Sari la conținut

Putin Ajutor...


Meph
 Share

Postări Recomandate

Hai ca sa va spun marea parte a povestioarei. Unul dintre bunicii mei a fost motociclist in Al 2-lea Razboi Mondial si in ultima vreme uitandu-ma peste pozele cu el si motocicleta sa m-am decis ca vreau sa restaurez si reconditionez un motor de epoca in memoria lui (vorbesc foarte serios si nu accept caterinca). M-am decis la un M72. Ce-a urmat dupa? Pai, telefoane date fara nici o finalizare concreta, cautari peste cautari, sms-uri, e-mail-uri si altele. In fine, am dat de un domn posesor de M72 in stare de functionare, recent segmentat, cu piese ce se schimba de regula.... schimbate, atas, poze n-am vazut inca urmeaza in termen de-o saptamana, pt ca nu se afla in zona, pret 550 EUR dar acum vine buba..... fara acte :moto: Ceea ce vreau sa va intreb momentan credeti ca se poate sa gasesc unul cu acte? Intr-o stare mai jalnica pana chiar si cadru sa mai fie din el dar cu acte? Ca sa-l pot inmatricula? Astept raspunsuri

Cam asa as vrea sa-l fac (mai intai sa am ce face evident):

uralcamoinwoodsia8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M72 e M72 , nu e Gear-Up. 550Eu e foarte mult pentru o motocicleta fara acte, io zic sa zici pas, sau daca dispui de bani ia-o ca piese de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pt. raspuns :rock:

Stiu, stiu :moto: eu ma refeream la gen. Mult mi se pare si mie, dar pare a fi dispus sa negocieze daca as ajunge cu el pe la 300 EUR dar sa fie in starea in care mi-a zis m-as baga cu speranta macar putin confirmata c-as putea sa-l si inmatriculez. Pe de alta parte sa-l cumpar doar pt. piese... nu prea m-ar tenta sa raman cu piese si sa n-am la ce sa le folosesc adica in conditia in care nu gasesc un M72 cu acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara acte nu e decat un sac de piese, cum sa o inmatriculezi? eu zic ca e buna de piese chiar si la 550 daca e in stare foarte buna, asta trebuie sa evaluezi tu si pentru asta iti trebuie putina experienta, in pofida credintei generale nu sint motociclete care se repara cu 5 lei (nu am M72 am dnepr si e altceva dar pot sa-mi fac o impresie) asa ca pentru memoria bunicului tau inarmeaza-te cu rabdare asteapta sa apara una cu acte, daca ai bani cumpar-o si pe asta pentru piese pentru ca oricum o sa cumperi piesele. Eu personal nu am gasit nici un M de vanzare doar urmele unora, insa cred ca poti gasi unul. mai e o varianta: sa cauti un zundapp ks750 am auzit ca s-ar fi ieftinit in polonia (2500 euro), asta chiar ar fi o motocicleta care sa merite restaurata "in memoriam", dar eforturile sint pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu actele e cea mai mare problema azi , nu gasesti motoare vechi cu acte in regula , eu am dat 200 de euro pe ijul meu tocmai ca avea actele in regula si era chiar un sac de piese am bagat si timp si bani in el ca sa il fac da a meritat a trecut si identificarea si itp ul fara probleme . acuma daca ala fara acte e in buna stare si poti sa folosesti 90 % din piese incearca sa negociezi la singe pretul lui bagind in fata faza ca nu are acte poate reusesti sa il scoti mai ieftin eu zic ca 300 e un pret acceptabil cu conditia sa fie in buna stare si sa poti sa il folosesti ca piese , si pe urma sa cauti unul care sa aiba acte si rezolvi problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa adaugam si faptul ca o persoana care cere 550 euro pe un M fara acte (care zic eu ca are slabe sanse sa fie in stare buna) nu mai reprezinta o persoana de incredere, sint multe persoane care vor sa-si vanda M-ul cu pret de R75, asa ca nu te baza pe ce spune, bazaza-te pe ce vezi cu ochii pentru ca se poate intampla sa nu fie bun decat cadru,l ghidonul si inca cateva fiare chiar daca se urneste de pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta este ca suna prea bine pana cand mi-a turnat galeata cu apa-n cap cu faptul ca n-are acte, dar precum am spus daca n-am spus inseamna c-am uitat si spun acum :rock: astept sa primesc pozele de la el sa vad ce "fier" are si dupa ma decid daca ma deplasez sau nu. Stiu ca nu-s de 5 lei reparatiile, prea mare experienta n-am insa la motociclete f. vechi dar mai intreb si eu pe ici colo. Ramane de vazut, ori are un fier uitat prin curte si nu stie cum sa obtina mai multi bani pe el, ori vorbeste serios de starea in care se afla. Referitor la Zundapp Ks750 vazusem prin Europa numai preturi astronomice, care fac 2500 euro sa para palpabil dar implica intradevar eforturi pe masura. Eu va multumesc pt. ca ati postat si pana una alta mai astept pareri poate a mai auzit cineva de vreunul cu acte sau ceva asemanator.

