Sari la conținut

Politia nu se asigura...


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Cine credeti ca-mi ia fata acum vreo 10 zile? POLITIA! Da, chiar ea!

 

Mergeam de la Piata Victoriei, pe Calea Victoriei, chiar la inceput. Carosabil ud, ca tocmai aruncasera aia cu apa, ca sa creada Guvernu' ca se spala strazile. Era apa si pe Calea Victoriei. Mergeam destul de incet, prin dreptul blicurilor de la intrare pe Calea Victoriei. Pe banda 2. Cam 30-40kmh, ca mereu merg incet in piata, ca sa nu iasa vreunul fara sa cedeze trecerea. De pe prima straduta din dreapta, cine credeti ca iese FIX in fata mea, la vreo 10 metri? Hai sa zicem 15. POLITIA.

Franez si degajez pe banda 3. Meseriasu' accelereaza. Raman in urma un pic, pentru ca oricum iesise foarte violent in strada si cu viteza mare. Intru in spatele lui si incep sa-i dau flash-uri. Vreo 10 bucati, in timp ce aceceleram si trec iar pe banda 2, in paralel cu el. Pune mana pe statie si zice ceva ca aveam banda 2 libera parca. Nu mai stiu sigur. Am ajuns in dreptul geamului, mi-am ridicat mandibula de la casca si am incepu:

 

Ce faci dom'ne, vrei sa ma omori?

Pai daca d-voastra faceti asa, ce sa mai zic de ceilalti?

Nu va este rusine? Se poate asa ceva?

Ne dati pe jos din cauza inconstientei voastre.

Cum puteti sa iesiti asa pe banda 2?

 

In fine, cred ca le-am cam repetat, pentru ca el incepuse sa ma intrebe care este problema, dupa care cand a vazut ca sunt foarte nervos a comis-o:

 

Aveai banda 2 libera!

 

Nu-mi venea sa cred. La 20 de secunde dupa eveniment, el ma mintea in fata!

In timpul asta continuam sa ne indreptam spre primul semafor.

Am continuat sa-l tachinez si am oprit la semafor in dreptul lui. O tine una si buna ca mi-a lasat banda libera, deci recunostea ca a gresit, pentru ca prioritatea se da oricum, chiar daca veneam pe banda 4, asa zice legea.

La um momendat am zis: Vorbesc foarte cuviincios, si va respect.

L-am blocat, pentru ca tocmai se pregatea sa-mi zica ceva de respect, ca se uita la mine superior.

Oricum, am mai reluat discutia, si m-am dus mai in fata, dupa care am plecat.

 

Ma gandeam ca o sa ma puna sa trag pe dreapta, dar nu a avut tupeu, asa ca m-am potolit. Daca facea asta il puneam sa scrie ca aveam banda 2 libera, dupa care sa-si dea amenda si sa-si retina permisul. Il duceam eu cu motorul acasa.

 

Ora: 8:45, vineri 30 Aug 2004.

Numar masina: B-28-TKC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am intrebat odata la o discutie amicala un sef din politia rutiera TM, persoana importanta, apare la tv, daca-i voie sa te bagi printre masini la semafor. Simplu. Raspunsul? o chestie de-aia cu sinergia faptelor si meandrele concretului vis-a-vis de lamentatia lui interioara =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa Dobrescule, de ce nu i-ai luat permisul?

:baldy:  :laugh:  :kick:

Pentru ca nu facuse accident, de aia :blbl:

 

 

Eu inca nu am avut parte de asa situatii generate de politaii la volan in masina de serviciu...dar am vazut ca in general se asteapta sa le dai prioritate pentru simplul fapt ca au un scris pe invers pe capota :blbl: , eventual sa-ti fie si frica de ei :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

' apropo

 

sa-i f-t in gura pe aia care "spala" :banana:  strazile

sa moara bibi bani aruncati degeaba spala numai pe unde e curat.

DOBRESCU mie mi s-a intamplat de dooa ori odata cu un vento si odata cu o dacie.Vin din spate si ei schimba banda peste mine(clasic). :baldy: :blbl: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ieri am alunecat cu motorul pe o pata de ulei (baga-mi-as p..a in troashtele lor ) si am cazut in spatele ventoului politiei, faza de kakat nu?:banana: . Unul dintre politai m-a ajutat sa ridic motorul si m-a intrebat de sanatate (BUNUL), altul mi-a lua actele la puricat (RAUL) si al treilea a aparut si el din masina spunand ca i-am atins si ca s-a miscat masina (URATUL), lucru evident fals.

Editat de Fester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat intr-o masina de politzie cu vechiul meu motor. In ziua acea se modificase sensul unic de pe Panduri (strada cu squar) si se facuse dublu sens. Asa ca am facut dreapta de pe o strada laturalnica fara sa ma asigur prea mult din partea dreapta. Si in timp ce o salutam din mers pe "maicamea" am observat o fractziune de secunda un aro alb cu girofar. Oricum nu sunt mandru de fapta mea, eram incepator. :banana: Totul s-a terminat doar cu o amenda prin bunavointza politzistului (a vazut ca mi-am invatzat lectzia).

 

Nu pot spune ca am fost neindreptatzit vreodata de politzie ... am incasat amenzile pe care le meritam.

 

Concluzia mea este ca si politzistii sunt supusi greshelilor doar nu sunt supraoameni. Aiurea este ca nu si-a recunoscut fapta, daca spunea :

Da, domne' am gresit, sorry. cred ca nu ajungea pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...