Sari la conținut

Concediu 12 Zile , Turu Romaniei 2008


Postări Recomandate

Am plecat Marti 30 Iulie si ne-am intors in 10 August Duminica !

A fost un concediu destul de agitat , eram tot pe fuga ... a fost interesant !

Am plecat din Arad 4 TransALP`uri si de la intrunirea TransALPistilor de langa Rasnov a mai venit un CBR cu noi !

Vremea a tinut cu noi , am avut parte de vreme buna 95%

Restu vedeti din poze si slide-uri !

Click pt poze

 

 

Part 1 din Turu Romaniei 2008

 

Part 2 din Turu Romaniei 2008

 

Part 3 din Turu Romaniei 2008

 

Cateva detalii ...

Prima noapte am campat la Cheile Nerei

A doua intre Baile Herculane si Baia de Arama

A treia pe Valea Sadului

A patra la intalnirea Transalpisitilor langa Rasnov

A 5-a dupa Cheia cu 6 km

A 6-7-8-9 la MARE la Costinesti

A 10-a langa Adjud undeva ...

A 11-a prin zona Bicazului

A 12-a la marginea Clujului in padure

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut foarte aproape de tine in doua ocazii, o data la Herculane (eu am luat-o de dimineata pe Bozovici - Oravita - Resita), apoi in zona Adjud - Galati. Fain, domnule, ma bucur ca n-am fost singurul nebun :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut foarte aproape de tine in doua ocazii, o data la Herculane (eu am luat-o de dimineata pe Bozovici - Oravita - Resita), apoi in zona Adjud - Galati. Fain, domnule, ma bucur ca n-am fost singurul nebun :D

Mda , am vazut ca ai tras si tu o tura faina prin tzara , cu DR-u merge mai fain la endureala ! Noi am servit mai mult asfalt, ca asa impachetati nu a fost prea ok pe offroad !

Harta cu traseul in mare ! post-26086-1218489049_thumb.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare pe care vreau sa v-o adresez:

 

buget total pt aceste 12 zile? adica toata distractia: benzina, mancarica, bauturica, taxa de pod la harsova etc etc...

 

cam cat iese asa grosso modo ca excursia e breathtaking cum ar zice americanii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fiecare dupa cum vrea sa se intinda. de ex s-au cheltuit pt 2 persoane intre 1250 si 1800 de lei, dintre care 600-650 pe benzina. restul tin de mancare si alte disctractii. o medie pt transalpuri cu 2 persoane si bagaje ar fi 23 lei / 100 km pt benzina . restul reprezinta mancarea, cazarea 4 nopti la mare + altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare pe care vreau sa v-o adresez:

taxa de pod la harsova etc etc...

Taxa de trecere peste pod la Harsova ii 4 lei de motocicleta ! 8 lei ii la masina

 

Cum zicea si nashoo depinde de om cu cheltuiala ! la 2800-3000 km , 2 pers pe 12 zile sub 1200 lei nu vad cum sa te scoti ! Numa benzina ii vreo 650 lei + la mare cazare la om in curte in costinesti 15 lei pe noapte de persoana , aia insemnand 120 lei pt 2 pers( utilitati: parcare la motor asigurat, dush cu apa calda, curent, meri si vi cand vrei) ! deja ai aproape 800 lei fara sa faci nimik, pe langa aia vine mancarea zilnica,bautura si alte provizii...

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda , am vazut ca ai tras si tu o tura faina prin tzara , cu DR-u merge mai fain la endureala ! Noi am servit mai mult asfalt, ca asa impachetati nu a fost prea ok pe offroad !

Harta cu traseul in mare ! post-26086-1218489049_thumb.jpg

Salut!fain concediu!vroiam sa te intreb cum e traseul Oravita, Moldova noua,Baile Herculane,Baia de Arama,Petrosani,adica e asfalt,nu e,care-i treaba?ca eu vreau sa fac traseul pe un naked.mersi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura asa, ca de ziua ta :P

La multi ani si felicitari pt drumetia asta frumoasa...

