Sari la conținut

In Cat Timp Prindeti 50km/h ?


trica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai faceti ceva la cronometrele alea ca dau niste timpi aiurea rau...

 

 

Oricum 0-50km/h cu cbr`ul meu am ~4 secunde cronometrat de n`ori.Asa ca astia cu scutere stock 50cc nu mai ne mintiti aici :D).Vb aici de cei cu timpi pana in 6-7 sec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate cu indicatoarele de viteza ca arata aiurea, ieri am testat din nou ce timp scot pana in 50km/h cu Gps-ul si am un timp de 20 secunde, asta nu e nimic dar am ramas surprins ca acul la vitezometru arata 64 km/h in moment ce Gps-ul 50Km, am zis ca este bulit Gps-ul si am probat din nou cu un alt aparat, rezultatul..... IDENTIC. Acum sunt dezamagit si din cauza ca viteza maxima pe care o prinde scuterul nu este de 75km/h cum am crezut eu ci este de 63,3 Km/h aratat de Gps, vitezometrul aratand eronat 75 Km/h.

Asa ca cei cu motoare de 49CC, care prind viteze astronomice si timpi sub 10 secunde sigur nu le merge vitezometru normal.

M-am dat si eu ieri de curiozitate cu un Peugeot SpeedFight 2 sa vad marea diferenta si tare m-am bucurat ca in afara de aspect nu este diferenta, precizez ca peugeot-ul era nou nedelimitat, ramane de vazut cum stau cu fiabilitatea ca in rest m-am convins. Scuterul meu are 5,6Cp si SpeedFight-ul 4,1Cp, de aceea cred ca nu am simtit nici o diferenta vis-a-vis de demaraj.

Editat de trica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate cu indicatoarele de viteza ca arata aiurea, ieri am testat din nou ce timp scot pana in 50km/h cu Gps-ul si am un timp de 20 secunde, asta nu e nimic dar am ramas surprins ca acul la vitezometru arata 64 km/h in moment ce Gps-ul 50Km, am zis ca este bulit Gps-ul si am probat din nou cu un alt aparat, rezultatul..... IDENTIC. Acum sunt dezamagit si din cauza ca viteza maxima pe care o prinde scuterul nu este de 75km/h cum am crezut eu ci este de 63,3 Km/h aratat de Gps, vitezometrul aratand eronat 75 Km/h.

Asa ca cei cu motoare de 49CC, care prind viteze astronomice si timpi sub 10 secunde sigur nu le merge vitezometru normal.

M-am dat si eu ieri de curiozitate cu un Peugeot SpeedFight 2 sa vad marea diferenta si tare m-am bucurat ca in afara de aspect nu este diferenta, precizez ca peugeot-ul era nou nedelimitat, ramane de vazut cum stau cu fiabilitatea ca in rest m-am convins. Scuterul meu are 5,6Cp si SpeedFight-ul 4,1Cp, de aceea cred ca nu am simtit nici o diferenta vis-a-vis de demaraj.

daca ti-ai luat motowell :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca deja ati luat-o braila :D Inteleg sa trageti de scuterele astea cat puteti voi si cat pot ele (si eu fac asa) dar sunteti prea interesati de performante. Ganditi-va pur si simplu la scopul lor: de a circula in oras si de a evita circulatia din acesta (desi nimeni nu le foloseste din acest motiv). Plus ca la cat au motoru...50 cmc, daca faci un calcul, este o zecime din sticla de suc de 0,5 L. Daca prinde 70-75 scuteru sa fiti multumiti. Nu mai vorbesc de 0-50 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati-va la filmuletzele alea postate mai sus cei care nu credetzi... sa vedetzi un scuter de 50 cc cum ia 50/h in 5 secunde si poate ma credtzi si pe mine ca iau 50 in 3 secunde...poate chear 4......ca sa fiu sigur :D nu prea am cum sa ma conometrez exact.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati-va la filmuletzele alea postate mai sus cei care nu credetzi... sa vedetzi un scuter de 50 cc cum ia 50/h in 5 secunde si poate ma credtzi si pe mine ca iau 50 in 3 secunde...poate chear 4......ca sa fiu sigur :D nu prea am cum sa ma conometrez exact.....

Stai putin tu ai 180cc in 2t, dar ei au 50cc. Mai mult ca sigur sunt minciuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin tu ai 180cc in 2t, dar ei au 50cc. Mai mult ca sigur sunt minciuni.

