Sari la conținut

Scuter,alegerea Perfecta !


marin_ucigasu
 Share

Postări Recomandate

salut,pana acum o luna speram sa dau pt A1 si sa imi iau un moto de 125cc dar din lipsa de prea multe fonduri nu as putea sa imi cumpar un moto mai calumea cu banii astia,deci m-am decis pentru un scuter :thanks:

La banii care ii dispun 900,1000 de euro ce variante as putea avea?

Vreau ceva sa fie mare nu chiar bicicleta daia mica,sa il pot conduce fara permis de 49 sa fie maxim nu?

Ceva sa fuga,sa aiba demaraj bun si sa prinda macar 80 km/h, pot sa sper si la 100km/h? :welcome: un prieten a avut un gilera runner de 49 si zicea ca fuge 100 !

Il iau sh din targ la ce sa fiu atent cand il cumpar ? vreau ceva sa fie fiabil bun etc,ce an de fabricatie recomandati ?

Astept niste recomandari la ce as putea alege :D asfalt uscat

 

edit:in legatura cu actele,scuterul trebuie sa fie neeaparat inmatriculat? daca iau unul neinmatriculat pot sa il mai inmatriculez eu ?

Editat de marin_ucigasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai numai 1000 euro si vrei sa ti iei scuter nou poti spera numai la ceva de genul :Rieju,Gopop,First Bike etc etc.Totusi la banii astia poti gasi la mana a doua ceva mai de "marca":Aprilia,Yamaha Aerox etc etc

Prietenul tau nu te-a mintit:exista scutere de 49 "tunate" care se pot apropia de 100 km/h

-daca te duci in targ sa-ti iei scuter sa fii atent sa aiba acte in regula (mai ales daca e adus de afara!!!)...Bafta si salutari cu farul!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu lua SH din targ...poate nimeresti vreun scuter furat din Italia. Ai mult de tras pana inmatriculezi un SH...trebuie si revizie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai numai 1000 euro si vrei sa ti iei scuter nou poti spera numai la ceva de genul :Rieju,Gopop,First Bike etc etc.Totusi la banii astia poti gasi la mana a doua ceva mai de "marca":Aprilia,Yamaha Aerox etc etc

Prietenul tau nu te-a mintit:exista scutere de 49 "tunate" care se pot apropia de 100 km/h

-daca te duci in targ sa-ti iei scuter sa fii atent sa aiba acte in regula (mai ales daca e adus de afara!!!)...Bafta si salutari cu farul!!!!

Nu vreau scuter nou,la mana a2a vreau o sa caut in targ si da ma gandeam la ceva aprilia sr sau gilera runner ceva de genu...ce acte trebuie sa aibe scuterul ca sa fie in regula la ce sa ma uit?

Editat de marin_ucigasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fuga pentru a de ta mare in fata gagicilor? mama, e super senzatia sa ti se falfaie pletele in vant ca nu iti iei casca! m-am dat si eu de doua ori asa, si le-a sarit prafu in ochi !

 

chiar, bani de casca ai? ai purta asa ceva daca ai "fugi" cu 100?

 

nu vrei nou ca nu fuge atat sau de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea fac exact ce ai scris tu mai sus. da printre majoritatea mai suntem si noi astia..care tine la viata lui.

De unde sti ca nu e unul care vrea sa traiasca pana la 99 ani ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan! can u STFU? nu stiu ce legatura are postul tau, daca incerci sa creasca numarul unde scrie Posts: mai incearca ca nu reusesti. Tu te numesti ghicitoare? Ai vazut scrisul si gata el e jmecher, da cred ca mai jmecher esti tu :D

 

Sa revenim la subiect. NU lua nou(la 1000 euro). Iti recomand Yamaha Aerox pentru ce zici tu sau Malaguti F12 :welcome: Apoi Aprilia SR50, Gilera Runner, Piaggio NRG. Cand te duci in targ, in general sunt scuterele najpa prin interior(mecanica). Iti trebuie talonul de la vanzator(sa coincida NEAPARAT seriile de-acolo cu alea dupa sasiu) si contract vanzare-cumparare :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan! can u STFU? nu stiu ce legatura are postul tau, daca incerci sa creasca numarul unde scrie Posts: mai incearca ca nu reusesti. Tu te numesti ghicitoare? Ai vazut scrisul si gata el e jmecher, da cred ca mai jmecher esti tu :D

