Sari la conținut

Prelungire aripa pentru stropi si protectie radiator


Postări Recomandate

De mult am zis ca ma apuc sa scot pietrucelele mici infipte in radiatorul meu de la Kawasaki Er5 si sa indrept ficare lamela. Ieri am facut munca de chinez intr-o pozitie disconfortabila si ajutat de un aparat de curatat cu apa cu presiune, compresor de aer si un ac. Apoi am vopsit radiatorul cu un spray negru rezistent la temperaturi inalte. Am facut asta din cauza aspectului inestetic pe care il avea radiatorul. Acum rezultatul e pe masura, arata foarte bine si a meritat efortul de 2-3 ore. O sa revin cu poze. Radiatorul va revenii la problema initiala daca nu prelungesc partea din spate a aripei fata. Si am promis ca nu mai ies cu motorul pana nu fac operatiunea asta. Ce idei aveti ? Exista o astfel de prelungire speciala sau trebuie confectionata dintr-o aripa mai mica si lipita apoi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un cauciuc perfect pentru asa ceva este o bucata din galeata de mortar. O galeata e ieftina(10 lei?) tai o bucata, are curbura, cauciucul e dur si totusi nu e plastic, nu imbatraneste, se taie cu cutterul. Mie mi-a mers, sta pe aripa din 2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca este pe ebay uk EXTENDED FENDA se cheama ptr orice model de moto si poti vb cu userul garcya se ocupa el de transport si achizitie costa undeva la 10 lire ....decat sa pui galeti si alte tiganii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor, foarte bune idei. @owene, poti sa pui o poza cu ideea ta ?

 

Atasez poza cu rezultatul. Aveam oricum protectia care se vede in poza dar am indepartat-o in timpul restaurarii. Prin aceasta protectie tot trec pietricele foarte mici desprinse la viteza de pe suprafata pneului. Cu presiune de apa am dat pe lamele, cat se poate mai perpendicular la o distanta de 10-15 cm iar cu presiune de aer 5 bari iesita printr-o gaura de ac de umflat mingea, am dat chiar de aproape si din lateral chiar fara sa se intample nimic inafara ca imi "sabla" mana cu nisipul fin iesit parca la infinit. In schimb lamelele eru extrem de fragile la atingerea cu acul pentru curatare.

post-83031-0-67491900-1401528149_thumb.jpg

post-83031-0-42029800-1401529658_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...