 

Costi , ai dat vre-o data liniutza cu un runner fxr ? Ar fi foarte interesant....ca la cbr ii un pic mai greu pana schimbi treptele da pe urma ..... nici o sansa. Cat iti merge maxim cbr-ul? si in cate secunde iei 100/h ?

numa bine :moto:

Editat de sarbutm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baietii...toti aveti avioane, toti scoateti sub 6 sec ...ce naiba chiar asa drujba imi mere mie scuteru :rock:

Eu ieri am facut proba pe o sosea foarte dreapta si am scos 9,6 sec de la 0-50km/h...si asta i real ca am incercat de 5 ori si de fiecare data aproape la fel cu o maje de erroare de juma de sec.

Mie mi se pare cami merge bine scuteru ca nu are nici un fel de tunning si se intinde pana in 103 pe drum drept... tot ieri am testat si asta...

Numai bine si salutari ci farul :moto:

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costi , ai dat vre-o data liniutza cu un runner fxr ? Ar fi foarte interesant....ca la cbr ii un pic mai greu pana schimbi treptele da pe urma ..... nici o sansa. Cat iti merge maxim cbr-ul? si in cate secunde iei 100/h ?

numa bine :moto:

NU am dat liniutza ptr. ca baiatul care il avea l-a facut praf si l-a vandut.......fara doar si poate o luam grav de la FXR.

Io i-am dat 115km/h.NU mai aveam unde. (decand zic sa ies din oras sa vad cat fuge.)

Nu stiu in cate secunde iau 100km/h, urca relativ repede 90km/h dupa mai greu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am un Malaguti F12 de 50 de cc si am luat 50 in 9 sec si 70 in 17! Am si eu o intrebare! Uneori ia 80-85 dar nu pt mult timp si revine la 70! De ce?! Asfalt uscat :moto:

nu isi mentine viteza probabil ca au segmentii uzura mare si nu are compresie constanta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am un Malaguti F12 de 50 de cc si am luat 50 in 9 sec si 70 in 17! Am si eu o intrebare! Uneori ia 80-85 dar nu pt mult timp si revine la 70! De ce?! Asfalt uscat :wink:

 

depinde cum bate vantu :moto: sau inclinatia drumului :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

mie sincer mi se pare cam greu sa te cronometrezi singur pana la 50km/h mai ales ca la scutere e mare eroarea la kilometraj.

poate pt demaraj ar fi mai simplu sa masurati 50/100 m si sa cronometrati cu ajutorul unui prieten cat faceti.

am observat ca in franta e mai intalnit criteriul distanta in ce timp decat acceleratia in ce timp.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor si nu mai luati gps-ul ca referinta pentru o pasa de viteza...gps-ul este facut pt a arata f exact pozitia iar celelate elemente le face prin calcul...deci...exemplu...la secunda 0 ai o anumita pozitie....la secunda 15 ai alta pozitie...gps-ul calculeaza distanta dintre cele 2 pozitii si iti da viteza in functie de timpul luat de el ca baza de calcul (baza de timp) ..iar timpul de esantionare este destul de mare (secunde-zeci de secunde,in functie de gps...)...ideea principala este ca gps are inertie mare ca indicator de viteza...vitezometrul de la bord nu este neaparat mai precis dar raspunde mult mai repede la variatii de viteza....deci...daca vreti sa ma credeti...luati gps-ul ca etalon doar pt indicatia de pozitie...(cateodata nici atunci,daca iti lipseste semnalul...:moto:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos si eu limitarea :moto: merge 75 cu o pers si 70 cu doua. Imi pare ca are demaraj destul de bun ma cam razgandesc sa mai pun kit , sunt super multumit acu... Oricum pt un scootet zic ca 75 e suficient nu de alta dar mai tre sa si opresti daca e nevoie :rock: in mod normal merg cam 60-65 km/h...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io scot cu aprilia mea 6 sec pana in 40........toba sport ..filtru de aer sport.......vit maxima 105km/h.......numa dak va legati de o racheta ajungeti in 2 sec la 50.......astea numa cat fuck caterinca :lol: :wave: :lol: .......nici o masina nu scoate 2 sec......asfalt uscat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io scot cu aprilia mea 6 sec pana in 40........toba sport ..filtru de aer sport.......vit maxima 105km/h.......numa dak va legati de o racheta ajungeti in 2 sec la 50.......astea numa cat fuck caterinca :lol: :wave: :lol: .......nici o masina nu scoate 2 sec......asfalt uscat :lol:

wrong - Ferrari Enzo , face suta in 2.5 sec :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...