Sari la conținut

Campulung Moldovenesc - Pitesti cu un chinez (FB Concorde)


Postări Recomandate

Data 9-august 2013. Traseul : Campulung Moldovenesc-Gura Humorului- Roman- Bacau- Brasov- Campulung-Pitesti. 507 km, 12 litrii benzina, vreme frumoasa, am plecat in jurul orei 5 am ajuns in jurul orei 15 (cu vreo 4 popasuri pe drum). Viteza de croaziera in afara localitatilor 80-100 km/h, in localitati 50-70 km/h (am evitat doua radare la mustata, multumesc celor cu masini care m-au semnalizat), pe serpentine (Onesti, Brasov-Campulung) undeva la 40-50 km/h. Nici o problema nici tehnica nici de alta natura. Poze am facut putine:

post-45393-0-95418800-1376412247_thumb.jpgpost-45393-0-08976500-1376412260_thumb.jpgpost-45393-0-20629900-1376412267_thumb.jpgpost-45393-0-65355700-1376412273_thumb.jpgpost-45393-0-86632400-1376412279_thumb.jpgpost-45393-0-78391000-1376412286_thumb.jpgpost-45393-0-11095200-1376412293_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care credeam ca cu deastea se poate merge doar prin oras... glumesc evident...

asadar inca odata se dovedeste ca "IN ORICE MOTOCICLETA EXISTA UN TOURER"

cel mai misto consum.. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tras si eu o tura de genul pana la bulgari cu 125-le, eu prietena si ceva in ghiozdan... Total vreo 450, consumul 3%. Tot asa, plecat devreme, intors dupa pranz. Ce pot sa zic, ca stiu ca tu ai mai facut ture lungi cu chinezu', te apreciez si te stimez pt asta. Pe mine ma durea fundul de numa si numa de la saua de kymco si nici rabdare nu mai aveam :) Daca motoretele astea ar fi avut si a 6-a viteza sa poti sa cresti un pic viteza peste 100, ar fi fost foarte bine, cum nu au, ramane sa te joci din lant, dar ce castigi pe o parte, pierzi pe alta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum? 2,4 litri / 100km? Nu-i rau. Nu-i rau deloc.

 

Motorul nu are decat 150 cmc. Intradevar consumul este mic.

 

Am tras si eu o tura de genul pana la bulgari cu 125-le, eu prietena si ceva in ghiozdan... Total vreo 450, consumul 3%. Tot asa, plecat devreme, intors dupa pranz. Ce pot sa zic, ca stiu ca tu ai mai facut ture lungi cu chinezu', te apreciez si te stimez pt asta. Pe mine ma durea fundul de numa si numa de la saua de kymco si nici rabdare nu mai aveam :) Daca motoretele astea ar fi avut si a 6-a viteza sa poti sa cresti un pic viteza peste 100, ar fi fost foarte bine, cum nu au, ramane sa te joci din lant, dar ce castigi pe o parte, pierzi pe alta :)

Si eu am avut dureri de sezut. Dar la fiecare 125-130 km am facut cate un popas scurt de 10-15 minute, in care ma mai miscam pe jos. O alta chestie pe care o mai fac eu in mers : din cand in cand ma mai ridic in picioare pe scarite, pentru cateva secunde. Iti dezmorteste fundul si ajuta.

Cu treapta a 6-a nu stiu daca te ajuta mult, pentru ca motorul nu are putere. In a 5 a la cea mai mica panta motorul "lesina" trebuie sa cobori imediat in a 4-a. Sau ma rog asa e la First Bike, poate Kymco e mai "vioi".

 

si eu care credeam ca cu deastea se poate merge doar prin oras... glumesc evident...

asadar inca odata se dovedeste ca "IN ORICE MOTOCICLETA EXISTA UN TOURER"

cel mai misto consum.. :peace:

Sincer cam de oras sunt facute. Merg si la drum lung dar mai greu. Se simte lipsa de putere. Practic pe serpentine nu am putut sub nici o forma sa depasesc 50 km/h. Si e o senzatie foarte aiurea sa fi depasit de toti. Am fost depasit inclusiv de tiruri. Si nu descriu ce senzatie e cand ai un tir la o jumatate de metru de tine iar in dreapta e prapastia ...

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica eroare: data calatoriei a fost 9 august. Nu stiu de ce am scris in primul post 12 august ....

Editat de petrica
... sa rezolvat si cu data calendaristica :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar chestia cu depasitul ma deranja si pe mine, motor puturos, nu aveai pic de rezerva de putere... Ce e mai rau decat sa fii depasit de tir? Sa depasesti tirul bineinteles... zici ca nu se mai termina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar chestia cu depasitul ma deranja si pe mine, motor puturos, nu aveai pic de rezerva de putere... Ce e mai rau decat sa fii depasit de tir? Sa depasesti tirul bineinteles... zici ca nu se mai termina :)

Ha ha, mi-a placut asta cu sa depasesti tirul. L-as depasi si eu daca as avea cu ce... dar nu am rezerva de putere. Practic nu pot depasi in panta, nu imi asigura viteza necesara. Singurele momente cand pot depasi tiruri sunt pe sosea dreapta (nu in panta am vrut sa spun), cand atunci ma pot duce cu moto la un 90-100 km/h si il pot depasi.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu acum cativa ani o chinezarie d'asta. O ,,chestie" de la FirstBike, ... parca DX200 se numea ?! Era o copie dupa Suzuki DR200. A ajuns pe mana mea prin niste circumstante alambicate ..... eu am facut credit pentru o persoana ce a cumparat-o de noua, acela a vandut-o, cel ce a cumparat-o a facut accident, cel care l-a accidentat i-a cumparat mobra pe loc, iar eu ... fiind proprietar in acte ... l-am cumparat aproape pe nimic de la cel ce produsese accidentul !

Nu a trebuit decat sa schimb roata fata, aripa si sa indrept telescoapele si ..... apa, paie si bataie ! Un an ma suportat motoreta asta ! Am abuzat de ea in cele mai barbare moduri, cu intretinerea nu m-am deranjat prea tare ... doar un schimb de ulei i-am facut intr-un an, nici vorba de curatat filtru de aer, schimbat filtru de ulei, sau schimbat bujiile ... de reglat jocul la vre'o supapa, nici vorba, curatat carburatorul ... ioc !

... si asa am dat mobreta, avand vre'o 30000km, chinuita cu numai ea a vazut, dar ... motorasul mergea uns ! ... si mai consuma si 3%. Am luat-o cu 300euro accidentata si am dat-o cu 700euro, ,,calita" prin toate coclaurile !

 

Nu am eu fotografii pe unde a putut sa umble motoeta aia, dar am dezgropat cateva ...

Oricum, privesc cu alti ochi ,,chinezariile" astea !

post-10224-0-51487000-1376578472_thumb.jpg

post-10224-0-86142200-1376578480_thumb.jpg

post-10224-0-47502300-1376578487_thumb.jpg

post-10224-0-41341400-1376578493_thumb.jpg

post-10224-0-56919800-1376578499_thumb.jpg

post-10224-0-76497000-1376578506_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...