Sari la conținut

Asigurare Obligatorie Rca Scuter !


trica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si mai ales....hai sa zicem...nar fi un lucru asa de rau sa facem asigurare k "nu sti ce se intampla"....dar...exista niste diferente...de ce sa platesc eu pt un scuter cat se plateste pt o Dacia de 1400 cmc?pt ca din cate am vazut pe aici la baietii care si-au facut RCA la scuter pretul asigurarii pt un scuter este egal cu pretul asigurarii pt o Dacia...se poate pune semn de egalitate intre o conserva de 900 kg si motor de 1400 cmc si un amarat de scuter de ~80 kg si nici 50cmc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai ales....hai sa zicem...nar fi un lucru asa de rau sa facem asigurare k "nu sti ce se intampla"....dar...exista niste diferente...de ce sa platesc eu pt un scuter cat se plateste pt o Dacia de 1400 cmc?pt ca din cate am vazut pe aici la baietii care si-au facut RCA la scuter pretul asigurarii pt un scuter este egal cu pretul asigurarii pt o Dacia...se poate pune semn de egalitate intre o conserva de 900 kg si motor de 1400 cmc si un amarat de scuter de ~80 kg si nici 50cmc?

 

 

Corect! E un mod elegant de a-ti baga mana in buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa platesc eu pt un scuter cat se plateste pt o Dacia de 1400 cmc?

 

Asigurarea nu se calculeaza raportat la cmc, ci la risc. Ca nu-i vorba de taxa de drum, sa zici ca Dacia respectiva "toceste" drumul mai rau ca scuterul tau. E vorba ca probabilitatea ca un scuter sa dea o dara pe lateraulul unei masini e mai mare decat cea ca dacia respectiva sa-in infunde bara altuia :wave:

 

Oricum, in situatia de fata mi s-ar parea aiurea sa-ti faci asigurarea pe mai mult de 6 luni, ca doar nu mergeti si iarna cu scuterele. La inceputul sezonului bagi un RCA de 6 luni, esti acoperit pt anul in curs :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea nu se calculeaza raportat la cmc, ci la risc. Ca nu-i vorba de taxa de drum, sa zici ca Dacia respectiva "toceste" drumul mai rau ca scuterul tau. E vorba ca probabilitatea ca un scuter sa dea o dara pe lateraulul unei masini e mai mare decat cea ca dacia respectiva sa-in infunde bara altuia :wave:

 

Oricum, in situatia de fata mi s-ar parea aiurea sa-ti faci asigurarea pe mai mult de 6 luni, ca doar nu mergeti si iarna cu scuterele. La inceputul sezonului bagi un RCA de 6 luni, esti acoperit pt anul in curs :lol:

 

 

Sunt de acord. Dar tot e muuult. Pentru ca pagubele facute de o tamponare intre masini sunt mai mari de cat cele intre o masina si un scuter. SI in acest caz atunci nu se justifica taxa asa de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate r4zv4n...dar si riscul se calculeaza si in functie de nr de accidente...de ex daca anu trecut au fost 100 accidente cu Dacia sau alt tip de masina exista probabilitatea ca si anu acesta sa fie un nr de accidente cel putin egal...etc...dar sa nu imi spui ca nr de accidente cu scuterul este egal cu al celor cu masini ca nu am cum sa cred...doamne fereste nu doresc accidente la nimeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul Rutier a fost modificat ieri de Guvern

Publicat în data de: 29 Iunie 2007

 

Noul Cod Rutier a suferit o serie de modificări legislative, adoptate ieri prin Ordonanţă de Urgenţă de către Guvernul României. Vă prezentăm în continuare, integral aceste modificări, ce vor reglementa circulaţia pe drumurile publice.

 

Totodată, a fost avută în vedere necesitatea stabilirii obligaţiei de încheiere a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) pentru remorci şi mopede, în condiţiile în care aceste categorii de vehicule au fost deja comunicate Consiliului Birourilor de la Bruxelles ca fiind asigurabile pentru răspundere civilă, iar neoperarea modificărilor necesare la nivelul legii ar impune ca România să înfiinţeze unul sau mai multe organisme de compensare, care să asigure plata despăgubirilor către terţii prejudiciaţi pentru daunele provocate de aceste vehicule.