 

STFU? Vorbeste dragule romaneste ca d'aia suntem in saraca Romanica. Posturi mai multe? Stai linistit ca nu imi aduce niciun venit daca scriu mai mult pe forum, am alte moduri prin care sa ma fac cunoscut. Ce scris domnule? Crezi ca dupa zece cuvinte scrise de cineva pot sa spun batut in cuie ca da, el e un smecher? Ce e ala? Doar ca ce am scris eu, se potriveste de minune unuia care se da cu el prin fata gagicilor.

 

Un scuter nu ti-l iei pentru asta. Il iei ca sa iti fie util, sa nu mai fi incurcat in trafic, sa te deplasezi dintr-o parte in alta fara sa poluezi prea mult.

 

Sa nu imi zici ca idolu tau e Gigel din cartier care si-a luat masina din Germania si se plimba in fiecare seara cu ea tinand muzica la maxim si dand scarturi la fiecare intersectie...

 

Un scuter nou si ceva mai puturos, cu 55km/h viteza maxima, putina minte, e tot ce iti trebuie ca sa nu te pui in pericol, si nici pe ceilalti sa nu ii pui...

 

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Gata ti-ai inghitit limba :welcome: E grav daca nu sti ce inseamna STFU (shut the f**k up), mi s-a parut ca ai vorbit in plus, a fost cam ironic postul :thanks:. Mie asa mi s-a parut ca ai caracterizat un om dupa un post, si ce chestie, nu scrisase nimic care sa-l dea de gol in legatura cu trasaturile de caracter pe care ai zis tu ca le-ar avea :crack:

 

Ca sa sti si tu: exista cateva tipuri de oameni: sub 18 care folosesc scuterul in loc de masina sau motor, peste 18 ani care n-au bani de masina sau peste 18 ani care vor sa scape de aglomeratia din oras. De unde sti ca nu se incadreaza in prima categorie(nu bag mana in foc), n-are 18 ani si ar fi singurul mod de transport care are motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scuter nu ti-l iei pentru asta. Il iei ca sa iti fie util, sa nu mai fi incurcat in trafic, sa te deplasezi dintr-o parte in alta fara sa poluezi prea mult.

 

Daca ai sti cat de putini sunt cei care isi iau scutere pt ce spui tu cred ca ti'ai schimba parerea. In cazul meu alegerea de a'mi cumpara un scuter se datoreaza 80% dorintelor de distractie si placere in a te plimba si 20% ca sa imi fie util. Despre poluare sincer nu prea imi pasa...daca mi'as fi luat eu scuter in 4T cu nu stiu ce catalizator vezi Doamne as fi salvat lumea prin reducerea noxelor care il scoate un amarat de 49cmc, GOGOSI!!! Avem pana in 18 ani, suntem tineri si ne mai distram cat putem, bineinteles constienti de pericolele care ne pandesc si precauti. Unii dintre voi aveti niste conceptii de la '916 care din pacate au expirat in vremurile noastre(nu vreau sa jignesc pe nimeni). Numai bine si succes la tuning tuturor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E grav daca nu sti ce inseamna STFU (shut the f**k up), mi s-a parut ca ai vorbit in plus, a fost cam ironic postul

chiar ca e graf daca nu stiu ce inseamna... iti dai seama? ma duc sa imi dau doua palme!

A si vrut sa fie ironic postul meu, dar gaseste-mi si mie undeva un lucru ieftin, bun mai ales, luat si din targ(!). De ce sa nu mai pui 200 euro si iti iei ceva nou, cu aspect dragut, garantie si acte, si care"Fuge" in limita bunului simt...

