Sari la conținut

Africa 2008


Marcos
 Share

Postări Recomandate

Salut

Misto planificare

Noi (eu, Bogdan + Mihaela si Paula - prietenele) vom face un tur al Marii Negre vara asta cu 2 BMW 1150 GS adv...29/06/2007 e plecarea

wwww.blackseatour2007.ro e site=ul

Am aflat tirziu de tine...poate te cooptam daca aveai kef.

De la ACR iti trebuie permis de conducere international - cam 150 de euro..valabil un an si "Carnet de passage" care e un act de import temporar al motorului, fara taxe...pt majoritatea tarilor il platesc firmele in anumite conditii...unele tari arabe il cer obligatoriu...e cam 500 de euro:(

din experienta de pregatiri pt BST2007 iti pot recomanda...> rabdare de inger cu bucataria consular-administrativa si fa copii de pe orice act in 3 exemplare-glumesc:)

succes...si poate daca gasesc timp si resurse financiare ma gindesc sa ma lipesc de tura africii 2008:) daca o fi cazul:) sa ne intoarcem noi intregi din caucaz:)

un schimb de linkuri facem?

Tafu

pS..incercasem sa iti scriu textul de mai sus pe site. ca si comentariu...da e bun si aici

 

Salut!

Sunt deschis la schimburile de link-uri, daca e da-mi un banner pe marcos_88@yahoo.com si il pun :scratch:

Tura pe care o planuiti pare interesanta. Eu anul asta am in plan undeva prin august o tura in Iraq (depinde cum obtin viza ca e problem), deci pana in Turcia de est traseul s-ar cam suprapune. Daca faceti turul in perioada august cum am zis, putem face impreuna fo o mie de km or so :)

 

Referitor la carnetul de trecre prin vama ar fi fost bine sa fi fost doar aia 500 euro ... Dar ei nu inseamna decat emiterea carnetului ... Apoi trebuie sa pui in cont contravaloarea estimata de acr a mobrei, oarecum corelata si in tarile unde vrei sa mergi (eu ies naspa, Egiptul e cel mai mare sustinator a carnetului, cer 200% valoare moto :) ) . Ce-i drept, recuperezi depozitul, dar cat esti plecat pe acolo iti sunt blocati in cont si nu te poti folosi de ei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt deschis la schimburile de link-uri, daca e da-mi un banner pe marcos_88@yahoo.com si il pun :scratch:

Tura pe care o planuiti pare interesanta. Eu anul asta am in plan undeva prin august o tura in Iraq (depinde cum obtin viza ca e problem), deci pana in Turcia de est traseul s-ar cam suprapune. Daca faceti turul in perioada august cum am zis, putem face impreuna fo o mie de km or so :)

 

Referitor la carnetul de trecre prin vama ar fi fost bine sa fi fost doar aia 500 euro ... Dar ei nu inseamna decat emiterea carnetului ... Apoi trebuie sa pui in cont contravaloarea estimata de acr a mobrei, oarecum corelata si in tarile unde vrei sa mergi (eu ies naspa, Egiptul e cel mai mare sustinator a carnetului, cer 200% valoare moto :) ) . Ce-i drept, recuperezi depozitul, dar cat esti plecat pe acolo iti sunt blocati in cont si nu te poti folosi de ei ...

 

nasoala treaba cu banii aia...eu cind m=am interesat de kestiile astea am aflat 1. ca nu tre pt tarile in care mergem acum si 2. ca costa 500 euro....ceea ce mi=a provocat un mini infarct:)) daca mai imi spuneau si faza cu valoarea in banca....faceam unu mare:))) dar nu poti estima mobra la 300 de dolari? sau ...au ei ceva tabele? sau sa declari ca meri cu un IJ din 74?

noi la tura asta aveam o alternativa sa trecem prin iran dinspre armenia spre turcia...ca AR/TR nu au pcte functionale de frontiera...din lipsa rel dipl...dar am zis ca anu asta nu...

sincer nici cu Iraqul nu m-as juca inca...as mai lasa sa treaca 1-2 ani pina sa intru acolo....e inca cam tulbure problema...inca nu au decis arabeii ei intre ei care e mai mare sef ...de aia isi pun bombe...

noi avem toate vizele/rezervarile/concediile etc facute pty plecarea in 29 iunie...in 1 iulie ar trebui sa fim deja la Troia, Dardanele etc...

ce metoda de dus bani cu tine preferi? eu cred ca merg pe o combinatie 50 % pe mastercard si restu in bancnote mici euro si USD

no hai bafta...

aaaaa inca ceva./....noi ne=am luat cutii de aluminiu de la o firma de echipament de expeditii/outdooor activities etc etc etc...au multe jucarii interesante...prize internationale...cutii....alea alea...preturi relativ decente la unele kestii....www.daerr.com

Editat de tafu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt deschis la schimburile de link-uri, daca e da-mi un banner pe marcos_88@yahoo.com si il pun

 

Da-mi si mie un banner de-al tau sa il pun la blackseatour. Astazi incerc sa fac un banner si ti-l trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...