Sari la conținut

"senzor" benzina


Bica
 Share

Postări Recomandate

deci chestia este cam asa..la motorul meu YAMAHA am un bec in bord care se aprinde in momentul in care ajung la 3 litrii jumate in rezervor..becul sta stins cat timp am mai mult de 3 litrii jumate de benzina in rezervor..cand se aprinde beculetul am un buton de cuplare "rezerva"...si atunci pompa baga din acea rezerva..acuma problema este cam asa:nu se mai aprinde beculetul ala din bord numai cand vrea...am si ramas pe drum fara benzina odata pt ca nu s-a mai aprins si zoia...nu mai stiam cata benzina am...ma seaca..pt ca se aprinde numai cand vrea el..in marea majoritate a timpului sta stins..si trebuie sa ma tot uit cu lanterna in rezervor..I HATE THAT!..becul e bun..mufa e buna pe fire..am miscat de fire etc si nimic...stiu ca becul ala din bord e legat cu un termistor din rezervor..vreo idee care-i beshina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/182340-honda-xl-1000v-varadero/page__st__910

aici s-a mai discutat, poate iti e de folos

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/182340-honda-xl-1000v-varadero/page__st__910

aici s-a mai discutat, poate iti e de folos

 

 

 

 

deci se poate sa fie termistorul(ala de pe tija..)..eu m-am uitat in rezervor pe la buson nu am vazut nimic in neregula(cat se poate vedea de acolo..)dar daca piesa aia e defectuoasa de ce functioneaza cateodata?nu ar trebuii sa nu mai mearga deloc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e la senzor din interiorul rezervorului,de care ziceai si tu , e capsulat si nu ai ce-i face. Daca doresti, am mai multe bucati,iti pot trimite sa incerci unul. Costa 60 lei ,daca problema e de la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e la senzor din interiorul rezervorului,de care ziceai si tu , e capsulat si nu ai ce-i face. Daca doresti, am mai multe bucati,iti pot trimite sa incerci unul. Costa 60 lei ,daca problema e de la el.

 

 

 

dar trebuie sa fie de aceeasi valoare cu al meu..adika sa-mi aprinda martorul din bord la 3 litrii jumate ca si al meu..am vazut ca sunt care si-au pus de masina dar ala indica la alta cantitate de benzina..ale tale sunt compatibile in sensul asta cu al meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca discutam de "senzorul" termistor care aprinde becul de benzina , ar trebui sa mearga de la orice masina sau motocicleta, cu conditia ca puterea becurilor indicatoare sa fie aceeasi.(daca becul din bord are de ex 1.2W senzorul de benzina trebuie sa provina de la o motocicleta/masina care are in bord tot un bec de 1.2W, altfel nu va functiona prea bine). Asta e valabila pentru sistemele simple intalnite la majoritatea vehiculelor(termistor si bec), la unele masini mai sofisticate poate si la unele moto mai apar niste circuite electronice in schema si atunci probabil nu se potrivesc senzorii.

Cantitatea de benzina ramasa nu tine decat de pozitia in care este montat senzorul in rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termistorul tau,din ce vad, e direct pe pompa, eu am unul care e separat introdus in rezervor in alta gaura. Din pacate nu ti-l pot da la proba ,pentru ca va trebui sa tai contactele pentru a-l monta pe a ta.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/YAMAHA-YZF-R6-2001-Fuel-Sender-Unit-/390372088001?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item5ae3fd58c1

 

Asa arata al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca discutam de "senzorul" termistor care aprinde becul de benzina , ar trebui sa mearga de la orice masina sau motocicleta, cu conditia ca puterea becurilor indicatoare sa fie aceeasi.(daca becul din bord are de ex 1.2W senzorul de benzina trebuie sa provina de la o motocicleta/masina care are in bord tot un bec de 1.2W, altfel nu va functiona prea bine). Asta e valabila pentru sistemele simple intalnite la majoritatea vehiculelor(termistor si bec), la unele masini mai sofisticate poate si la unele moto mai apar niste circuite electronice in schema si atunci probabil nu se potrivesc senzorii.

Cantitatea de benzina ramasa nu tine decat de pozitia in care este montat senzorul in rezervor.