 

Eu mi-as lua un scuter sh sau motor doar de la cineva pe care il cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan! esti usuratic si lenes. Ma uit la ce motor ai tu :welcome: Nu faci greseala fundamentala a celor bogati de a-ti lua cel mai scump si nu chiar asa de bun lucru, dar iti iei ceva nou si ai impresia ca mereu e mai bun ca un SH. Te inseli :thanks: Pe mine, si pe multi altii nu-i incalzeste cu nimic garantia aia pentru ca fac astia multe magarii. Eu iti zic exemplul meu :D Pe scuter am dat 650 euro, toate actele, adus din afara, nu e furat, merge bine, e SH, si mai ales e Aprilia(nu incerc sa te oftic ca am mare scula sau sa ma dau mare, dar ma pot lauda cu pretul cu care l-am luat) Iti trebuie putin noroc, si poti lua ceva super adevarat CHIAR si din targ (nu mereu :crack:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu parerea lui. Felicitari pentru super pretul cu care ti-ai luat scuterul! Dar eu tot nu cred ca din targ iti poti lua ceva bun...

usuratic? de ce zici tu asta? Ca am un kymco? Cred ca ma puteai cataloga ca usuratic daca imi luam primul scuter pe care il intalneam in cale, vai de capul lui. M-a facut sa fiu mandru de motorasul meu si faptul ca am vazut foarte multe kymco agility 50 in Italia :D Nu cred ca isi luau ei cele mai proaste motorase. Adevarat ca e o chinezarie, dar zic ca e o chinezarie buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-14660-1182258226_thumb.jpg1200 euri ultim pretz.....leonardo 150 cc...120 la ora maxim...inmatriculat de o luna jumate in tara.....de atunci am cu el 2000 km fara nici o problema....tel 0729088563

Frumos scuterul,pacat ca este de 150cc eu nu am A1 :D

Bogdan-te rog abtinete de la posturi dastea sa imi dai mie sfaturi de comunist,de ce sa imi iau paraitoarea aia noua? ca sa pierd dupa aia multi bani la el?

Si nu cred ca e treaba ta ce fac eu cu scuterul sau unde ma dau mare cu el,am intrebat ceva iar daca poti sa ma ajuti si sa fi la obiect ok daca nu salut !

Si asta era problema voastra ce caracter am eu sau daca tin eu la viata sau nu,e treaba mea!

Va multumesc celor care m-ati ajutat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D hai bogdanele ca nu am vrut sa te jignesc :blbl: vad ca esti de treaba :thanks: m-am infipt putin in tine :crack: si stai calm :agree: Tare daca a ajuns kymko in italia. Eu zic ca sunt cele mai bune chinezarii :welcome: Din ce am auzit in ultima vreme, mi-am schimbat cat de cat parerea in bine. Totusi la bani cu care iti iei un Kymco nou, gasesti un SR50 DiTech cu putini km in stare buna.

 

Referitor la primul post(edit-ul din el :funny:) nu trebuie sa fie luat inmatriculat, nici nu trebuie sa il nmatriculezi, ci trebuie inregistrat. De la vanzator sa iei talonul + certificatul vanzare-cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti vand io` runneru meu la 900 euro .. tuning la motor ... mere foarte bine ... rupe la demaraj si viteza ... http://www.bikeshop.ro/handler.php?src=db&...am&ID=42365

 

. .. .. . . iti arat verificare pe net la ministeru italiei ca nu ii furat sau ceva .... :D intra pe mess la mine si mai vb daca vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! de la topicul tau s-a ajuns la ironii ... in fine. in primul rand trebuie sa fii atent la ce scuter iei(este bine de mers in targ si vazut ce si cum in sensul k te urci pe el,vezi cum stai,daca iti convine pozitia de mers etc ) ca acte ai nevoie ca sa-l inscrii la primarie de talon original(vezi k se fac si copii xerox asa k ai grija) si o factura (daca e din romania,trebuie sa fie personalizata si sa aiba acelasi nume cu stampila de pe ea ) si evident act de vanzare cumparare.sper sa-ti fie de folos ce ti-am spus

 

P.S pun pariu k un Kimco cumparat nou nu tine 10 ani cum tin scuterele italienesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...