Sari la conținut

Scartait Infernal Cand Franez Pe Roata Spate


trica
 Share

Postări Recomandate

Ma inebuneste scartaitul franei pe spate, nu stiu cum sa rezolv problema asta, cand pun frana mi se ridica parul pe maini, am vorbit cu persoane care mai cunosc mecanica si mi-au spus ca nu am ce sa fac deoarece roata este din tabla si asa scartaie cand freaca ferodoul pe ea. Poate stie cineva vreo solutie sa rezolv aceasta problema ca nu vreau sa franez doar pe roata din fata!!!

Am o rugaminte sa nu mi-o luati in ras si sa-mi recomandati sa pun vaselina, chiar scartaie de se aude la 500 metri distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la service si mi-au spus ca asa trebuie sa faca si ca nu trebuie sa-mi fac griji, dar pe mine ma deranjeaza zgomotul produs care este enervant rau si incomodez fonic si pe cei din jurul meu cand franez.

Mai am un concetatean cu acelasi tip de scuter si la el face la fel, dar pe el il amuza cand scartaie, asa ca nu cred ca o sa-mi schimbe ceva aia de la service din moment ce toate fac la fel.

Vorba cuiva de pe aci ....................Protejeaza-ti nervii !!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la service si mi-au spus ca asa trebuie sa faca si ca nu trebuie sa-mi fac griji, dar pe mine ma deranjeaza zgomotul produs care este enervant rau si incomodez fonic si pe cei din jurul meu cand franez.

Mai am un concetatean cu acelasi tip de scuter si la el face la fel, dar pe el il amuza cand scartaie, asa ca nu cred ca o sa-mi schimbe ceva aia de la service din moment ce toate fac la fel.

Vorba cuiva de pe aci ....................Protejeaza-ti nervii !!!!!!!!!!

poate dupa ce o sa isi faca rodajul nu o sa mai scartaie.. n-am mai auzit de asa ceva :scratch: .. daca si la 1000 km face asa du-te cu el de unde l-ai luat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate dupa ce o sa isi faca rodajul nu o sa mai scartaie.. n-am mai auzit de asa ceva :) .. daca si la 1000 km face asa du-te cu el de unde l-ai luat...

care 1000 :) saracu are decat 400 de km! se vad chinezariile imediat :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si scuterul meu scartaie un pic, dar nu e un scartait deranjant (l-am auzit doar cand nu am purtat casca). Si nu scartaie mereu doar din cand in cand. Pasagerii sunt uimiti pt ca ei cred ca se blocheaza roata de pe spate si da scartz :scratch: :)

da' ce esti tu.. taximetrist? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi scartaie cand pun frana pe spate (tambur) si mai nou si pe fatza (disc). la fel am si eu jantele din tabla... dar nu ma deranjeaza foarte tare

 

imi mai spune cate unul ca se aude ciudat de parca as frana cu scartait :)

 

practic te faci mai remarcat in trafic, caci te aude lumea de la o posta :)

 

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de celel mai multe ori scartaie cand se uda ferodoul... dar daca nu "trece" scartaitul dupa 2 - 3 frane, este grav... ii gata ferodoul, si trebuie altu' (scartaie metalul(tamburul) cand freaca pe bolturile de la ferodou)

 

dar de obicei un ferodou ar trebui sa tina peste 4-5000km ...

cel mai bine ar fi sa dai jos roata sa vezi cat de gros ii ferodou' ... daca mai ii...

 

PS. pe langa scartait, se strica si tamburul, si janta totodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca asa tb sa faca in sensul ca asteptarile erau k sa se "lase" adica sa se aseze ferodoul pe tambur si sa dispara scartzaitul

hai sa desfacem roata...eu cred ca este ceva rugina pe tambur

 

NB: am avut Oltcit si n-am reusit sa scap de scartzaitul franei spate vreodata indiferent cat de noi sau vechi erau placutele...aparea o rezonantza...vibra placutza...ceva de genul asta

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca asa tb sa faca in sensul ca asteptarile erau k sa se "lase" adica sa se aseze ferodoul pe tambur si sa dispara scartzaitul

hai sa desfacem roata...eu cred ca este ceva rugina pe tambur

 

