Sari la conținut

Zgomot Mare La Lant


Postări Recomandate

am un vz800 , abia l-am luat, e primul meu motor, si mi se pare(nu numai mie) ca lantul zornaie un pic cam tare. motorul are 18000 de km lantul e aproape nou, nu prezinta uzura deloc. am desfacut aparatorile si am incercat sa identific problema dar nu am putut sa vad nimic ne inregula , lantul este strans dupa specificatiile tehnice din manual. ce ar putea sa aiba, nu calca cum trebuie pe pnioane, se auce altceva din cutie si mie mi se pare ca e lantul , ... mentionez ca , in mers daca apas cu calcaiul in lateral pe lant spre interior , sunetul dispare ..

 

ms mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il ung odata la 200-500 de km sau dupa cemerg cu el pe ploaie si la fiecare 1000-1200 de km il curat si apoi il ung. Mai mult ca sigur iti zornaie pt e nu e uns :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am uns si l-am curat de dracu l-a luat ... cu castrol new tehnology bla bla bla , "chifreste" de uns ce e si tot face astept sa ma duc maine la un meserias cu ea , s-ar putea sa nu fie aliniate pinioanele si sa calce un pic cas(cash)...

mor de draci mi s-a pus pata ..... la viteze mari se aude mai tare zornaitul decat motorul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am uns si l-am curat de dracu l-a luat ... cu castrol new tehnology bla bla bla , "chifreste" de uns ce e si tot face astept sa ma duc maine la un meserias cu ea , s-ar putea sa nu fie aliniate pinioanele si sa calce un pic cas(cash)...

mor de draci mi s-a pus pata ..... la viteze mari se aude mai tare zornaitul decat motorul ....

Ioi!!! Pai e naspa atunci! Du-te si fa o verificare sa nu te trezesti ca isi ia zborul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-as duce da nu am unde deocamdata, toti care au vazut, unii au zis ca asa trebuie sa faca, altii au zis ca se aude un pic cam tare da nu am de ce sa ma ingrujoirez, dar urechea mea de viitor inginer mecaninic imi spune ca ceva nu e inregula. am desfacut toate aparatorile peacolo si chiar nu se poate observa nimik neinregula ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Verifica sa fie intinzatoarele in aceeasi pozitie,au niste semne care trebuie sa corespunda in ambele parti.Ar fi bine sa verifici calcatura lantului pe foaie si pinionul de atac daca nu calca bine este o problema si necesita schimbarea pieselor,in general poate fi uzat mai mult lantul,te sfatuiesc sa iti iei un kit nou(lant si pinioane)dar mai intai cere o parere la service,poti avea probleme serioase la un drum si este periculos sa ti sa rupa lantul sau sa sara in mers.Ocupate serios de aceasta problema.Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Verifica sa fie intinzatoarele in aceeasi pozitie,au niste semne care trebuie sa corespunda in ambele parti.Ar fi bine sa verifici calcatura lantului pe foaie si pinionul de atac daca nu calca bine este o problema si necesita schimbarea pieselor,in general poate fi uzat mai mult lantul,te sfatuiesc sa iti iei un kit nou(lant si pinioane)dar mai intai cere o parere la service,poti avea probleme serioase la un drum si este periculos sa ti sa rupa lantul sau sa sara in mers.Ocupate serios de aceasta problema.Succes

pinionul de atac de obicei nu e fix, se misca usor fata de axul pe care sta.. tocmai pentru a preveni o calcatura naspa... dar poate nu e aliniata roata din spate... daca e calcatura aiurea ar trebui si vezi urme pe pinion pe partea pe care se lasa lantul mai mult, pe exterior sau interior...

de obicei orice lant face zgomot usor si il auzi mai bine atunci cand mergi fara casca... dar de obicei nu e zornait e un .... nustiu... frecus.. usurel... ala e normal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine zornaie imediat dupa ce il curat si il ung.

Dupa ce mai prinde ceva mizerii si praf, zornaitul dispare.

 

 

si io am patit la fel chiar azi

acum o luna mi-am schimbat kit-ul de lant<complet> am facut 2000km si azi am zis sa-l ung;

dupa ce l-am curatat l-am uns cu un sprey de lant motorex si a inceput sa tipe ca dracu<nu stiu ce drac sa-i mai fac ca ma doare inima de cat am da pe el>moto-gsx-r600 iar kit-ul regina <150e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man cam asa am patit si eu ,daca stau bine sa ma gandesc, a inceput sa bazaie putin dupa vrea 200 km dupa ce l-am cumparat si dupa ce am curtat bine si uns lantul si ... surpriza , zornaie intruna de atunci ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...