Sari la conținut

Scuteristii Fara Permis - Aveti Cuvantul!


aax94
 Share

Postări Recomandate

Io vreau sa zic ca tot ce fac scuteristii este copiat dupa motociclisti care multi sunt...nah...nu gasesc cuvant care sa zica...aici langa mine tre sa stiti neaaparat la ETRUSCO cand veneau motociclistii dupa ce plecau erau numa pisati si sticle de bere sparte p jos...unu cu scuteru vede un motociclist ca mere p o roata zice mama si io am 2 roti vreau sa merg si io vede o toba misto vrea si el vede un neon vrea si el vede carene facute cu aerografu vrea si el si asha mai departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Uite om de treaba...macar el nu are chef de cearta.

 

Cand o sa ma ard cu ce Snake? :finger:

 

da da...thx de compliment :rusinica:

 

o sa "te arzi" la buzunar... amenzi adica(in cel mai bun caz... dosar penal ii de rau... ca nu te mai poti face presedintele romaniei :D :cheers: )

dupa cum am inteles eu, tu nu ai varsta minima legala... si asta poate fi un motiv foarte bun ca sa incasezi o amenda grasa :cheers:

 

iti zic din proprie experienta faza cu "arsu" ... scuteru meu are un singur loc, si am luat 3 amenzi ca eram 2 pe el... de atunci nu am mai dus pe nimeni :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma ard momentan. Am scuterul la tara, stau acolo restul vacantei asteia, il mai aduc in septembrie cand fac 16 ani. Acolo n-am cum sa ma ard :cheers: Ii cunosc pe domnii politisti :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii cunosc pe domnii politisti :rusinica:

oare mai functioneaza treaba asta si daca au ordine date "de sus" ? ma refer la ordine date ca sa verifice, nu ca sa amendeze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si baiatu care ai sarit asa in sus stai linistit ca nam zis sa bage sa ai voie cu scuteru de la 12 ani sau de la 10 ani cat au unii io zic ca bine ar fi sa lase de la 16 ani si a1 sau curs de legislatie ca nu se poate asa sati iei scuter si sa mergi cu el fara numere fara acte fara asigurare fara nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, in primul rand doua persoane care se cearta nu rezolva nimic (vorba profesoarei de stiinte socio-umane) (se stiu ei cine). este normal ca o persoana care are carnet si a invatat pentru el sa se simta aiurea cand vede cate un pusti (ce deseori are sub 16 ani) ca incalca toate regulile prioritatii, nereguli pentru care el ar ramane fara carnet. problema cu misunarea celor fara adeverinta de participare la cursuri de legislatie se datoreaza, in mare parte, nu indolentei politiei rutiere, ci lipsei de astfel de echipaje si/sau lipsa fondurilor de a intretine echipajele existente (suntem in romania, sa nu uitam). cel putin la mine in oras, politia opreste pe TOTI mopedistii (sau scuteristi cum le zice Rolly) si le verifica actele, cu toate ca acestia poarta casca, au numar si respecta in mare regulile de circulatie....si totusi, sunt multi care nu sunt in regula cu actele; de ce ? pentru ca un logan de politie nu poate fi in 3 locuri ale orasului, frecventate de mopedisti, in acelasi timp (mentionez ca alba iulia e al doilea oras din tara la numarul de scutere pe cap de locuitor). ieu unul sunt perfect de acord cu varsta de 16 ani (pentru ca abia de la varsta asta ai o anumita raspundere in fata legii -sa fim seriosi, daca dai peste un pieton cu scuteru, nu e acelasi lucru ca si cum ai da cu bicicleta <ieu unul sunt mare biciclist :cheers:> deoarece acesta este mult mai greu decat o bitza, deci daunele/ranile produse de el sunt mult mai mari, deci tre sa raspunzi in fata legii pentru ceea ce faci, ca doar tu esti cel vinovat nu taticu-, desi am circulat o vreme cu o motocapra (piaggio ciao) fara sa am varsta legala (mentionez ca in perioada asta nu foloseam arterele principale de circulatie, ci ocoleam pe stradute necirculate, respectand regulile de circulatie (nu mi`au permis parintii sa ies in trafic fara sa fi citit codul rutier), cu toate ca aratam ca unu de 17 ani (mai ales cand eram nebarberit :rusinica:) )....cat despre casca, nu o purtati fratilor ca deh, amenda e 700 de mii si are taticu bani, dar daca pici si dai cu capu putini tatici si`ar permite spitalizarea/intretinerea unui handicapat o viata intreaga, asta ca sa nu mai zic de mersu la bustul gol din pricina caruia, in cazul unei trante, ramai cu julituri nasole, acum, vara, cand tre sa iti admire gagicile pectoralii.

hai...lasati`o mai moale cu certurile dintre motociclisti si scuteristi ca nu ajungeti la vreun rezultat, exceptand nervii descarcati pe biata tastatura. duamne ajuta si asfalt netopit :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cearta asta nu duce la nici o rezolvare. Oricum mai mereu motociclistii o sa aiba ceva cu scuteristii (mopedistii) si invers. Eu am vazut asta in trafic. Motociclistul pleaca in forja de la semafor, mopedistul se ambitioneaza si el si il tine in blana.............avantajul este ca in trafic un scuterist "croseteaza" mai bine decat un motociclist(avantajul ca un moped este mic si usor si daca te enervezi il si ridici de spate)........in fine.............de aici apar discutii: pai ce...ala e mai smecher ca mine, lasa ca ii arat eu lui .....si tot asa.