 

Textul integral aici

 

Calculator de RCA aici

Editat de shb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF?! la Generali,asigurarea la al meu costa 1180 RONi pe un an.Eu am facut anul trecut pe un an la asirom cu 254 RONi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va sugerez sa nu va aruncati la cele mai ieftine asigurari. De multe ori firmele cu cele mai mici asigurari atrag f. multi clienti (normal) si ajung sa aiba multe despagubiri si sa nu mai plateasca sau sa faca figuri. De asemenea feriti-va de firmele "fantoma" sau cu reputatie proasta. Sigur, o sa spuneti ca nu va intereseaza, obligatia voastra este sa dati RCA-ul pagubitului si ati scapat. Da, dar daca ala are probleme cu asigurarea voastra s-ar putea sa va dea in judecata. In mod normal nu are cum sa castige, pentru ca nu e raspunderea voastra, ci a asiguratorului, dar nu vreti sa ajungeti prin tribunale, etc...

 

(PS: Am auzit de la un avocat o poveste paranormala cu o despagubire mare de tot, oamenii au refuzat sa plateasca pe motiv ca "polita nu exista". Si au "disparut-o". A platit saracul om toata paguba, credit la banca, etc... Acum nu se mai poate asta, pentru ca politele se inregistreaza, dar nu stiu daca merita riscul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da phat,e vorba de RCA.

Am si eu o intrebare....am cazut,am spart carene,ma duc la politie iau dovada,ma duc la asigurari imi fac poze tot...eu ce fac in craiova?

am service peugeot dar daca astia nu lucreaza cu asigurarile ce fac?platesc eu reparatia si astept sa-mi recuperez banii?ca nu prea-mi convine sa platesc poate 15-20 de mil eu si dupa sa ma tina astia 5 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaa....astia isi bat joc de noi cu preturile astea...pai ce..mi-am luat scuter ca sa platesc aceeasi bani ca la masina...!..Plus ca formularea lor "a fost avută în vedere necesitatea stabilirii obligației de încheiere a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) pentru remorci Âşi mopede, în condițiile în care aceste categorii de vehicule au fost deja comunicate Consiliului Birourilor de la Bruxelles ca fiind asigurabile pentru răspundere civilă, iar neoperarea modificărilor necesare la nivelul legii ar impune ca România să înființeze unul sau mai multe organisme de compensare, care să asigure plata despăgubirilor către terții prejudiciați pentru daunele provocate de aceste vehicule.

" este ambigua...adica s-a avut in vedere...dar...pai si eu am in vedere sa ma insor...da ce? sunt nebun?...nu...mai asteptam pana apar in monitorul oficial noile reglementari..pt ca pana acum niciun program legislativ nu regaseste aceste modificari...ce sa mai vorbim de asigurare la scuter...

E adevarat...nu zic ca nu e utila...(doar aseara era sa ma infig in fundul unui mertan ultimul tip) dar totusi...de unde frate atatia bani...cel putin aia de la generali sunt nesimtiti rau..sunt curios sa vad primu adevarat care are rca la generali...sa-i dau o bere...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaa....astia isi bat joc de noi cu preturile astea...pai ce..mi-am luat scuter ca sa platesc aceeasi bani ca la masina...!..Plus ca formularea lor "a fost avută în vedere necesitatea stabilirii obligaţiei de încheiere a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) pentru remorci şi mopede, în condiţiile în care aceste categorii de vehicule au fost deja comunicate Consiliului Birourilor de la Bruxelles ca fiind asigurabile pentru răspundere civilă, iar neoperarea modificărilor necesare la nivelul legii ar impune ca România să înfiinţeze unul sau mai multe organisme de compensare, care să asigure plata despăgubirilor către terţii prejudiciaţi pentru daunele provocate de aceste vehicule.

" este ambigua...adica s-a avut in vedere...dar...pai si eu am in vedere sa ma insor...da ce? sunt nebun?...nu...mai asteptam pana apar in monitorul oficial noile reglementari..pt ca pana acum niciun program legislativ nu regaseste aceste modificari...ce sa mai vorbim de asigurare la scuter...

