Sari la conținut

Excursie Pe 2 Iunie?


Purghy
 Share

Postări Recomandate

@moshulik: ce tot faci bre cu alarma aia? Sau stii tu ceva ce noi nu stim? Se fura moto la Sarata? :(

 

DECI PLECARE CATRE SARATA MONTEORU MAINE (SAMBATA) LA 9, DE LA PIATA ALBA IULIA. BINE, 9:30 DAR VA ROG NU MAI TARZIU (CICA). SE MERGE CU CALM, IN GRUP. CINE VREA SA IA SI SLIPUL DE BAIE. PT. CEI CARE NU STIU, SARATA MONTEORU ESTE FOARTE APROAPE DE BUZAU. SUNT CIRCA 160 KM, DECI SLABUT. POATE DE ACOLO MAI FACEM O EXCURSIE PE UNDEVA... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

Daca tot va duceti acolo probabil ca o sa ne vedem...

 

deci sa va dau detalii

 

distanta: max 130 km

 

drum: bucuresti - urziceni - costesti (pana in buzau) - sarata monteoru. La costesti trebuie s-a faceti stanga, este indicator, insa drumul este prin vreo 4 sate. mai exista si varianta spre buzau si pana la intrarea in buzau tot stanga peste un pod. drumul mai bun ce acolo insa trebuie sa va intoarceti vreo cativa km pana la un popas turistic. De aici veti face dreapta. Se trece prin Merei ai apoi Sarata Monteoru.

Varinanta prin Costesti va intersecta calea ferata care se duce spre moldova cat si soseaua Ploieti - Buzau.

Dupa intersectia cu calea ferata ajungeti la popasul despre care vorbeam mai sus.

 

Se poate extinde traseul la vulcanii noroiosi, drumul este bun pana la Paclele Mici, este asfaltat de un an (acum vreo luna am facut drumul cu masina), se pot vizita Paclele Mici (cu taxe) cat si Pacelele Mari (fara taxa). pana la Pacelel Mari se face o ramificatie din drumul spre Paclele Mici, se poate circula, fiind un drum de dale de beton - in zona sunt ceva sonde.

 

Daca mai vreti va mai spun :P

oricum dupa cat se pare o sa fiu si eu pe acolo prin zona

 

asfalt uscat

Editat de duncan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt eu ala cu alarma :rose: ma confunzi :P .

Eu plec acu, in 15 minute, la mare. Mi-au sunat in cap valuri toata ziua :( . De ce nu bagati voi plaja la mare, nu va inteleg :P, nimic nu se compara cu mirosul ala de scoici imputzite, bere bauta repede sa nu o ia soarele, nisipul din cort si din slipi, scoicile intrate in piele si carcalacii care misca sub picior cand intri in apa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@moshulik: ce tot faci bre cu alarma aia? Sau stii tu ceva ce noi nu stim? Se fura moto la Sarata? :(

 

DECI PLECARE CATRE SARATA MONTEORU MAINE (SAMBATA) LA 9, DE LA PIATA ALBA IULIA. BINE, 9:30 DAR VA ROG NU MAI TARZIU (CICA). SE MERGE CU CALM, IN GRUP. CINE VREA SA IA SI SLIPUL DE BAIE. PT. CEI CARE NU STIU, SARATA MONTEORU ESTE FOARTE APROAPE DE BUZAU. SUNT CIRCA 160 KM, DECI SLABUT. POATE DE ACOLO MAI FACEM O EXCURSIE PE UNDEVA... :P

 

Hai ca o sa ne plimbam destul prin zona ca e tare frumos pe acolo! :P Sper sa nu fie gropane urate...

De la Sarata traseul e Vernesti - Berca - Magura - Viperesti - Cislau - Calvini - Posestii Pamanteni - Drajna de Sus - Valenii de Munte.

Daca avem timp urcam si pana la Izvoarele sa mancam un pastrav proaspat! :finger:

 

 

salut

 

Daca tot va duceti acolo probabil ca o sa ne vedem...