 

Ma gandesc sa o fac si eu ca bunicii si tatii nostrii, pe o Mobra, si nu e rau traseul ales de tine, si e si frumos :D

 

Toate cele bune, si la mai multe drumuri asemanatoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!fain concediu!vroiam sa te intreb cum e traseul Oravita, Moldova noua,Baile Herculane,Baia de Arama,Petrosani,adica e asfalt,nu e,care-i treaba?ca eu vreau sa fac traseul pe un naked.mersi :P

Ii bun drumu ... pe langa dunare de la Moldova 9 la Orsova ii doar o portiune de catziva km mai rau , drum cu praf ca se lucra la drum! da nu ii grav . De la Orsova - herculane ii ok iara ... si de la Herculane la Baia de arama ii super zona , si asfaltu ii bun! nu 100% da nu-i rau!

 

Faina tura asa, ca de ziua ta :D

La multi ani si felicitari pt drumetia asta frumoasa...

Mersi ! :D

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima noapte am campat la Cheile Nerei

A doua intre Baile Herculane si Baia de Arama

A treia pe Valea Sadului

A patra la intalnirea Transalpisitilor langa Rasnov

A 5-a dupa Cheia cu 6 km

A 6-7-8-9 la MARE la Costinesti

A 10-a langa Adjud undeva ...

A 11-a prin zona Bicazului

A 12-a la marginea Clujului in padure

Buna, as avea si eu o intrebare: Cum ti s-au parut oamenii de la Cheile Nerei?

Ai avut ceva probleme?

De curand ne-am intors si noi dintr-o tura a tarii si am avut inspiratia sa mergem pe acolo si sincer caracterul si felul persoanelor respective au distrus tot farmecul locului, superb de altfel.

La cat mai multe ture!

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, as avea si eu o intrebare: Cum ti s-au parut oamenii de la Cheile Nerei?

Ai avut ceva probleme?

De curand ne-am intors si noi dintr-o tura a tarii si am avut inspiratia sa mergem pe acolo si sincer caracterul si felul persoanelor respective au distrus tot farmecul locului, superb de altfel.

La cat mai multe ture!

Numai bine.

Sincer , nu ne-am intalnit cu localnici ! Am stat o noapte in camping , am fost pana la cascada Beusnitza ( care era secata , cred ca s-a dus toata apa in moldova ) si a doua zi am plecat !

Asa ca nu stiu sa iti spun nimica de comportamentu oamenilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat Marti 30 Iulie si ne-am intors in 10 August Duminica !

 

Salutare prietene,

 

Cred ca duminica 10 August inainte de Arad, am rulat putin impreuna. Un Transalp negru cu numere de Cluj, incarcati pentru drumetie. :angry:

 

Felicitari pentru excursie :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prietene,

 

Cred ca duminica 10 August inainte de Arad, am rulat putin impreuna. Un Transalp negru cu numere de Cluj, incarcati pentru drumetie. :D

 

Felicitari pentru excursie :rock:

 

Mersi !

Da , tin minte ... :(

Numa bine :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Felicitari pentru o tura excelenta !

Mersi ! Speram ca la anul sa ne adunam vreo 10 - 15 TransALP`uri si sa facem o tura si mai frumoasa de tara ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar Tansalp-uri ?! :D :)

Nu faceti si o tura cu mult asfalt ? :D

Noi de obicei combinam asfaltul cu offroad`ul !

Mergem si pe asfalt numa , dar cu conditia sa fie numa serpentine :) ... nu drum drept ca ii exagerat de plictisitor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi ! Speram ca la anul sa ne adunam vreo 10 - 15 TransALP`uri si sa facem o tura si mai frumoasa de tara ... :rock:

buey...vezi ca alti s-ar putea sa-si schimbe motoarele peste iarna...:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buey...vezi ca alti s-ar putea sa-si schimbe motoarele peste iarna...:rock:

Te primim si asa cu noi , cu BMW-u ... ce sa facem cu tine ! Ne esti client vechi, nu prea serios :blbl: da bine`i :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum nu prea serios? io is ala cu blonda la popas...dupa o zi grea,eram cel care stimula "cu blonda"...:)

Numa prostii vorbesti ;)

Mai bine antreneazate pentru Cheile Galbenei ... acolo sa te vad :) fara motor ! ;)

 

Citat de pe un site : " Un traseu turistic parcurge Cheile Galbenei, existând amenajări pentru turiÂşti, constând în porțiuni de cabluri de oțel Âşi lanțuri de sprijin. Datorită dificultății Âşi gradului sporit de periculozitate, acest traseu este recomandat doar turiÂştilor cu experiență Âşi condiție fizică bună. Nu se recomandă parcurgerea lui pe vreme rea sau în perioadele de viituri. "

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...