E adevarat...nu zic ca nu e utila...(doar aseara era sa ma infig in fundul unui mertan ultimul tip) dar totusi...de unde frate atatia bani...cel putin aia de la generali sunt nesimtiti rau..sunt curios sa vad primu adevarat care are rca la generali...sa-i dau o bere...!

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi iau scooter si m-am interesat care ar fi costurile "aditionale". Pt RCA, cea mai buna oferta am gasit-o la Omniasig (90 RON) dar mi se pare prohibitiv, in conditiile in care RCA la o Dacie costa 120 RON.

 

Acum, este bine sa ai RCA si eu recomand cu caldura tuturor sa-si faca RCA si sa nu se joace, deoarece ghinionul nu tine cont de nimic. V-ati gandit ce faceti daca bulitzi vreun Mertzan sau Audi din ala scump??? Va da in judecata (ca astia au si timp, si bani si avocati si... sincer, in acest caz, si dreptate) si platiti de n-o sa va vina sa credeti !!!

Deci RCA este OBLIGATORIU, nu pt ca spune legea ci pt ca trebuie sa fii prevazator. Dar ar trebui ca toata lumea sa tzipe pt reducerea valorii RCA in cazul scooterelor deoarece in cazul nefericit al unui impact, pagubele sunt mult mai mici (un scooter are max 100Kg) decat pagubele pe care le poate provoca o Dacie de 1000Kg (de exemplu).

 

SCOOTER-isti DIN TOATE TARILE, UNITI-VA !!!

 

Codul Rutier a fost modificat ieri de Guvern

Publicat în data de: 29 Iunie 2007

 

Noul Cod Rutier a suferit o serie de modificări legislative, adoptate ieri prin Ordonanţă de Urgenţă de către Guvernul României. Vă prezentăm în continuare, integral aceste modificări, ce vor reglementa circulaţia pe drumurile publice.

 

Totodată, a fost avută în vedere necesitatea stabilirii obligaţiei de încheiere a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) pentru remorci şi mopede, în condiţiile în care aceste categorii de vehicule au fost deja comunicate Consiliului Birourilor de la Bruxelles ca fiind asigurabile pentru răspundere civilă, iar neoperarea modificărilor necesare la nivelul legii ar impune ca România să înfiinţeze unul sau mai multe organisme de compensare, care să asigure plata despăgubirilor către terţii prejudiciaţi pentru daunele provocate de aceste vehicule.

 

Textul integral aici

 

Calculator de RCA aici

 

 

 

 

MAN, link-ul pt calculul RCA este deosebit de util !!! 1000 X THNX !!!

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost sa-mi fac RCA la Omniasig si ......astia nu au auzit de asigurare obligatorie pentru mopede, le-am zis ca este in vigoare legea de vreo saptamana si ei mi-au spus ca nu este adevarat, inca nu au incadrare pentru mopede si inca ceva a zis ca intra in vigoare dupa ce este publicata legea in monitorul oficial adica mai dureaza vreo 2 ~ 3 luni. Le-am mai zis ca exista persoane care si-au facut RCA si au raspuns asa: cei care si-au facut RCA au fost pacaliti de asigurator deoarece nu exista incadrare de moped (49cc) si au fost incadrati la 49KW moto, adica au platit asigurare obligatorie pentru motociclete, care teoretic este buna dar au platit o suma mare pe ceva care nu detin.

Asa ca pana nu apare in monitorul oficial nu-mi fac asigurare, oricum mi-au cerut nr. de telefon si in momentul cand le parvin incadrarile noi m-a suna sa-mi fac asigurare.

Aveti grija cui umflati bugetul !!!!!!!!

Editat de trica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost sa-mi fac RCA la Omniasig si ......astia nu au auzit de asigurare obligatorie pentru mopede, le-am zis ca este in vigoare legea de vreo saptamana si ei mi-au spus ca nu este adevarat, inca nu au incadrare pentru mopede si inca ceva a zis ca intra in vigoare dupa ce este publicata legea in monitorul oficial adica mai dureaza vreo 2 ~ 3 luni. Le-am mai zis ca exista persoane care si-au facut RCA si au raspuns asa: cei care si-au facut RCA au fost pacaliti de asigurator deoarece nu exista incadrare de moped (49cc) si au fost incadrati la 49KW moto, adica au platit asigurare obligatorie pentru motociclete, care teoretic este buna dar au platit o suma mare pe ceva care nu detin.

