Sari la conținut

Scuter Vs Moto (2)


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

R.I.P. :lol: :D :lol: :lol:

Trebuie facut ceva in sensul asta pentru ca asa nu se mai poate, mor foarte multi tineri si asta nu numai din vina lor ci si din vina AUTORITATILOR care ar trebui sa ia masuri tinand cont de nr mare de accidente in care au fost implicate scutere. Eu as propune sa se introduca permisul categoria A1 si la scutere si la mopede. Ieri cand ma intorceam la Bucuresti, stand la semafor au trecut doua scutere pe langa mine, se luasera la intrecere. Pe un scuter era un baiat doar in bermude, fara tricou fara casca fara nimic iar pe celalalt doi tipi tot la fel, sumar imbracati si fara casti . La doua semafoarele au trecut numai pe rosu. Dupa cum am spus mai sus principala vina o au AUTORITATILE care nu iau masuri. :moto: :rock: :wink:

 

Examen...aia e solutia...un mini examen k sa poti circula...ev si un mini curs elementar....Las k e bun scuteru cand ramai fara permis , asa ca nu ar fi o treaba buna aia cu A1....sau sa faca permisu A1 ceva gen sa nu poata fi luat ci doar amandat pe el grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja am inceput sa avem accidente intre motoare si scutere :moto: foarte trist. Condoleante familiei. Si multa putere riderului sa treaca peste asemenea momente.

 

Multi copii se dau pe scutere fara protectie. Degeaba mi-am racit gura de fiecare data cand ii vad asa, ca primesc drept raspuns un ridicat din umeri sau mai rau comentarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot dati vina pe sistem, PARINTII sunt principalii vinovati, in loc sa ii ia o bicicleta la varsta lui i-au luat un moped din asta. Si mie mi-a iesit odata in fata un mopedist de pe o straduta laterala, si a trebuit sa-l evit ca il luam in plin, daca era o masina sigur il lua, pur si simplu nu mi-a venit sa cred cu cata inconstienta a intrat direct in strada principala...

 

:moto:

 

Da, sistemul este de vine, pentru ca legea este de (cuvant urat) privind circulatia pe 2 roti, pentru ca nici macar legea asta de (cuvant urat) pe care o avem nu se aplica, pentru ca nu exista o campanie/educare/constientizare a poporului in acest sens.

Editat de psy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor, ma credeti ca mi-e mai frica de scuteristi acum decat de conservari? Ala cu masina macar a dat un examen ca sa conduca masina aia si macar stie ce "ar trebui" sa faca, chiar daca nu face, in schimb astia cu scutere habar nu au pe ce lumea traiesc.

1. era sa iau azi pe unii fara casca pe un scuter care vroia sa faca stanga de pe banda 1 din cele 3, si se afla perpendicular pe banda 2

2. azi mi-a intrat un tampit cu scuterul in poponeata de mi-a miscat suportul de topcase, eu stateam pe loc sa fac dreapta pe dn1 dinspre mogosoaia, si deodata poc, ma trezesc cu un tip de vreo 50ani cu fisu de vreo 10ani in spate, amandoi fara casti, pe un scuter chinezesc fara numar intrati in poponeata meu

3. azi am vazut la intersectia unde incepe mihai bravu pe un bronzat in mijlocul intersectiei facand dreapta (pe unde nu are voie) aproape cazand pe liniile de tramvai, in timp ce vorbea la telefonul mobil !!!!!!

 

 

Ai mare dreptate. Numai in ultima luna am vazut fazele astea:

1) Eu mergand cu masina pe o strada cu sens unic, dupa o curba spre stanga ma trezesc cu un scuter care venea vijelios spre mine. Noroc ca mergeam pe banda din dreapta si nu ne-am ciocnit frontal. Daca eram pe banda din stanga (ma rog, ar fi 2 benzi daca ar merge masinile oglinda la oglinda) il luam frontal. Strada e pe undeva intre Corneliu Coposu si Pache Protopopescu.

2) Eu mergand cu masina pe Iuliu Maniu, spre Militari, un tzanc cu scuterul vine din sens opus, face stanga si in loc sa intoarca pe sensul meu il vad in oglinda retrovizoare cum merge oblic in continuare spre trotuar. Noroc ca nu mai era nimeni in spate.

3) Eu in coloana cu masina la un semafor, cheiul Dambovitei langa pasajul Marasasti, masini parcate oblic la bordura din dreapta, 2 coloane de masini la semafor, vine vijelios un scuterist (firma de curierat), trece pe langa mine, la vreo 10 m mai in fatza mai ca s-a infipt intre o masina din coloana si una parcata (a proptit piciorele in asfalt ca sa franeze mai bine).

4) Si pe mine m-au provocat in trafic vreo 3-4 scuteristi, eu ii las sa se duca, desi majoritatea se incadreaza la pct 4...