 

 

 

dupa ce am scris mi-am dat seama..:)))ai dreptate..fool me...pozitionarea lui determina cantitatea de benzina pe rezerva...

 

puscarie...am scos azi pompa din rezervoir...am relipit firul de la termistor..am conectat masinaria la curent..dar termistorul numa nu se incalzea deloc..stateam cu degetu pe el...stie puscaria ce are...am reverificat fire...spray de contact tot...toate is bune...insa beculetul...zoia...nu se aprinde...in doua luni de cand nu mai merge mi s-a aprins de vreo 3 ori...asa din senin...nu stiu ce sa zic...acuma piesa aia ori e stricata ori nu e stricata..ori suntem golani ori nu mai santem nu?tre sa ma uit pe schema electrica pe unde merg firele alea...un fir de la termistor merge in cdi..unu e masa si unu e pompa...pompa merge de rupe...daca aveti careva un termistor de vanzare il cumpar....(dar tare as vrea sa-l probez inainte)

 

n-are nimeni un termistor de vanzareeeeeeeeeeeeee?????????????

 

ziceai ca ai ceva termistoare??pai de ce nu mi l-ai putea da in proba?trebuie doar sa-i dezlipesti firul din cap si sa-l deslipesti de pe masa..il trimiti...taxele de transport le platesc eu integral ca mi-e bun ca nu mi-e bun...si daca mi-e bun il iau!..daca ma poti ajuta in sensul asta ti-as fii recunoscator...eu l-as cumpara 90% cu tot cu suportul tau..insa 10% nu sunt inca sigur ca e termistorul de vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite..eu pot sa probez senzorul si fara sa-l dezlipesc..pur si simplu ii pun masa ii dau curent in locul celuilalt fara sa-l bag in rezervor..si daca se aprinde becu halas il iau..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite..eu pot sa probez senzorul si fara sa-l dezlipesc..pur si simplu ii pun masa ii dau curent in locul celuilalt fara sa-l bag in rezervor..si daca se aprinde becu halas il iau..

ia-ti unul de pe o sonda veche de ceva daewoo. am mai pus asa si merge garantat. dar prima data verifica daca se aprinde becul in bord,adica pune firul ce merge in capsula pe masa. daca vrei sa te ajut da un semn, ca vad ca suntem vecini de oras. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da unde cimitir gasesc eu un senzor de daewoo?pai nu vreau sa desfac totul de 2 ori...Cata, baiatul de mai sus zicea ca imi poate da in proba unul ..si atunci cand scot angrenajul din rezervor sa fac tot..sa nu tot il scot si sa-l bag...tu nu stii vreunul sa probez?si daca ala e il cumpar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da unde cimitir gasesc eu un senzor de daewoo?pai nu vreau sa desfac totul de 2 ori...Cata, baiatul de mai sus zicea ca imi poate da in proba unul ..si atunci cand scot angrenajul din rezervor sa fac tot..sa nu tot il scot si sa-l bag...tu nu stii vreunul sa probez?si daca ala e il cumpar..

 

lasal pe bucur sa te ajute. no sa iti para rau. dute la el. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da unde cimitir gasesc eu un senzor de daewoo?pai nu vreau sa desfac totul de 2 ori...Cata, baiatul de mai sus zicea ca imi poate da in proba unul ..si atunci cand scot angrenajul din rezervor sa fac tot..sa nu tot il scot si sa-l bag...tu nu stii vreunul sa probez?si daca ala e il cumpar..

 

 

Sti unde e strada Baritiu , cauta Simon electronics si cere un termistor 470ohmi/0.5W. si ti-ai rezolvat problema

 

 

no spor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti unde e strada Baritiu , cauta Simon electronics si cere un termistor 470ohmi/0.5W. si ti-ai rezolvat problema

 

 

no spor .

 

 

 

unde esti nene sa te lovesc cu o bere...deci asta e valoarea termistorului meu?470 de ohmi?maaare domn!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde esti nene sa te lovesc cu o bere...deci asta e valoarea termistorului meu?470 de ohmi?maaare domn!!

nu gasesti la simon :scratch: nici la Vitacom...Telezimex...sau alt magazin de electronice. am cautat eu mai demult. si daca prin miracol gasesti, tre sa spargi capsula si sa il lipesti acolo. nah atunci sa vezi inginerie. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apai ma duc acuma pe acolo sa intreb...daca nu..tot la vorba ta ajung..la autonik...dezmembrari..