 

deci sa va dau detalii

 

distanta: max 130 km

 

drum: bucuresti - urziceni - costesti (pana in buzau) - sarata monteoru. La costesti trebuie s-a faceti stanga, este indicator, insa drumul este prin vreo 4 sate. mai exista si varianta spre buzau si pana la intrarea in buzau tot stanga peste un pod. drumul mai bun ce acolo insa trebuie sa va intoarceti vreo cativa km pana la un popas turistic. De aici veti face dreapta. Se trece prin Merei ai apoi Sarata Monteoru.

Varinanta prin Costesti va intersecta calea ferata care se duce spre moldova cat si soseaua Ploieti - Buzau.

Dupa intersectia cu calea ferata ajungeti la popasul despre care vorbeam mai sus.

 

Se poate extinde traseul la vulcanii noroiosi, drumul este bun pana la Paclele Mici, este asfaltat de un an (acum vreo luna am facut drumul cu masina), se pot vizita Paclele Mici (cu taxe) cat si Pacelele Mari (fara taxa). pana la Pacelel Mari se face o ramificatie din drumul spre Paclele Mici, se poate circula, fiind un drum de dale de beton - in zona sunt ceva sonde.

 

Daca mai vreti va mai spun :rose:

oricum dupa cat se pare o sa fiu si eu pe acolo prin zona

 

asfalt uscat

mai spune-ne ca le zici bine! :finger:

Am inteles ca sunt multe de vazut prin zona, Manastirea Ratesti, Sarea lui Buzau ?, la Cislau / Barasti e ceva cetate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai poate face traseu spre Manastirea Ciolanu si tabara de sculptura de langa.

este foarte frumoasa si merita vazuta... de cei caraora le plac asemenea vizite :P

oricum daca ajungeti pe acolo, veti vedea ca este un mic loc de refugiu pentru locuitorii din buzau...

intr-o vara am ajuns acolo si parea ca sunt pe litoral... lipsea doar marea, in rest agitatia esta cu prisosinta

 

totusi cred ca drumul se potrivest emai bine unor motociclete enduro /touring. sunt ceva serpentine destul de starnse si drumul nu este ca-n palma

 

si cam atat...

as vrea sa stiu pe la cat estimati ca o sa fiti in Sarata Monteoru... ma gandesc ca poate va insotesc...daca reusesc sa scap de ai mei care-si vor face cu siguranta griji pentru mine si care, inca nu stiu ca mi-am luat motor.

 

 

 

asfalt uscat

Editat de duncan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@duncan: e imposibil sa aproximam o ora dar ma poti suna daca vrei, am nr. la profil. Si by the way: unde ascunzi hornetul de ai tai? E d-ala de se pliaza? :P Hai ca ne vedem acolo, sa nu te aud ca nu stiu ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

inca il tin la serviciu in parcare si m-am mutat... stateam si eu pe vremuri in berceni acum nu mai stau acolo.

cat despre moto nu o am decat de o saptamana :(

adica azi chiar fac o saptamana de cand am semnat actele si am adus-o la bucuresti...

din nefericire am o problema cu farul, s-a spart pe drum si nu imi permit sa fac drumuri prea lungi ca ma prinde seara si nu am decat faza lunga...

apropos stii pe undeva pe unde pot rezolva problema repede (adica in seara asta sau mine dim?)

 

 

tks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ne incadram in 250-300km total? hai ca vorbim dimineata la 9 :(

 

ca nu stau prea "roz" cu gazul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat o fuga la plaja, de vineri seara, pana sambata pe la pranz, la Corbu.

Intentionez sa fac "cartier general" acolo, mi se pare locul ideal pentru un gratar si o bere linistita, la malul marii, apoi de facut "enduro" cu touringu :P . Autostrada e o leaca plictisitoare, daca nu e trafic sau daca mergi singur, dar se castiga destul de mult la timp. Eu am facut cam 3 ore din bucuresti pana pe plaja.

 

post-271-1180944465_thumb.jpg

 

post-271-1180944483_thumb.jpg

 

Ma duc si week-endul urmator, eu unul prefer zgomotul de valuri, bazait de tzantzari, duhoare de alge imputzite si motoare turate in plin pe nisip, decat motoare turate in gol la ploiesti :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...