Sari la conținut

De La Ce Este


WHITE RAVEN
 Share

Postări Recomandate

mai oameni buni... ieri am vrut sa-mi montez flansa pt adaptarea a magnetoului de voskod si am sesizat ca am ambielajul stramb!!! de la ce poate sa fie??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni... ieri am vrut sa-mi montez flansa pt adaptarea a magnetoului de voskod si am sesizat ca am ambielajul stramb!!! de la ce poate sa fie??? :cheers:

si motoru asta de simson pe care ai vrut sa montezi magnetoul a mers sau este inca pe bancul de lucru??

se poate stramba doar la montaj....de niste "manutze pricepute" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai noroc, e doar descentrat.

Atit de mult descentrat?

Cred ca are fusul srtimb asta multumita unor mecanici care prind ambielajul antre virfuri si bat cu ciocanul an contragreutati pentru al centra,multumindu-se sa masore alinierea pe cota de rulment iar capetele ajung....

Parerea mea:scote ambielajul,desfal(depreseaza-l),verifica fiecare falca an parte la comparator atit pe cota de rulment cit si pe conul pe care intra rotorul dinamului (ar trebui sa fie pe zero)

Editat de Soti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si motoru asta de simson pe care ai vrut sa montezi magnetoul a mers sau este inca pe bancul de lucru??

se poate stramba doar la montaj....de niste "manutze pricepute" :cheers:

 

 

mai de la montajul lui in carter nu cred ca este pt ca nu sunt chiar asa de fortos sa il stamb.... stau sa ma gandesc daca este de la lovitura primita in supapa ceva mai demult :cheers: .... oricum problema pare rezolvata... am mai avut un ambielaj.. dar oricum am sa-l duc la un meserias ceva!!

 

merci!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai de la montajul lui in carter nu cred ca este pt ca nu sunt chiar asa de fortos sa il stamb.... stau sa ma gandesc daca este de la lovitura primita in supapa ceva mai demult :cheers: .... oricum problema pare rezolvata... am mai avut un ambielaj.. dar oricum am sa-l duc la un meserias ceva!!

 

merci!!! :cheers:

da nu am zis ca tu l-ai strambat...inainte de tine au mai fost si altii..cine stie cati....si cate putin de la fiecare s-a adunat

ambielajul este stramb sau descentrat??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni... ieri am vrut sa-mi montez flansa pt adaptarea a magnetoului de voskod si am sesizat ca am ambielajul stramb!!! de la ce poate sa fie??? :cheers:

pai sigur s-a descentrat deoarece inainte a fost pus pe el alternator de dacie......si ala sigur l-a descentrat(am patit si eu :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni... ieri am vrut sa-mi montez flansa pt adaptarea a magnetoului de voskod si am sesizat ca am ambielajul stramb!!! de la ce poate sa fie??? :cheers:

La unul din ambielajele mele era POLIZAT conul

Deh, meseriasi

Conul pare OK la tine?

Daca iti bate rotorul de Voshod e posibil sa nu stea bine pe con

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sigur s-a descentrat deoarece inainte a fost pus pe el alternator de dacie......si ala sigur l-a descentrat(am patit si eu :cheers: )

explica si mie cum a putut sa descentreze alternatorul de dacie ambielajul.?? :cheers:

ca in momentu in care faci adaptarea asta...pe ambielaj se monteaza o fulie....alternatoru de monteaza afara (undeva in fata pedalei de schimbat viteza) si "unirea" celor doua (fulia de pe ambielaj si fulia alternatorului) se face printr-o curea....si nu vad cum ar putea sa strambe asta ambielaju...

lamureste-ma.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...