Eram odata la semafor si ma trezesc cu o motocicleta in stanga mea (ceva enduro), eu il salut (cum se face in mod politicos) si ala ma intreaba daca vreau sa dam o liniuta............i-am raspuns ceva de genul ca nuvreau sa se dea la stiri ca un scuter a intrecut un enduro.

Ce bine ar fi daca s-ar putea conduce 125 cu categoria B. :rusinica:

Editat de marius45jml
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cearta!? Unde vedeti voi cearta? :rusinica:

 

@Snake: aia la mine sunt doar politia rurala...n-au voie sa ma controleze decat ca persoana, pieton, nu ca sofer (sau ce esti cand conduci un moped :cheers:). Aia nu cred ca au nici telefon, ce sa mai primeasca ordine de sus.

 

@vladut: am uitat si eu sa mentionez ca umblu doar pe stradute mici, prin cartier, nu prea ies in trafic decat daca este mare nevoie. Si cu barba aceeasi chestie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu rugamintea ca cei care posteaza si nu au permis si nici cursuri de legislatie sa dea si cateva argumente pro sau contra acestei stari de fapt.

 

 

eu nu am permis si nici curs de legislatie absolvit( am dat de carnet akum 2 ani si am picat numai cu 18,19 .insa lucrurile elementare nu le-am uitat) ,vazand k s-au pus rau de tot pe noi am decis sa absolv cursul de legislatie (care costa 150 ron) ca sa nu am probleme cu "garcea". cei care umbla fara casca sunt niste pusti teribilisti care vor sa demonstreze cat de tari sunt ei (usor usor scapam de ei la cat de prosti sunt unii ) .Slava Domnului ca pretul ATV-urilor e inca mare ca altfel era jale mare,toate ciorile ar fi avut asa ceva si s-ar fi ajuns la un carmagedon.

 

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am permis si nici curs de legislatie absolvit( am dat de carnet akum 2 ani si am picat numai cu 18,19 .insa lucrurile elementare nu le-am uitat) ,vazand k s-au pus rau de tot pe noi am decis sa absolv cursul de legislatie (care costa 150 ron) ca sa nu am probleme cu "garcea". cei care umbla fara casca sunt niste pusti teribilisti care vor sa demonstreze cat de tari sunt ei (usor usor scapam de ei la cat de prosti sunt unii ) .Slava Domnului ca pretul ATV-urilor e inca mare ca altfel era jale mare,toate ciorile ar fi avut asa ceva si s-ar fi ajuns la un carmagedon.

salutare

 

Bravo tie, si succes la examene. O sa vezi tu ca in momentul in care ai o hartie (permis) la mana, de circulatie, atentia ta in trafic se va imbunatati, tu putandu-te concentra la ce se intampla in jurul tau in loc sa stai cu ochii in patru pupa politai.

 

Bafta!

Editat de aax94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am permis si nici curs de legislatie absolvit( am dat de carnet akum 2 ani si am picat numai cu 18,19 .insa lucrurile elementare nu le-am uitat) ,vazand k s-au pus rau de tot pe noi am decis sa absolv cursul de legislatie (care costa 150 ron) ca sa nu am probleme cu "garcea". cei care umbla fara casca sunt niste pusti teribilisti care vor sa demonstreze cat de tari sunt ei (usor usor scapam de ei la cat de prosti sunt unii ) .Slava Domnului ca pretul ATV-urilor e inca mare ca altfel era jale mare,toate ciorile ar fi avut asa ceva si s-ar fi ajuns la un carmagedon.

salutare

acum 2 ani daca ai facut scoala de soferi automat ai facut si curs de legislatie. sau ma insel? :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai aax94 dar daca poarta casca cine le mai vede freza??doamne fereste...cum sa nu atraga ei privirile femeilor...In legatura cu varsta de 16 ani...nu prea inteleg de ce neaparat aceasta varsta...nu ma intelegeti gresit...trebuie o limita de viteza,dar sa fim seriosi,in ziua de azi aproape oricine isi permite u scooter...eu zic ca ar trebui sa se deie un test(legislatia)indiferent de varsta,pentru ca daca esti capabil sa iei acel test logic ar trebui sa te descurci si in trafic.!!