Asa ca pana nu apare in monitorul oficial nu-mi fac asigurare, oricum mi-au cerut nr. de telefon si in momentul cand le parvin incadrarile noi m-a suna sa-mi fac asigurare.

Aveti grija cui umflati bugetul !!!!!!!!

 

 

Acum m-am uitat pe site la Ardaf. Asta vroiam sa zic si eu. Nu este incadrare pt mopede ci doar motociclete cu min 49 kw, exact! Asa este. Si ma uitam ca prostu in grila aia sa vad unde as putea sa imi incadrez mopedul de 3,2 kw si 49,9 cm³. Dar nicaieri! Deci mai asteptam.... sunt sigur ca se rezolva :lol: o rezolcva ei sa ne scoata banu, adica sa bage mana in buzunarul nostru.

Apoi am sunat la RCA Ardaf. De ce? Scuterul care l-am cumparat are asigurare RCA facuta de cel ce vroia sa il vanda. SI-a zis ca il inscrie si de abia apoi s-a razgandit sa il vanda. Fiind insa din bistrita cei de acolo l-au trimis la politie pt inmatriculare unde normal ca ii trebuie rca. Bun! Apoi am vrut sa intreb daca mai e valabil RCA-ul daca s-a schimbat propritarul (RCA e la mine, dar pe numele celuilalt). Mi s-a spus ca se reziliaza polita da catre fostul proprietar si isi primeste o parte din bani inapoi(raportat la cat timp mai e pana la expirare) si eu trebuie sa imi fac alta. M-as fi bucurat sa ramana valabila :cheers: Insa la raspunsul asta nu m-am asteptat: SE REZILIAZA SI PRIMESTE O PARTE DIN BANI INAPOI FOSTUL PROPRIETAR! :lol: :lol: intrebarea mea a fost: UNDE??? IN ROMANIA????? Sau am sunat undeva in alte tzari gen germania sau austria?

 

Pe cai ca se filmeaza! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne de 2 luni merg fara Curs si fara Asigurare si nu am avut nici o problema. Vazand ca astia s-au pus pe fapte am zis sa le fac si eu. Ma duc azi sa fac Atestatul de legislatie si la un rond vad masina de politie, oprise o masina. Cand sa ies din rond sare repede nea' Garcea sa ma opreasca... zic am incurcat-o!

Asta ca nu am ce-mi trebuie, ii zic ca tocmai ma duc la curs si ca la rca-ul maine am toate actele.

Nimic, ca imi da amenda 1000 lei ca-mi ia talonu si numerele. Ii zic ca legea abia a intrat in vigoare si un coleg de al lui mi-a zis ca am saptamana asta sa ma pun la punct. Nimic da si srie acolo...

Pana la urma vine si-mi zice ca ma lasa cu asigurarea si-mi da amenda pt. ca nu am atestat. tac din gura si zic bine... bine.

Aveti grija cu rca-ul asta, ca politia :lol:

 

Acum sunt si eu in regula... abia astept sa mai ma opreasca unu :wave:

Editat de ybres
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne de 2 luni merg fara Curs si fara Asigurare si nu am avut nici o problema. Vazand ca astia s-au pus pe fapte am zis sa le fac si eu. Ma duc azi sa fac Atestatul de legislatie si la un rond vad masina de politie, oprise o masina. Cand sa ies din rond sare repede nea' Garcea sa ma opreasca... zic am incurcat-o!

Asta ca nu am ce-mi trebuie, ii zic ca tocmai ma duc la curs si ca la rca-ul maine am toate actele.

Nimic, ca imi da amenda 1000 lei ca-mi ia talonu si numerele. Ii zic ca legea abia a intrat in vigoare si un coleg de al lui mi-a zis ca am saptamana asta sa ma pun la punct. Nimic da si srie acolo...

Pana la urma vine si-mi zice ca ma lasa cu asigurarea si-mi da amenda pt. ca nu am atestat. tac din gura si zic bine... bine.

Aveti grija cu rca-ul asta, ca politia :lol:

 

Acum sunt si eu in regula... abia astept sa mai ma opreasca unu :wave:

 

 

Nu e bun carnetul B pe post de legislatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...