5) Si la sfarsit probabil zeci de scuteristi care merg in slapi (mai ales la astia am observat ca pun si piciorul jos cand iau o curba in viteza), tricou, bermude si neaparat ochelari de soare si freza gelata, multi din ei avand si cate un pasager la fel de bine echipat.

 

RIP pt decedat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai sa analizezi la rece toata nenorocirea, ai sa descoperi ca 70% din vina revine familiei care a inlesnit producerea acestei tragedii prin cumpararea mopedului. Daca la nivelul de parinte nu exista o urma de responsabilitate atunci ce ii poti cere progeniturii?! Cu siguranta nu meritau aceasta soarta... :wink:

 

Restul de 30% apartine bineinteles autoritatilor pentru ca privesc nepasatori mancand floricele cum zeci de tineri isi gasesc sfarsitul intr-un mod sinistru. Va felicit! :moto: :rock:

 

Ce se aude de victima nevinovata, motociclistul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai dati vina pe autoritati...se fac controale pe aceasta tema. Cred ca in ultima luna m-a oprit de 3 ori la control. Eu aveam cursul de legislatie, echipament si inregistrare la primarie dar majoritatea stateau la coada la PV :moto:)

 

amenzile sunt de 234lei sau 117lei in 48 de ore. pentru minori se impart la 2. Nu stiu cum e situatia in restul tarii, dar in arad majoritatea scuteristilor circula ok...ne mai bagam si noi printre masini dar cu viteza mica si ochii in 4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire nu este vorba de Raul... :moto: . El si-a vandut motocicleta acum o saptamana. De acea nu eram sigur ieri. Era numarul si motocicleta lui Raul dar lipseau inscrisurile de pe rezervor. Din pacate tipul care a cumparat-o a avut accidentul. Isi dorise foarte mult motocicleta... Din cate am intzeles de la Raul, pustii cu mopedul au iesit de pe o stradutza laterala direct in sosea, fara sa opreasca sa se asigure. Nu a mai putut sa evite impactul, desi a incercat, dar a fost prea in scurt...

Dumnezeu sa-l ierte pe pusti, si imi pare tare rau ca a plecat dintre noi asa curand, fara sa mai apuce sa devina un motociclist adevarat. Revin cu sfatul pentru parintzi de a se gandi de 2 ori inainte sa cumpere scutere copiilor. Si mai ales sa le cumpere shi echipamentul de protectie necesar.

 

Sa fim sanatoshi si grija mare la prosti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: :drink: :drink: R.I.P.

Azi ma deplasam din berceni spre romana...si la un momentdat ajunge in dreptul meu un tip cu un scuter kymco mi se pare ( tipu pe la 14-15 ani ) si incepe sa-l tureze ...probabil vroia sa ma dau cu el....am plecat cum plec eu normal...si el il tura la maxim si incerca sa ma agite :moto: ...pana cand s-a plictisit si a inceput sa croseteze masini :lol: :D :lol: nu va mai mirati de ce se inmultesc accidentele ....unii sunt super inconstienti si cred ca o sa-i fereasca masinile

 

Corecta concluzia! Oricum era prea tanar, R.I.P.! :rock:

 

Din fericire nu este vorba de Raul... :rock: . El si-a vandut motocicleta acum o saptamana. De acea nu eram sigur ieri. Era numarul si motocicleta lui Raul dar lipseau inscrisurile de pe rezervor. Din pacate tipul care a cumparat-o a avut accidentul. Isi dorise foarte mult motocicleta... Din cate am intzeles de la Raul, pustii cu mopedul au iesit de pe o stradutza laterala direct in sosea, fara sa opreasca sa se asigure. Nu a mai putut sa evite impactul, desi a incercat, dar a fost prea in scurt...

Dumnezeu sa-l ierte pe pusti, si imi pare tare rau ca a plecat dintre noi asa curand, fara sa mai apuce sa devina un motociclist adevarat. Revin cu sfatul pentru parintzi de a se gandi de 2 ori inainte sa cumpere scutere copiilor. Si mai ales sa le cumpere shi echipamentul de protectie necesar.

 

Sa fim sanatoshi si grija mare la prosti!

 

Corect, mai bine sa nu se cumpere autovehicol pe 2 roti sub 18 ani! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in momentul in care parintii i-au luat asa ceva la ce se gandeau? sincer odata cu scuterele luate pe banii "de la spania" cred ca o sa se inmulteasca exponential accidentele cu scutere asa ca topic-urile astea o sa devina obisnuinta. pacat de ei, dar inconstienta parinti+copii se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 chestii...R.I.P. si inca o chestie...necunoastere semnelor de circulatie,a indicatoarelor rutiera=>a celui ce nu are permis...duce la asa ceva...autoritatile stau cu mainile in shold...dati-le domle amenzi de sa se cace pe ei...nu ai carnet,platesti...A1 ar trebui sa faca toti cei cu scutere si mopeduri...sau daca au B-ul...sa cunoasca regulile de circulatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...