 

 

Ma oameni buni

 

daca vreti sa desfaceti capsula va desenez procedeul

 

daca aveti careva de vanzare termistorul capsulat asta e , daca vreti sa dati 2 lei pe el de la saimon si mai bine , dar sa stiti ca asta e valoarea , ce fain e pe motorbiciuclism fiecare are bisniturile lui .

 

Concluzie

 

este termistorul , e usor de pus iar daca initiatorul topicului doreste si sa i arat cum se desface capsula i arat si il si ajut ,,pro-bono"

 

ps piesa costa 2 lei si maine la ora 10 trebuie sa o aduca

 

Pentru informații suplimentare sau comenzi sunați la

 

tel. 0264 597 481 sau

tel. mob. 0744 553 402,

respectiv scrieți-ne pe una din adresele de mai jos:

 

saimonelectronics@yahoo.com.

contact@saimonelectronics.ro

 

 

 

 

no pace tuturor

Editat de dracones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni buni

 

daca vreti sa desfaceti capsula va desenez procedeul

 

daca aveti careva de vanzare termistorul capsulat asta e , daca vreti sa dati 2 lei pe el de la saimon si mai bine , dar sa stiti ca asta e valoarea , ce fain e pe motorbiciuclism fiecare are bisniturile lui .

 

Concluzie

 

este termistorul , e usor de pus iar daca initiatorul topicului doreste si sa i arat cum se desface capsula i arat si il si ajut ,,pro-bono"

 

ps piesa costa 2 lei si maine la ora 10 trebuie sa o aduca

 

Pentru informații suplimentare sau comenzi sunați la

 

tel. 0264 597 481 sau

tel. mob. 0744 553 402,

respectiv scrieți-ne pe una din adresele de mai jos:

 

saimonelectronics@yahoo.com.

contact@saimonelectronics.ro

 

 

 

 

no pace tuturor

Bafta!! vreau 10 bucati!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite acum am venit de la saimons...am cumparat termisotr de 470 ohmi..e o piesa micutza cu 2 piciorushe...trebuie sa o introduc in capsula metalica din rezervor(scot celalalt termistor din capsula si il leg asta)..altceva mai trebuie sa stiu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite acum am venit de la saimons...am cumparat termisotr de 470 ohmi..e o piesa micutza cu 2 piciorushe...trebuie sa o introduc in capsula metalica din rezervor(scot celalalt termistor din capsula si il leg asta)..altceva mai trebuie sa stiu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite acum am venit de la saimons...am cumparat termisotr de 470 ohmi..e o piesa micutza cu 2 piciorushe...trebuie sa o introduc in capsula metalica din rezervor(scot celalalt termistor din capsula si il leg asta)..altceva mai trebuie sa stiu?

 

deci e foarte simplu , desfaci partea ambutisata (partea de jos )cu un patent cu cioc usurel jur-imprejur pana partea de textolit se separa de partea metalica .vezi ca unul din piciorusele termistorului este cositorit in partea de sus a cilindrului , iar partea de jos este prinsa de capacul de textolit .

 

e foarte usor , daca nu te descurci da un mesaj si te ajut.

spor

 

vezi ca termistorul trebuie sa fie de 470 /0,5 w

 

si nu iti face nici o problema nu se topeste in benzina si nici nu o sa iti ia foc rezervorul daca nu pui caciulia metalica peste el , dar arata mai bine daca te chinui sa pui si piesa metalica.

 

spor in toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boys..mission acomplished...am desfacut capsula(cam greutz)am scos termistorul vechi care era ce-i drept cam vai de capu lui..l-am pus pe cel nou inauntru..si shpan...merge perfect..termistorul a fost 2.5 lei...deci nu se merita sa cumperi din dezmembrari si nu mai stiu ce prostii care te costa ..un termistor de 470 de ohmi cu 2 lei si treaba rezolvata...cu un drum mi-am si reparat o indoitura in rezervor bagand mana prin rezervor..daca tot am scos pompa...asa ca celui care m-a sfatuit sa cumpar de la Saimons ii multumesc si tuturor la fel pt sfaturi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...