NUMAI BINE

:cheers: :) :cheers:

ei"ESTE" manelisti !!! ei nu "GINDESTE " :cheers:

problema este ca sint asociatzi ku noi motoristii !!! :crack: :drink: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolly lasai mah ca ei stiu sa mearga bine...de aia a trecut unu cu yamaha r1 cu 200 pe langa mine pe bulevardu decebal...de aia facea unu slalom cu un enduro stand in picioare si a trecut pe rosu cu mare viteza tot pe decebal...de aia merg prin spatele blocurilor cu 100 si ceva nu se gandesc ca mai sunt copii care se joaca...io nam vazut motociclist care sa nu mearga cand e drum drept cat il tine motoru...si care daca e primu la semafor sa nu plece p o roata in basini...si faza cu astia care au 15 ani e adevarat ca unii au un fizic de copil de 8 ani si nu stiu nici macar pe ce parte a drumului sa mearga dar eu am 15 aproape 16 si am facut 3000 si ceva de km fara nici un incident ca ma plimb nu ma grabesc sa trec p galben-rosu acum ca sa prind rosu un pic mai in fata...era unu cu un kawasaki ninja dala ultimu model unu verde misto a oprit la semafor langa mine unu care ajungea pe varfuri jos =)) =)) avea o fata de broscoi cu gura pana la urechi casca daia ieftina second hand a alunecat saracu cand a pus picioru jos de abia tinea motocicleta am ras pana acasa... =)) deci concluzia: PADURE FARA USCATURI NU E!

Bafta tuturor si totusi facetiva toate actele in regula aruncati scuterele furate aduse in italia sau spania dalea din 92 cu 6000 de km da nu se vede un 0 de "praf" si defapt are 60000 de km crapaciuni dalea sparte...

:cheers: faci aceeasi greseala pe care o fac si motoristii vis -a -vis de scuteristi / mopedisti. nu toti cu r1 sau f1 sau cu ninja sunt dobitoci si inconstienti sau pustani teribili. daca tu ai vazut unul, sau doi, asta nu demonstreaza decat ca oameni inconstienti, kamikaze sau cum vrei tu sa-i numesti sunt in toate categoriile. sa generalizezi cand ai doar cateva exemple e cea mai mare greseala ( din punctul meu de vedere ). cat despre manelistii care circula fara casca si trec pe rosu (sau nu sunt manelisti si au r1, protectii UFO si costum de fitze dar tin sa demonstreze ca prind 100 in 3sec la verde desi la 7 sec distanta e rosu), fiecare pasare pe limba ei piere... mai mor din ei, se mai dau cu capul de bordura si poate invata ceva. daca tu ajungi frustrat pt ca unul e (cuvant urat), el castiga.... cum ai spus: padure fara uscaturi nu e! iti arat eu motociclisti care merg pe drum drept super ok, merg prudent si dau gaz pt adrenalina doar IN PADURE la enduro. azi am vazut un scuterist care trecea doar pe rosu, se baga in fata si pleca la 2 sec dupa ce se punea rosu, in slapi, tigan, fara casca si care mergea si pe mijloc de tinea 4 masini si pe mine pana cand i-am luat fata la fosior sa scap de el ca-mi venea sa trec pe langa el si sa-i fac branci in sant! acum ce sa fac? sa generalizez ca asa sunt toti scuteristii\? :)

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

aax94 imi pare rau k ne bagi pe totzi in aceiasi oala...eu am mers vara asta vreo luna fara permis/legislatie...dar stiindu`ma in ilegalitate,purtam casca,aveam numere si respectam toate regulile de circulatie,si nu mergeam niki tare...deci nu ne baga pe totzi in aceiasi oala...a si inca ceva cunosc multzi cu permis si stiu mult mai multe reguli de circulatie...si akma dai 1,5 mil si itzi da legislatia fara sa te prezinti niki macar o data la acel curs...ce sa mai zici :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90% din participantii la trafic din capitala conduc haotic si fara bun simt... 99% din scooteristi sunt pusti mai mult sau mai putin inconstienti(ca asa am fost toti) produsi din parinti batuti in cap, da rau...

 

asta-i realitatea n-ai cum sa o modifici, romania e o tara de manelisti ... i rest my case :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar cursul de legislatie este necesar, eu l am facut pt siguranta mea in primul rand. acu hai sa nu mai zicem de scuteristi sau de cei cu motoare .... am intalnit eu acu 2 zile in trafic un handicapat pe 4 roti care mergea in zig, zag ... dupa multe incercari am reusit sa l depasesc desi a virat brusc stanga cand eram in dreptul lui ... la primul stop l am intrabat daca are probleme la cap... raspunsu... sigur nu va asteptati: esti impresionat? asta mi a zis ... foarte zambaret si bucuros ca a reusit sa ma sperie. uite asha era sa ma tavalesc eu pe caldaram si sa apar la stiri ca un alt scuterist fara experienta si teribilist.

 

nu conteaza daca esti pe 2 sau 4 roti, daca ai carnet sau nu, cel mai mult conteaza omul ! daca esti terminat ...

 

n am scuterul de foarte mult timp, sa zicem 2 luni insa pana m am obisnuit in trafic, am mers regulamentar, mereu in spatele unuia, pe mijlocul benzii. dupa ceva timp am inceput si eu sa ma mai bag printre masini, pe stanga sau pe dreapta :kick:.

 

macar atat pot sa faca si cei care nu au carnet sau nici macar curs de legislatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...