Sari la conținut

Ambreiaj Zgomotos


Postări Recomandate

salut la toata lumea.

 

Dupa topicul cu bataia usoara la relanti ( in care am primit si eu numai un raspuns... nu stiu din ce motiv),

revin cu o problema legata de ambreiaj.

 

Honda CBR 600 F3. Zgomotul de la ambreiaj (bataia din oala, care stiu ca este normala) cum se poate ameliora? Exista vreo solutie? As desface magaria aia dar probabil ca o sa curga ulei.. si aici nu prea am voie sa umblu...adica sa las urme

 

Multumesc!

 

Bafta all!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bataia din ambreiaj ti-am mai zis ca nu e ceva grav.... daca desfaci intradevar o sa curga ulei...si nu ai ce sa faci mare lucru doar sa schimbi oala de ambreiaj dar nu stiu daca are rost ca e destul de scumpa.... un lucru pe care poti sa-l faci este sa-i schimbi rulmetul de presiune care de fapt este un simplu rulment radial cu bile! ala este ieftin si nu e prea mare bataie de cap! dar nu se va schimba zgomotul prea tare! eu zic sa stai linistit ca nu are nimik ambreiajul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam doar ca as putea sa reduc din zgomot. Dar daca e scump, o las balta. Cat despre rulment.. sper ca mai tzine pana va fi sa umblu prin zona.. :cheers:

 

...apropo, bataia aia usoara de care-ti spusesem acu cateva zile provine de la jocul supapelor. am fost azi la un service aici... Tipul mi-a spus ca nu e grav si sa stau linistit pana pe la vreo 60 k km. Acum are 56 k. Reglajul (care implica schimbul garniturii si inca ceva maruntisuri) e in jur de 150 de euro!! (deh, mana de lucru e f scumpa aici..)

 

Multumesc mult pt raspuns.

 

bafta!!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze CBR dar ma bag si eu ca musca cu o intrebare de novice... Am si eu tot F3 si, la ture mari (10k in sus) intr-a 1-a, cand dau sa schimb a 2-a, imi intra pe liber de multe ori. Ce gresesc?

 

PS: Tin sa mentionez ca nu sunt priceput in ale mestesugitului de motoare asa ca va rog nu ma luati tare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa-ti ceri scuze. E normal sa intrebi...

:cheers: E anormal sa ma intrebi pe mine :lol: . Pt ca nu stiu sa-ti raspund.

 

Eu nu schimb asa "sus" si , sincer, nu am probleme de genul asta. Imi place sa trag de ea pana pe la vreo 8500, nu mai mult. Faptul ca-ti sare in punctul mort banuiesc ca are legatura cu "cautatorul" ala de la cutie sau, pur si simplu nu tragi suficient... :cheers:

 

Imi pare rau, eu nu pot sa te ajut. O vor face baietii de pe aici! :cheers:

 

Bafta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...