Sari la conținut

Problema Cu Planeta 5


klu
 Share

Postări Recomandate

salut! tocmai am facut un drum de 150 km cu planeta mea! cand am ajuns la destinatie , am observat ca sunt plin de picatele. la fel si janta fata si partea din fata a motorului.

initial am crezut ca e uleiul din furca, dar ambele telescoape erau curate!

tamburul fata era foarte incins, dar am cam forjat-o. oricum roata se invarte foarte usor cu mana !

chestia este ca asa ceva nu s-a mai intamplat desi am mai mers in aceleasi conditii de multe ori!

daca aveti idee ce si cum da-ti un sfat!

atasez niste poze , nu prea grozave, facute cu telefonul!

astept orice sugestie!

ms!

asfalt uscat!

post-8246-1180984888_thumb.jpg

post-8246-1180984925_thumb.jpg

post-8246-1180984954_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vaselina din rulmenti s-a incins si a curs pe la capetele butucului. Scoti rulemntii ii schimbi si ii pui in vaselina cat mai mult.,..

O alta varianta ar fi fost sa nu fie bine etansat cotul tobei si sa scuipe pe acolo ulei ars si nears. Dar din poze se vede ca petele sunt radiale si pe centru, deci prima varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. erau bune ceva poze cu claritate mai buna

2. nu ai spus daca in momentul asta iti mai tine frana fata

 

Oricum ala nu e ulei si vaselina topita mai ales ca ziceai ca tamburul era f incins. Cert este ca trebuie sa desfaci roata de pe fata sa te iuti sa nu ai ceva probleme cu rulmentii. Poate s-au distrus capacele de etansare...poate a mers franata si a curs vaselina din ei...poate ...poate.

Trebie sa o desfaci asta e clar ca sa te asiguri ca ai rulmentii buni. nu trebuie sa te joci cu sistemul de franare si roata pe fata.

Dupa ce o desfaci mai pune un post sa ne spui ce a fost de fapt.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms baieti, pt promptitudine!

frana fata tine foarte bine!

la vaselina m-am gandit si eu , dar a curs o cantitate considerabila! oricum maine o desfac si postez! cu poze mai clare!

sper sa o si rezolv, sa nu o las departe de casa !

inca odata ms pt raspunsuri!

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms baieti, pt promptitudine!

frana fata tine foarte bine!

la vaselina m-am gandit si eu , dar a curs o cantitate considerabila! oricum maine o desfac si postez! cu poze mai clare!

sper sa o si rezolv, sa nu o las departe de casa !

inca odata ms pt raspunsuri!

asfalt uscat!

omule oori e de la vaselina din rulmenti de la roata,, ori de la coatele din evoacuare al motor.... :P :(

mai stii ia vezi....prea mult ulei de amestec :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa urme tind si eu sa cred ca e de la roata si nu de la cot.Oricum de la cot nu prea ajung pe roata ci se murdareste capacul lateral din dreapta.

Da jos toata, curata rulmentii in primul rand, apoi toate zonele unde a sarit vaselina. Ai grija sa nu fi ajuns pe tamburi sau ferodouri ca atunci adio frana(daca a sarit spala-le bine cu diluant(benzina nu praa isi face treaba acolo)

Apoi cand pui vaselina ai grija sa fie vaselina speciala de rulmenti adica cu punct de topire ridicat. Unge bine da nu pe principiul mult ca-i bine. In momentul in care pui semeringul nu trebuie sa mai iasa vaselina pe langa el. Daca cumperi niste rulmenti noi(masina, moto etc) o sa vezi ca nu au vaselina la greu.Chiar si la masinile noi daca te uiti la rulmentii de la roata o sa vezi ca nu au vaselina aprope deloc.Rulmentul lucreaza vertical si nu orizontal asa ca vaselina din lateral va fi inutila.

Daca spui ca roata era fierbinte si roata nu merge infranat inseamna ca ai merg cu frana patinata (la pante) si e normal sa se incinga.Daca e de la pante atunci te sfatuiesc sa folosesti mau mult frana de motor si sa franezi folosind fata si spatele in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat-o!

am dat jos roata si rulmentii sunt in regula, nu au joc si acum am mai pus ceva vaselina!

i-am suspendat roata fata si am observat ca roata nu se invartea chiar asa usor! de fapt se invartea usor, dar nu apuca sa faca o tura completa ca se frana!

am mai slabit frana si acum e o.k.

de franat , franeaza bine , doar ca trebuie sa strang mai mult maneta de frana!

o sa verific mai des tamburul sa vad daca se mai incinge!

in rest toate bune!

va multumesc si asfalt uscat!

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...