Sari la conținut

Midnight_Caller

EX+
  • Număr conținut

    174
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de Midnight_Caller

  1. ...si poza 2, simularea Spice. Linia verticala este tensiunea la secundarul bobinei (deci cea de pe fisa), Linia orizontala era impulsul de la senzor (nu se vad oscilatiile deoarece tensiunea din cititor este de 7-12V, iar excursia de tensiune pe bujie e de 15kV, iar reprezentarea este la scara
  2. Precum am promis, iata schema electrica de la aprinderea mea CDI, cu simulare cu tot... Poza 1 : Schema electrica
  3. Poza 4 (bobina de inductzie) O sa revin maine sper si cu schema electronica a ei. Am facut si niste simulari in Spice si presupunand ca bobina de inductie are raport de transformare 1:100 (primar-secundar), si ca magnetoul da cam 200V, tensiunea la bujie se duce pe la 10 - 15kV, adica cam cum ar trebui sa fie
  4. Am luat inapoi de la serviciu aprinderea (fosta) mea CDI de pe Piaggio si cam asa arata dupa ce a fost decapsulata (imi cer scuze pentru barbarie ) Poza 1 (privita de sus)
  5. Ok, e clar, imi dau demisia de la firma la care lucrez Mai bine ma abtzin de la sfaturi pretzioase, ca vad ca o dau mereu in bara. Bottom line, vezi ca ti-am dat link-ul acela, daca poti sa scoti ceva din el, bravo tie, eu nu m-am apucat de asa ceva pentru ca era si bobina de inductie distrusa, precum am spus. Eventual dezlipesc piesele care au mai ramas intregi de pe placa mea si ti le trimit, dar nu stiu cat de bune mai sunt Teoretic mi-a murit doar tiristorul, practic nu stiu ce a mai crapat pe-acolo PS: Tu esti sigur 100% ca ai aprindere CDI si nu TCI ? E o diferenta majora intre ele ! De fapt mi-e frica sa mai zic ceva, ca poate iar pap cacao Parca ti-a gasit cineva o aprindere exact pt. a ta, si parca era CDI. Bafta mare-mare de tot oricum !!!
  6. Nu am cum sa-mi dau seama de "jegul negru si umed" din nefericire, pentru ca decompresorul (din pacate) elibereaza o cale catre evacuare, nu catre exterior Si din nou faza cu fasaitul nu se poate verifica Eu zic sa nu va mai bat la cap, ca unii din voi aveti si alte probleme mai importante decat un scuter amarat Oi vedea eu cum o rezolv. Inca o data MULTUMESC DIN SUFLET pentru proptitudine si amabilitate. PS : Apar maine la Arc, pe la 18:00, sunt cu un Piaggio Ciao argintiu metalizat, daca sunteti amabili si ati putea sa veniti voi spre mine, ca mai usor sare un moped in ochi in zecile de motoare de pe-acolo ... ma refer la cei care au incercat sa ma ajute la topicul acesta Multzam mult !
  7. Imi pare rau si sper sa nu "tai elanul" nici unuia cu scooter sau moped, dar din cate imi amintesc de cand o ajutam pe pretena-mea sa invete legislatie, era pe acolo un articol ceva de genul "Nu au voie sa circule pe drumuri nationale vehiculele care prin constructia lor nu depasesc viteza de 50km/h". Mai sapatzi si voi, sa nu plecati la plimbare si sa va intoarceti cu amenzi Daca ma insel, asfalt uscat si bani de gaz sa fie !
  8. Cand l-am desfacut, am curatat de calamina tot, si decompresorul, si scaunul pe care se aseaza Ziceti unu', si vin pana la voi cu el, desfacem 3 shuruburi si ne uitam, ca eu e clar ca nu am ochi de priceput !!! Nu pot sa-mi dau seama daca rasufla pe-acolo, pt. ca (cel putin in mers) motorul are si racire fortata cu turbina, si sufla aia mai mult decat ar putea sufla decompresorul ! (Stii, daca ai avut Bravo, e acelasi motor) L-am stresat si pe moshulik cu problema asta si nu a reusit sa se pronuntze. Multumesc mult de raspunsuri, poate reusim sa-i dam de cap pana la urma !