NB: am avut Oltcit si n-am reusit sa scap de scartzaitul franei spate vreodata indiferent cat de noi sau vechi erau placutele...aparea o rezonantza...vibra placutza...ceva de genul asta

 

nu te supara pe mine... oltcitu e oltcit ... dar eu n-am vazut pe nimeni pe forum sa zica ceva bun despre scooterele pe care le comercializezi, toata lumea se plange ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara pe mine... oltcitu e oltcit ... dar eu n-am vazut pe nimeni pe forum sa zica ceva bun despre scooterele pe care le comercializezi, toata lumea se plange ...

oricum mai bune ca First Bike sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine v-a pus sa va luati chinezarii? acum fara suparare, trebuie sa asculti niste sfaturi inaintre sa cumperi un scuter...ca, totusi nu e bicicleta! eu am un piaggio din '96 si nu i-am schimbat pana acum decat placutele frana fata, un cauciuc spate(ca facusem pana) si cablul de kilometraj!

sincer, am dat 400 de euro pe el si face cat 10 chinezarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine v-a pus sa va luati chinezarii? acum fara suparare, trebuie sa asculti niste sfaturi inaintre sa cumperi un scuter...ca, totusi nu e bicicleta! eu am un piaggio din '96 si nu i-am schimbat pana acum decat placutele frana fata, un cauciuc spate(ca facusem pana) si cablul de kilometraj!

sincer, am dat 400 de euro pe el si face cat 10 chinezarii

Fara suparare,ai avut noroc ca ai dat 400 eur pe el is iti merge bine,la un scuter sh se pot intampla multe necazuri.

 

Si eu am avut scrantait la frana fata cam 1000 de km,acum vad ca ia trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi scartaie nimik , am tot frana p tambur . Discul de fata , dak pun o frana mai puternica , si merg in continuare , atinge ca si cum ar avea ''8'' , dar isi revine dupa vreo 2-3 franari , sper k e normal :)

 

 

 

 

 

 

Zdrancane carenele din fata :scratch:)) cum stau in 2-3 suruburi , si niste sarma :)

Azi am prins 96-97 km/h :)

Editat de sica_sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit azi cu un mecanic si mi-a spus ca singura posibilitate sa o fac sa nu mai scartie e sa ma duc la un strungar sa-i fac o bucsa de vreo 0.3 mm din alama si sa o montez pe tamburul rotii prin presare ca atunci cand franez tamburii sa frece pe bucsa de alama.

Cica asa au scuterele care se respecta, sau cele cu rotile din aliaj.

Am sa vad daca se poate adapta chestia asta la urlatoarea mea!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine v-a pus sa va luati chinezarii? acum fara suparare, trebuie sa asculti niste sfaturi inaintre sa cumperi un scuter...ca, totusi nu e bicicleta! eu am un piaggio din '96 si nu i-am schimbat pana acum decat placutele frana fata, un cauciuc spate(ca facusem pana) si cablul de kilometraj!

sincer, am dat 400 de euro pe el si face cat 10 chinezarii

400 euro si e bunnn?? :scratch: .. eu am dat 750 euro pe el si am mers 3000 km fara nici o problema.. avea 4000 de km cand l-am luat (ff putin, omu il tinuse mai mult in garaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magnet Sport e super...si are frana spate hidraulica cu disc

 

Pana acum era alalalt magnet , super. :) .De fiecare data cand se strica ceva la un scuter''eu'' , mai faceti un scuter care sa nu mai aiva defectul ala si ziceti ca ar fi mai bun . Vati tot laudat ca sunt bune , ca un aprilia etc. si-a cumparat lumea , si nu le merge . :scratch:

 

Daca in 400 de km da semne de stricaciuni , la un scuter nou e grav , eu am 29 500 de km pe aprilia , si ink fuge 90km/h .

Editat de sica_sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate e o vorba : Nu e prost ala care vinde, cumparatorul e :)

Nu stiu daca-i bine sa-i judecam pe astia de la scuter.eu, ca la urma urmei daca eu reusesc sa vand un rahat cu ghidon si 2 roti, mi se rupe de cumparator chiar daca-si murdareste hainele :scratch: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...