Sari la conținut

Accident Pe Vitan Barzesti In Fata La Iml 25.05.2007


mishumishu20
 Share

Postări Recomandate

tovarasi bercenari...pe mine m-au doborat astazi...neacordare de prioritate in fata la iml sau mina minovici...am intrat in el cam cu 50 la ora dar am scapat relativ usor (entorsa si plaga deschisa de 10 cm^2 la piciorul stang)... motorul a avut si el de suferit destul de tare (far, oglinzi, rezervor, bord, ceasuri, geam, si zgarieturi pe ambele parti...furca parea in regula...dar la prima vedere) ... asa ca dragi colegi bercenari astazi m-am nascut din nou. Sper sa ne vedem cat de curand in trafic si aveti grija la conservarii idioti. o sa mai dau detalii daca mai e cineva interesat in urmatoarele reply-uri. A venit vara si nu mai am motor...

va multumesc mult pentru sustinere...azi trebuie sa ma duc sa imi schimb pansamentul de la picior unde am vreo 4 copci si o sa vad cum a decurs treaba la rana aia urata dar cu entorsa vad deja progrese mari.

in alta ordine de idei trebuie sa imi repar motorul, conservarul care mi-a taiat fata avea asigurare la omniasig...lumea zice ca e mai bine sa imi repar motocicleta in regim propriu dupa care sa cer banii de la asigurare

ok cam asta e...sorin m-a cam certat cand i-am spus..zicea ca poate a fost si vina mea ca mergeam infipt ceea ce eu nu cred (oricum am luat in calcul si sfaturile lui) dar de data asta chiar nu am am avut nici cea mai mica vina si nici cea mai mica sansa de a evita accidentul....pentru ca vw a iesit dintre masinile care se aflau in miscare pe sensul opus si a taiat toate benzile (eu ma aflam pe banda 1). nu am apucat decat sa dau un claxon amarat... mi-a iesit la 2 m in fata...asa ca fiti atenti si beliti ochii.

 

PS: am copiat cele de mai sus de la un alt topic unde am mai povestit...sper sa nu va suparati pentru ca imi era putin lene sa mai scriu odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am aflat de accidentul tau. Imi pare rau de ce s-a intamplat dar bine ca ai scapat relativ usor. Parerea mea e sa astepti banii de la asigurare sa nu o repari pe banii tai ... nu se stie cum se sucesc aia si nu iti dau toti banii. Sper sa ma insel.

 

P.S. Am incercat sa dau de tine la tel dar il aveai inchis. Sper sa ne vedem cat mai rpd. Recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat doar cu atat. Lasa motorul, ca fierul se repara mai usor. Sper ca te-a vazut un medic si pentru entorsa, in anumite cazuri este nevoie de aparat ghipsat. Daca deja s-a desumflat fereste-te de efort pana dispare complet durerea. Daca este in continuare umflat si medicul ti-a recomandat sa pui gheata, nu trebuie sa tii gheata prea mult timp pentru a nu afecta tesuturile. Multa grija si cu plaga deschisa, este cald si e risc de suprainfectii. Probabil trebuie sa mergi zilnic sa iti schimbe pansamentul, asa ar fi normal. Daca ti-a dat tratament (antibiotice, antiinflamatoare) urmeaza-l ca sa nu apara complicatii. Ca paranteza, tratamentul cu antibiotice odata inceput trebuie continuat fara intrerupere cat timp hotaraste medicul (5-10 zile).

 

La ce spital mergi sa iti schimbe pansamentul?

 

Insanatosire cat mai rapida!

Editat de alexd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi si pentru sfatul medical... in mare parte este exact cum ai zis tu doar ca nu am vazut sa imi fi dat si antibiotice...am insa niste medicamentatie pentru dureri (din ce am citit pe prospecte) si pansamentul il schimb la bagdazar....doamna care m-a cusut a fost tare draguta si merita un premiu (sa-i dea dumnezeu sanatate ca nu m-a chinuit) dar azi cand am fost erau niste asistente scarboase care nici nu vroiau sa auda de mine...de abia mi-au schimbat pansamentele (din cate am vazut eu rana se reface ... nu sunt inca complicatii) si glezna s-a mai desumflatdar inca nu pot calca..oricum sper ca in 2-3 saptamani sa fiu iar pe 2 roti.

Telefonul l-am busit la accident si acum merge cand vrea el asa ca daca vreti sa dati de mine insistati (0724296529)

Daca ma poate ajuta careva cu niste piese (carena, far, bord, ceasuri sau macar turometrul, rezervor), evident contracost sau macar informatii de unde pot sa iau niste piese... as fi recunoscator.

 

Ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inca nu poti calca si nu te-a vazut deja un medic ortoped du-te la unul, doar ca sa se asigure ca nu apar complicatii la entorsa. Daca ai fost la ortoped e ok. Iti zic asta deoarece la entorsele netratate sau prost tratate pot ramane sechele, nu atat grave cat foarte neplacute care se rezolva mai greu. Asa chiar daca te pune sa stai in ghips cateva zile rezolvi totul de la inceput.

 

Teoretic la rana de la picior stai cu firele maxim 10 zile iar dupa ce ti le scoate ai sa vezi ca se vindeca si mai repede. Daca vezi ca incepe sa te doara mai tare, se umfla in jurul ranii, se inroseste si se intareste tesutul e semn de supra-infectie si e semn de alarma, trebuie sa atragi atentia medicului. Sansele sa se suprainfecteze sunt mici, fiindca antisepticele pe care ti le pun asistentele acolo sunt foarte puternice. Cu toate astea la primele semne ca e ceva in neregula atragi atentia medicului.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, multa sanatate iti doresc!

 

sa te faci bine cat mai repede si sa fie ultima data cand auzim de tine pe aici!

 

sa ne vedem cu bine pe strasse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu aveam protectii la picior...oricum plecasem doar sa imi duc prietena acasa (3 km dus-intors) asa ca si daca as fi avut cumparate protectiile erau sanse mici sa le fi purtat in situatia asta...soarta...macar acum sper sa ma fi invatat minte. Daca as fi avut protectii si cisme care sa imi sustina glezna cred ca ma ridicam si doar ma scuturam de praf.

in rest, deja am inceput sa pun piciorul in pamant si astept sa pot merge k lumea si sa imi scoata firele.

 

Ride safe, my friends

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...