sint multe persoane care vor sa-si vanda M-ul cu pret de R75

stiu am vazut :moto: lasa ca mai sunt si unii care vor sa-si vinda R75-ul cu pret de Harley vintage. Dar... cum se spune lucrul lor pretul lor. Nimeni nu-i impiedica sa ceara dar nici nimeni nu ne forteaza sa-l oferim :wink:

Asfalt uscat! ....ca eu-n adidasi n-am probleme

Editat de Meph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ciudat sa ai o motocicleta in stare buna si fara acte... la ce a mai investit bani in ea daca tot nu merge cu ea? Nu l-ai intrebat DE CE nu are acte? Nu are chiar nimic? Nu poate sa-i dea de urme, ca doar nu a cazut din cer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"""56. Vand motocicleta cu ataj M 72, necesita reparatii - 550 EU. Tel. 0742-250942. [ed. 1577; 3 apar.] """ Daca cel care vinde M-ul e cel care are nr.de telefon 0742250942,inseamna ca e acelasi cu care am vorbit eu.(un tip din Bucuresti).Problema este in felul urmator:dupa ce ca nu are acte,mai trebuie si reparata.Nu merita!! Si eu caut un M,dar la asta nu ma bag.Nu este o motocicleta la care poti gasi usor acte.Mainou ,stiu persoana care a vrut sa inmatriculeze un M cu acte vechi pe care scria BMW(actele lui,cu alea a circulat in vremea lui Ceuasescu,Stalin,Dej...etc...) si nu s-a mai putut. Sfatul meu!Cind primesti pozele,pune-le si tu aici,in topic,sa ne dam si noi cu parerea,sint destui tare priceputi la astfel de motociclete.Un sfat bun,mai ales atunci cind e pe gratis,conteaza,zau! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dadadadada acela este numarul, eu gasisem alt anunt in care nu se specifica starea iar ce mi-a spus la telefon... am scris in post-urile anterioare. Intre timp am gasit si unul cu acte, numar vechi, impozitul platit la zi (app. unde pot sa vefiic asta?). Poze inca n-am pt nici una dintre ele dar cum voi avea le voi atasa in topic. Situatia actelor pai da, l-am intrebat daca nu se pot recupera si de ce nu le are, raspuns, pai ca el este al 3-lea proprietar, unul fiind un preot apoi un prieten de-al dumnealui si el. Dar de ce sau cum s-au pierdut actele nu stiu. Merci pt sfat Todesengel, iar da domnul a zis ca este de pe undeva de pe langa Bucuresti c-o fi din Pantelimon sau orice alta zona din Ilfov nu stiu si nici nu mi-a fost necesara informatia pana nu primesc niscaiva poze.

Mainou ,stiu persoana care a vrut sa inmatriculeze un M cu acte vechi pe care scria BMW(actele lui,cu alea a circulat in vremea lui Ceuasescu,Stalin,Dej...etc...) si nu s-a mai putut.

Poti oferii detalii? Presupunand ca situatia actelor era ok...seriile corespundeau, s.a.m.d. Adica, anume ce-i impiedica sa nu-i inmatriculeze M-ul?!

Numai bine si asfalt uscat!

Editat de Meph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Meph vad ca eshti din Constanta, daca ai nevoie de ceva sfaturi, scule, piese, sau pur shi simplu o mana de ajutor, sa shtii ca suntem catziva impatimitzi de boxere ruseshti care te putem ajuta.

 

Chiar acum eu shi un prieten lucram la reconditzionarea unui nipru cu atash.....

 

daca ai nevoie de ceva da-mi un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...