  9. Daca nu o vand pana atunci si mai ales daca fac rost si de bani de gaz, merg, ca n-am de ce sa nu merg Multumesc mult de tot pentru oferta !!! Vedem Miercuri ce se mai aude cu "excursia"
  10. Decompresorul a fost scos de pe cablu. Si oricat ar fi, are o garnitura mica pe-acolo, e gandit si el Deci se elimina si problema cu decompresorul. Alte idei ? Compresie doar la turatie peste 1000rpm ? Am mai auzit de seturi "fleashca" la compresie care mergeau bine-mersi la regim. Dar stiti voi cum e cu perfectziunea Pana la urma l-am pus in vanzare, daca il ia cineva, bine, daca nu, merg cu el asa, da-l in masa ! Nu il dau ca tzeapa, ca nu e terminat motorul. Multumesc mult tuturor !
  11. Rostul condensatoarelor pe radiator (ma refer la rasina Epoxy in care este invelita aprinderea originala) isi are rostul datorita curentului foarte mare care trece prin rezistenta echivalenta a condensatorului. Cu tiristorul imi cer scuze, ai dreptate vorbeam tampenii . Intr-adevar, puterea disipata pe tiristor este data de curentul prin jonctiune x rezistenta interna echivalenta a jonctiunii si a conexiunilor spre pini. "Totul pe radiator" implica si diodele redresoare, si limitatorul de tensiune (daca are). Ma rog, ideea de ansamblu e ca trece un curent mare p-acolo, chiar daca pentru o perioada scurta, si e mai sigur ca totul sa fie inconjurat de un mediu cat mai bun conductiv d.p.d.v. termic. Chiar daca se lucreaza in comutatie, trebuie sa recunosti ca e un curent destul de baban pe-acolo... Se pot supradimensiona piesele si se scapa de radiator, dar se maresc si dimensiunile montajului. Bafta maxima si sper sa nu-mi mai iasa "porumbei" din degete
  12. UPS ! Stai ca acu vazui de unde esti... Problem, coane, sper sa gasesti piesele acolo prin Pitesti, ca daca e CDI iti trebuie un tiristor care sa duca vreo 10 amperi curent de varf, iti trebuie si niste condensatoare de vreo 1 microfarad la 400 de volti... Si totul (macar tiristorul) pus pe un radiator, ca se incalzeste !!! Gandeste-te ca tie-ti dau bobinele alea din magnetou 200-300V, inmultit cu 10A inseamna 2kW disipati pe un cacatzush de pastila de siliciu (chiar daca doar pentru 30 de microsecunde), in timp o sa ti se incinga si o sa-ti crape tiristorul. Aprinderea ta iti moare dupa 6Km tocmai din cauza ca incingandu-se, tiristorul isi iese din parametri, nu mai tine tensiunea blocata chiar daca nu apare comanda in baza, apare un efect de strapungere si condensatoarele nu se mai incarca. Deci nema tensiune pe bobina de inductie, nema scanteie, ridici frumushel blugu', aratzi bulanu' (de preferintza epilat) si speri ca o blonda cu pept generos intr-o decapotabila sa te duca pana acasa
  13. Baga tu un ochi aici si vezi daca iti foloseste la ceva http://perso.wanadoo.fr/transmic/gbindex.htm Piese gasesti din belsug pe linia tramvaiului 16 (intre Lizeanu si Maica Domnului - traseul lui 282), cred ca sunt vreo 20 de magazine de electronice pe putin. Daca ai ceva nevoie de ajutor, fac tot posibilul. Si mie mi s-a stricat aprinderea, dar cand am incercat sa o decapsulez sa-i salvez bobina de inductie (era incastrata si ea), s-a distrus. Asa ca a trebuit sa-mi cumpar una noua cu totul (1.100.000, Paneuro) Bafta si spor la lipit
  14. Eu unul nu stiu, nu am A-ul, nici macar A1, dar cand mi-am luat B-ul, nu-mi amintesc sa imi fi dat nici o "inlocuitoare de carnet". Poate s-or mai fi schimbat regulile, mai stii ? Don't mess with za gaborz In plus e pacat, vii, ne arati motoru' si pe tine, si la intoarcere mergi incantat spre casa si te opreste mai stii care ca nu-i place de casca ta. Si explica-i atunci de unde vii si un' te duci Bafteeeee ! (pentru Martzi)
