Sari la conținut

Achizitie Scuter


salex
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor!

Ma numesc Alex si sunt nou aici. Ma gandesc sa imi cumpar un scuter pentru a-l folosi la drumul casa - serviciu - casa. Ma intereseaza ceva sub 50 cm3, ca sa nu mai fac scoala de soferi inca o data si pentru A1 sau A... B-ul il am deja.

Am de ales intre Peugeot Vclick (3.400 lei), Kimco Agility (cca.4.000lei) si Magnet City (3850 lei). Mai sus de 4.000 de lei nu am buget.

Lucrurile stau asa la prima vedere:

Peugeot-ul e facut in China. L-am vazut. Are roti de 10 si motor in 4 timpi. Acum stiu ca faptul ca e facut in China il trege in jos, dar decizia Peugeot de a-si pune sigla la bataie spune ceva totusi... nu? Adica, vreau sa spun, cat de prost poate sa fie?

Kymco este semnificativ mai scump decat Peugeot-ul insa nu ofera in plus decat rotile mai mari, de 12.

In rest sunt la fel si ca motor (4 timpi) si ca putere (2,9 cai).

La o prima vedere, Magnet City matura pe jos cu primele doua. Motor in 2 timpi tip Minarelli, 5,6 cai putere (aproape dublu) roti de 12 etc.

Problema ar fi daca sunt si fiabile... Stie cineva?

 

Apoi mai e si problema motorului... 2 sau 4 timpi? Inteleg ca cele de 2 timpi se strica mai repede... cat de repede? Cam cat duce un astfel de motor? Sa renunt la puterea unui motor in 2 timpi in favoarea fiabilitatii unuia in 4 timpi?

 

Acum eu nu sunt neaparat sportiv insa nini sa ma tarai pe sosea nu vreau... sa ma ia masinile pe bot... Oare imi sunt suficienti 2,9 cai pentru a pleca decent de la stop? (am 90 de kg)

 

Dupa cum vedeti o gramada de intrebari. Astept eventualii posesori de scutere cu lamuriri pentru care le multumesc deja, in avans.

 

Numai bine,

Alex

Editat de salex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri. Te invit saptamana viitoare la un drive test. Momentan (dupa SMAEB) nu mai exista niciun scuter pe stoc (numai unul intr-un magazin undeva in Pantelimon). Saptamana asta a fost si ziua nationala a Ungariei si nu s-au putut face livrari, insa saptamana viitoare primim un camion (foarte posibil chiar Luni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca eu am auzit numai vorbe bune despre Kymco pe forum. Desi nu am nici cea mai mica incredre in chinezi ma gandeam sa imi iau un Kymco, numai ca pana la urma mi-am luat Peugeot.... il am de nici o sapt, deci nu pot sa-ti spun prea multe despre el. Oricum, daca e facut in China e cu licentza Peugeot..... Bafta multa :duel: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peugeot Vclick ala vezi ca nu prea e Peugeot , scooterele Pgt nu se fac in China si nu costa asa putin oricum.Vad ca lumea nu are probleme cu Kymco asa ca ti-as recomanda Kymco sau un Peugeot normal , nu facut sub licenta in China eventual pe vapor in timp ce il transportau spre Europa. :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu ti-as recomanda tot Kymko.. iar daca iti iei scuter cu motor in 2 timpi mai bine il iei la mana a doua.. nu merita sa iei scuter nou in 2 timpi.. :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu as recomanda sa iei un scuter la mana a 2-a, pt k astea sunt cele mai chinuite vehihule, si pot sa fac pariu cu tine ca 1 din 4 insi fac rodajul calumea la ele, deci mai bine iei unul nou, pt k mai au si garantie (2 ani)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu as recomanda sa iei un scuter la mana a 2-a, pt k astea sunt cele mai chinuite vehihule, si pot sa fac pariu cu tine ca 1 din 4 insi fac rodajul calumea la ele, deci mai bine iei unul nou, pt k mai au si garantie (2 ani)

 

am zis sa-si ia la mana a doua daca isi ia scuter in 2 timpi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis sa-si ia la mana a doua daca isi ia scuter in 2 timpi.....

mai degraba un scooter in 4t la mana a2a decat unu in 2t ...

 

Da' cum de le fac atat de repede k nu sunt angajati la milka :duel: :ok:

"e" mici si multi si lucreaza repede de la valuri :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri...

 

Despre Peugeot... e chiar Peugeot, se vinde de catre dealerii Peogeot, are acte Peugeot (le-am vazut), garantie Peugeot 2 ani.

Este facut insa INTEGRAL in China (nu pe vapor, chestii din astea)

Acum, daca Vclic asta ar fi un Logan al scuterelor, (adica sa aibe francezii in China fabrica lor, unde sa controleze procesul de productie) ar fi bine si ar garanta un produs nu spun bun, - pt a nu supara pe cei ce dau 80-90 mil. pe scuter- ci cel putin acceptabil pentru saracime.

Dar daca Peugeot nu are nici o fabrica in China si pur si simplu cumpara niste chinezarii pe 2 ioani, le face acte de Peugeot, le pune sigle Peugeot si le vinde pe 1000 de Euro asta e naspa.

Sa se preteze totusi Peugeot la asa ceva? Daca ia foc scuterul ala sub tine nu se gandesc ca arde si sigla aia odata cu el?

 

Va multumesc tuturor si va doresc numai bine,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca s-a mers mai mult pe ideea: lumea vrea si scutere ieftine, hai sa le oferim si noi pentru ca au mai multa incredere daca scrie peugeot pe ele.

 

EU am kymco si astept cu nerabdare sa il delimitez pentru ca tocmai ce m-a depasit lejer un tip cu un scuter "SAMPRA"... grrrrr :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...