Sari la conținut

Mi-a "crapat" Ambreiajul (cred)


Cristi_M
 Share

Postări Recomandate

Motor in 2T (MZ RT 125/3)

 

problema: se aude un zgomot ciudat (harjait) in motor, doar cand este in sarcina, la viteza a 3-a si a 4-a, la turatii mai mari. Se si incalzeste motorul exagerat (in partea cu ambreiajul), deci cred ca e o frecare. Posibil placi de ambreiaj uzate, dar mi-a mai patinat din cauza asta, nicidecum sa se auda harjaitul ala. I-am pus niste saibe la arcuri si a mers binisor un timp. Cablul de ambreiaj l-am lasat foarte lejer, ca sa nu mai patineze si cand e in I-a, pe loc motorul are tendinta sa traga, daca nu o turez, moare. Acum (de ieri) nu mai merg cu ea, ca mi-e frica sa nu se duca draq toata cutia.

Anul trecut i-am pus un ulei bun (de la Yamaha) si acum vreo 2 saptamani am completat cu ulei de transmisie de masina (nu mai aveam bani de ulei scump). Poate fi asta din cauza uleiului ?

 

intrebare: care ulei e mai bun ? aditivat, neaditivat, romanesc, etc

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

la cutia de mz poti sa pui cel mai ieftin ulei de motor. asa spune cartea tehnica. nu trebuie sa pui uleiuri grafitate pt ca o ia razna ambreiajul. pune ulei romanesc, e unul M20W40 e beton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Cristi ne bucuram s-auzim ca motocicleta ta nu e bolnavioara ... ci doar putin desurubata ...

 

 

 

Hai bafta si s-auzim de bine

bine ca era doar desurubata, si n-a apucat draq sa-si bage coada mai tare. Da' daca stau bine sa ma gandesc, in afara de problema cu reglarea carburatorului, n-am avut-o decat pe asta cu ambreiajul. in rest, aproape 10 000 Km, fara nici o problema. Acuma ziceti voi: am motor tare, sau nu ? :D si nu i-am schimbat macar segmentii niciodata :) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...