  15. Eu zic sa nu lasi analfabetii sa-ti ia carnetul inainte de a ti-l da ! Mai bine imprumuta si tu de la cineva 2 rotzi sau vino pe jos, ca vorba aia, nu te intreaba nimeni cu ce ai venit, si ne arati "mandria" data urmatoare See you Miercuri la Arc !
  16. Ma rog, eu auzisem de 0.1 - 0.4, mai sus se schimba segmentii. Motoru' celalalt avea la segmenti 2mm (!!!!) intre capete, si mergea bine-mersi. Mai ciudat a fost ca dupa ce i-am schimbat segmentii, mergea absolut IDENTIC, nici o schimbare !. Stiu, dureaza cam o saptamana sa se mai rodeze, dar nici dupa aia nu a fost nici o imbunatatire. Am scapat de ala si am cazut din lac in putz ) O scot eu la capat pana acu', problema e ca sunt in lipsa acuta de fonduri, si nu ma apuc sa desfac cilindru' sa ma duc cu el la nea Mishu pana nu pun mana pe niste banutzi. Ma gandeam la solutia nr. 2 - cilindru + piston noi. Sa vad pe unde ma duce... Asfalt uscat !
  17. Ahhh, am uitat sa specific, segmentii sunt buni, la cota, au max. 0.2 - 0.3mm intre capete. Deci segmentii uzati se elimina din discutie. Carburatia e buna, am incercat si cu filtru de aer si fara, fara filtru evident nu are putere dar se tureaza. O chestie pe care am observat-o e ca pe loc, fara sa fie in sarcina, cam la orice turatie motorul parca merge impleticit, in sensul ca in loc sa faca "bzzzzzz"-ul specific 2T-ului, face mai degraba un "brrrrrrrrrr" ca si cum ar pierde scanteie sau l-ar limita ceva (amestec sau avans). Am aprindere CDI, stiu ca astea au avans fix, dar face la orice turatie, nu stiu daca asa ar trebui sa faca cand nu e in sarcina sau are probleme. Careva cu "ureche muzicala de 2 timpi" se ofera ?
  18. Salut lume... Din nou am probleme cu motorasul meu. Am scapat de cel vechi, am luat un Piaggio Ciao din '99 (pe carterul motorului scrie ca e din '96) Mi s-a parut mie ca nu prea "trage" cum trebuie, si am zis sa ii verific compresia. Supriza mare, cu bujie sau fara, compresia e aproape la fel ! Am desfacut cilindrul, am scos pistonul, totul era OK. Scos segmenti, curatat calamina din canale, pistonul parca era bombardat in cap !!! Parca asta se face de la temperatura foarte mare ? Erau niste cratere parca in calamina din capul pistonului, de culoare caramizie, si totul era scortzos rau. Ma uit mai bine in cilindru si... surpriza, parca era dat cu smirghel inauntru ! Ori a dat bivolu' de italian fost posesor cu smirghel "sa-l curete", ori e de la o honuire, pentru ca sunt cumva in diagonala zgarieturile pe cilindru, parca ar fi niste irizatii. Se simt foarte fin la mana, daca dai cu unghia agata putzin. Ma rog, imi fac cruce, ma inchin, pun totul la loc cu speranta si ... canci, merge la fel ! E aberant, ralantiul il tine, dar se tureaza greu (are o inertie mare de la ralanti, de cand apesi acceleratia si pana ajunge pe la 3000 de ture sa zic). O ciudatenie pe care am vazut-o este ca segmentul de sus are o buza, din profil este ca un "T" intors ( cam asa : --| ) si este foarte moale. Am inteles ca astia ar fi segmenti de atac mai mult, compresia fiind facuta in mare de segmentul de jos. Dar invartit cu mana, compresia nu se simte deloc ! Ceva sfaturi pentru mine ? PANA sa ma duc la nea Mishu si sa arunc alti bani pe fereastra... Multumesc mult !
