Sari la conținut

Cine Ma Ajuta Cu Ceva


DannyEl
 Share

Postări Recomandate

Am un turometru electronic si vreau sa il leg pe Un motor la la ce trebuie legat din cate am auzit eu trebuie legat la bobina de inductie la intrare in bobina :lol: unde sa daca nu zicetimi unde trebuie va rog......

post-14580-1181678922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.Pai cred ca turometrul tau trebuie sa aiba 3 fire.Doua fire merg la bobina,adica la cele la care e legata bobina nu la fisa care merge la bujie.Celalalt fir trebuie sa mearga la masa. Trebuie sa stii cum a fost legat la motorul de la care l-ai luat. S-ar putea ca masa sa fie din tresa adik un fir impletitit din cupru........La ce motor vrei sa il pui ? :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da un prieten a pus pe minsk de Dacia si ala tot electroni si a mers :lol: ...ce pot sa zic mam gandit la treaba asta.....sepr sa nu fie asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Legaturile la turometru: 1- un fir la borna + ( s-au la sursa de curent continuu, vezi la "napolitana" unde ai 12V curent continuu). 2- un fir la masa. 3- un fir la bobina de inductie legat pe borna - (la iesirea din bobina de inductie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Arde-o tare, cu comunistele la 'naintare. Poate m-am grabit cu raspunsul, scuze dar eu folosesc turometru rusesc si nesuferitul nu a vrut sa functioneze cu legatura pe + de la bobina. Am crezut ca este defect dar cum l-am legat la borna - de la bobina pacaliciul a inceput sa munceasca. Si munceste bine. La mine legaturile sint: + de la contact la + de la bobina, - de la bobina la ruptor (platina) iar prin ruptor se face legatura cu masa. Am o bobina de inductie care are semnele + si - pe ea si am respectat notatia. Nu stiu cum este la tine, dar vezi daca nu ai la punctele de legatura din turometru semne care sa te lamureasca. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Arde-o tare, cu comunistele la 'naintare. Poate m-am grabit cu raspunsul, scuze dar eu folosesc turometru rusesc si nesuferitul nu a vrut sa functioneze cu legatura pe + de la bobina. Am crezut ca este defect dar cum l-am legat la borna - de la bobina pacaliciul a inceput sa munceasca. Si munceste bine. La mine legaturile sint: + de la contact la + de la bobina, - de la bobina la ruptor (platina) iar prin ruptor se face legatura cu masa. Am o bobina de inductie care are semnele + si - pe ea si am respectat notatia. Nu stiu cum este la tine, dar vezi daca nu ai la punctele de legatura din turometru semne care sa te lamureasca. Asfalt uscat numai sub roti.

minsk-ul e pe magnetou[curent alternativ]deci nu are + si -.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man turometru are 3 fire se numesc in felu urmator.....unu se numeste B\R altu B\W si alalalt 0 Intereseazate cum sa le leg ok :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...