Sari la conținut

Bujie Pt Scuter


ady4
 Share

Postări Recomandate

As avea si eu o intrebare: Scooter-ul meu knd l'am luat din Italia a venit cu o buje Ngk cu filet lung(adik nu din acela lung de tot... filet normal/mediu). Din ce am vazut pe diverse pagini bujia recomandata pt scuter-ul meu ar fi Ngk Br7hs Br8hs aceste modele de bujii avand filet scurt. Intrebare: are ceva daca inlocuiesc bujia dp el cu filet lung(nu stiu daca este standard nu sunt primul proprietar) cu una dintre acele 2 care dupa cum am spus au filete mai scurte decat bujia dp el. E bine nu e bine? Avantaje/dezavantaje? Scuter: Mbk Ovetto 2004 stock. Va multumesc ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cel mai bine e sa-i pui bujia recomandata intr-un manual agreat de producatorul motoretei.

Altfel... e riscant sa treci de la bujie scurta la lunga si invers.

Mai poti verifica insa inca ceva: masori cu subler de adancime lungimea filetului pentru bujie de pa chiuloasa si compari cu lungimea filetului bujiei pe care o ai. Trebuie sa fie egal. Altfel nu e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu stie?? :scratch: Vreo idee ceva... E bine sa inlocuiesc bujia actuala cu una recomandata... dar mai scurta(ca filet)?? Are ceva?? Afecteaza comportamentul motorului? Thnx :) !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca da schimbo cu una recomandata, si eu am avut probleme zilele astea cu bujia si mi sa spus sa nu pun altfel de bujie adica cu filet scurt (la mine e recomandatacu filet mai lung bgk ) asa ca asta iti zic si eu schimbo cu una recomandata :)

 

Nimeni nu stie?? :scratch: Vreo idee ceva... E bine sa inlocuiesc bujia actuala cu una recomandata... dar mai scurta(ca filet)?? Are ceva?? Afecteaza comportamentul motorului? Thnx :) !!

 

normal daca cea recomandata are filet scurt inseamna ca si chiuloasa are ttot filet scurt masoara mai bine si vezi, daca are filet lung chiuloasa atunci merge si una cu filet lung :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca nu bate pistonul in cea cu filet lung (chestie care nu s-a intamplat) poti sa cauti o echivalenta cu filet lung. de exemplu 14np21 are echivalenta cu 14lp21 (sinterom). evident nu recomand sinterom. bujia mai lunga iti creste un pic compresia si da scanteia mai in mijlocul camerei de ardere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Bujie cu filet lung pusa pe o chiulasa cu filet scurt e un mare NO NO. Partea de filet care va depasi filetul catre interior, chiar daca nu va atinge in piston se va incarca cu "calamina" si exista riscul destul de mare sa iti strice filetul cand vei scoate bujia respectiva. In plus, camerele de ardere sunt studiate si bujia trebuie sa dea scanteia in punctul optim pentru eficienta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujie cu filet lung pusa pe o chiulasa cu filet scurt e un mare NO NO. Partea de filet care va depasi filetul catre interior, chiar daca nu va atinge in piston se va incarca cu "calamina" si exista riscul destul de mare sa iti strice filetul cand vei scoate bujia respectiva. In plus, camerele de ardere sunt studiate si bujia trebuie sa dea scanteia in punctul optim pentru eficienta maxima.

:what:

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...