  19. Cu mare placere, eu zic, din partea tuturor ! Initial am propus miercurea trecuta, dar a fost o vreme de cacao, si cand am trecut pe-acolo, erau doar 2 cu moped-uri, si (din cate am inteles, vale46) un scuter. Poate miercurea asta ? Eu am niscaiva probleme cu compresia de la parpareatza mea, dar sper sa o rezolv pana atunci. Asfalt uscat si sa stapanesti sanatos (la propriu) noul scooter !
  20. Nu, Baiazid, este aluminiu mai gros decat ala care se gaseste la rola prin magazine. De 0.1 nu e sigur, o fi de 0.3-0.4, oricum e mulabil, asta e clar, mie nu mi l-a scuipat, si chiar a rezistat la 2-3 desfaceri ale motorului. @ticolino Ma rog, una peste alta, daca vrei sa experimentezi, ne vedem, iti dau o bucata-doua cat iti trebuie, tai, pui, daca nu iti tine le faci din altceva mai gros. Eu zic ca totusi o sa-ti tina. Si daca tot zici ca e prea subtire, faci doua si le pui una peste alta. Gandeste-te ca strangi motorul destul de tare cat sa se apese garnitura peste marginea de la cilindru / chiulasa / carter si sa nu alunece in afara la compresie Si in plus, una e cartonul care se uda si mucegaieste in timp, si alta e aluminiul. Ramane alegerea ta Daca te hotarasti, nr. meu e 0723.213.705. Bafta, spor la treaba, sa-l aduni la loc cum era, si asfalt uscat dupa prima pedala .. Daca merge, poate si
  21. Daca e vorba de garnitura dintre carter si cilindru sau dintre cilindru si chiulasa,se pot face din Aluminiu, eu cel putin asa le-am facut. Am prin casa o folie mai mare pe care o folosea maica-mea cand prajea vinete pe aragaz, sa nu se pateze tabla. Pot sa-ti dau cateva bucati din ea, daca vrei. E destul de grosutza cat sa-ti acopere tie imperfectiunile si sa nu scape compresie p-acolo. Mie inca nu mi le-a scuipat, bine, e motor de 50cmc cu compresie 9:1. S-ar putea sa mearga si la tine. Toate bune si dai un semn daca mai ai nevoie !
  22. Am vazut doua moped-uri, unul era un First Bike, celalalt nu l-am vazut, ca am cam trecut "repede" p-acolo. Eram copleshit de cate motoare erau Nu, e clar, daca nu mai merg cu cineva chiar ma simt aiurea rau de tot sa intru in vorba cu cineva... Poate ne adunam totusi catziva si ne vedem la un moment dat. ...DUPA ce inceteaza ploaia asta stupida !
  23. Tot off-topic... Gasisem la Paula's Biker Shop niste ProBiker-uri la 35 Eur noi, dar inca nu am bani, si e si din Prahova magazinul. On-topic din nou : veniti fratilor careva cu scooter-ul azi la 18:30 la arc ?
×
×
  • Creează nouă...