Sari la conținut

Caut Mecanic Carese Pricepe La Ij


tequilla
 Share

Postări Recomandate

Salut.Caut un mecanic care se pricepe la IJ preferabil din Valcea sau imprejurimi.Am o problema la cutia de viteze,in treapta 2 "patineaza" .Daca ma poate ajuta cineva il rog sa-mi trimita un mail la tequilla406@yahoo.com sau sa-mi scrie pe forum.Va multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patineaza sau sare dintr-a doua? Daca patineaza pot fi si 2 cauze mai usor de urmarit...in rimul rand daca patineaza intr-a doua sigur patineaza si-ntr-a treia si a patra>, si ai putea sa incerci sa schimbi valvolina (are un surub sub motor pe unde o scurgi si un capacel pe laterala motorului prins in 2 suruburi pe unde o bagi)

1. (suna ciudat), ai putea sa ai apa in uleiul de cutie

2. poate ai bagat ulei de cutie T80-90 care are nush ce lubrifianti de la care patineaza. Atentie, trebuie sa pui numai ulei de cutie T90 (iti intra maxim un litru)

3. iti patineaza discurile de la ambreiaj, iar in cazul astra trebuie sa le schimbi, ai nevoie de 5 discuri iar unul costa in jur de 10 RON.

4. vezi daca nu cumva ai cablul de ambreaj prea strans si nu braieaza cum trebuie. Vezi daca suruburile de la capacul din dreapta sunt stranse bine. Daca nu sunt stranse, cand apesi ambreajul capacul se departeaza si nu debraiaza bine, moment in care tu mai strangi cablul si din cauza asta tii, cum ar veni, "ambreiajul apasat".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Caut un mecanic care se pricepe la IJ preferabil din Valcea sau imprejurimi.Am o problema la cutia de viteze,in treapta 2 "patineaza" .Daca ma poate ajuta cineva il rog sa-mi trimita un mail la tequilla406@yahoo.com sau sa-mi scrie pe forum.Va multumesc mult.

crabotii de la pinion sunt de vina.....sau o saiba intre pinionul de 1 a si a2a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crabotii de la pinion sunt de vina.....sau o saiba intre pinionul de 1 a si a2a

de acord. nu stiu exact unde trebuie saiba dar daca gandesti putin modul de functionare al cutiei cu ea desfacuta in fata sigur o sa te prinzi pe unde trebuie adaugata. bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Pune o saiba cu grosimea de 1.5mm intre pinionul de aIa si cel de aIIa.Am patit-o si eu acum 4 ani.De atunci merge impecabil.

 

Daca ma gindesc bine mai am ceva saibe facute (material tratat). poate ne auzim si iti arunc una

0726103902 Luci

Editat de LUCIFER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...