Sari la conținut

Cu ce curat lantul?


Postări Recomandate

Salut.AM un spray de lant Shell teflon bla bla , deci am cu ce sa ung lantul.

AM auzit ca ar fi si niste spray -uri de curatat.Stie cineva de unde as putea sa iau unul?La benzinarii gasesc?Poate e cineva care si-a luat de curind si imi poate da indicatii precise (gen:OMV Oltenitei , etc).Multumesc anticipat. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah eu stiu ca dai cu teflon ala pe lant. cand e de spalat il speli cu gaz. da mai bine merem luni si ntrebam pe Andu ca el stie. Nici eu nu stiu care-i procedura de spalat lantisoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-ti aduc eu un spray de curatat lantul marca MOTUL. Costa cam 5 euro parca.

Cool.Poate poti sa il aduci la Arc miercuri.Promit sa vin de data asta :blbl: .

N-am avut net 2 zile , de aici intarzierea raspunsului.

 

PS.Monstrul plinge in garaj sa fie scos la plimbare....da'sa rabde si el pina miercuri.Daca nu se poa, nu se poa :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa iau mai multe bucati de Spray Motul la mine, ca vrea si Elfu'!

Ne vedem acolo! Daca se poate sa-mi aduci aminte miercuri pe la pranz, ar fi perfect!

si ce face spray-ul asta? :banana: cum curata? :blbl: sincer n-am auzit de spray de curatat lant :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va zic eu cum o e imediat ce termin prima mie de km. Ca atunci imi iau si de-ala de curatat lantu. am priceput acum ca e una sa ungi lantu si una sa cureti lantu.

Probabil ca e o solutie care dizolva jegul cu praf si nu atacat o-ring-urile....

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Intii si intii daca se gaseste spray de curatat pe la benzinarii(eu sint din Oradea si magazine de specialitate canci pe aici), si apoi care e procedura de curatare corecta. E naspa ca mobra mea nu are cric central si nu am nici stander, presimt ca o sa ma cam chinui. Am vazut azi ca lantul e jegos ca naiba, mi-a si aruncat pe carena unsoare de aia neagra angro, si in plus incepe sa zangane citeodata in momentul cind tai acceleratia(pina acu n-a facut zgomotul ala) :baldy:. Banuiesc ca din cauza ca tre' curatat si uns. Spray de lant am, ceva Shell cu teflon, dar nu stiu cum sa curat lantul :banana: . Ar fi bine daca cineva care se pricepe si are timp sa faca un "tutorial" despre chestia asta, eu marturisesc ca sint habarnist si poate ca sint si altii in situatia mea. So, please help si mersi anticipat, ca vreau s-o rezolv cit mai repede, ca in weekendul asta am ceva drumuri lungi de facut :blbl: .

Editat de Luc_zxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cum sa dai 5 euroi pentru spalat lantu'?? B)

Cand mergeti la spalatorie cu motoru':

1. ridicati pe cricul central

2. spalati lantul din abundenta cu benzina sau gaz, frecati cu perie moale de par sau cu o bucata de lemn moale

3. cand lantul arata curat (metalul se vede bine), cereti celui de la spalatorie la sfarsit sa dea cu jet puternic de apa pe lant, lasati roata libera sa se roteasca.

4. cand toata benzina si mizeria s-a scurs, mergeti intr-o tura usoara (platiti spalatul, banuiesc :what: )

5. dupa cateva ture, cand lantul s-a incalzit si s-a uscat complet, dati cu sprayul de lant; se va fixa si va unge mai bine cu lantul cald. Asteptati putin, altfel il arunca pe roata si aripa in stropi, eu am patit-o!

Se recomanda ungerea dupa fiecare spalat mai accentuat sau dupa mers indelungat prin ploaie si namoale.

Poate ca nu sunt cele mai bune sfaturi; la mine merge de minune; Kawasaki ZZR1100, an 1990.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...