

 

mersi :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pit,

Am umblat ceva ani pe munti, mai ales in Bucegi.

 

Cabana Caraiman este destul de aproape de Cabana Babele, iar drumul nu e foarte dificil. Cu Omu e alta poveste si are portiuni mai periculoase.

 

Iti recomand sa studiezi hartile:

Alpin.Activ

 

tot la pagina de mai sus vei gasi si indicatii meteo de la Observatorul meteo de pe Vf. Omu

 

Actualizare: 9:00 AM EEST on August 05, 2004

Observator Vf. Omu, (History)

Elevation: 8215 ft / 2504 m

39 °F / 4 °C

 

 

 

 

De asemenea:

harti.mielu.ro

 

 

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor....

 

Oricum fiti cu bagare de seama, pt ca in zona Omu mai gasiti zapada, iar vremea in zona e foarte schimbatoare ... si-ti spun asta din experienta [era soare, dupa 40 minute eram in ceata deasa de mi-am facut 5 cruci numai sa nimeresc cabana si dupa inca o ora a turnat cu galeata de n-am mai avut nici un orificiu anatomic neplouat]

 

 

Drum Bun si sa ne povestesti cum a fost + poze cat mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zapada pe la Omu nu vezi in august.

Am fost acum 2 saptamani si drumul este foarte usor, il faceam si cu GS-ul meu de

1100, nu de mult se putea urca si cu masina (cica), oricum nu trebuie sa ai nici cauciucuri cross nici motor hard enduro.

A venit cu noi cineva care avea gume de touring-enduro.

Dar daca tot am vorbit despre atitudinea turistilor fata de noi, toata poteca este plina de turisti in weekend si un mos de 80 de ani urca de la Babele la Omu pe poteca aia intr-o ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok mersi la amandoi :baldy:

 

Oricum nu cred ca o sa merg saptamana asta ca e naspa vremea, am dat azi o tura cu un prieten prin padure si e naspa rau fara cauciuc nou ( am fost cu unu uzat ca il am pe ala nou da mi`e lene sa il pun :D )

 

Oricum cand o sa merg o sa pun zi poze(multe) :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Pit:

 

Drumul cu plecare din Sinaia pe la Cuibul Dorului e "floricele pe campii". Pana la Babele am mers si cu masina acu' cativa ani. Dupa aia exista o singura problema si aia nu de moto ci de traseu, adica ajungi la un loc (sub varful Ocolit) unde vezi doua indicatoare: "traseu de vara" (pe la Cerdac) si "traseu de iarna". Sa nu o luati pe cel de vara ca are grohotis cu inclinatie laterala mare, si dedesubt prapastie nashpa. Cu piciorul e OK, dar cu moto e periculos. Cele doua variante se reintalnesc dupa cateva sute de metri chiar in fata la cabana Omu.

 

Sa va luati foite de vant/ploaie, la Omu vremea e FOARTE schimbatoare si vine ceata cat ai clipi.

 

Si grija cu rangerii "Parcului National Bucegi". Chiar exista, nu e fictiune, si sunt pusi pe amendat enduristi.

 

N-ai nici o treaba cu cauciucul uzat chiar daca ploua, drumul e tot numai pietris, nema pamant umed ca in padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pit,

Vezi relatarea mea de acum citeva saptamini "Enduro versus legi/regulamente" pentru descrierea traseului si a problemelor pe care le poti avea cu legea pe acolo :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...