Sari la conținut

Atentie La Politie Au Demarat Actiunea Anti-moped


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Deci asta am vrut sa subliniez... ii opresc si pe cei care la prima vedere par in regula. Ar fi bine sa-i verifice pe toti la sange pt ca am auzit ca se fura in draci numere de de asta galbene de primarie (probabil se pun pe scutere fara acte). Sper sa intre odata pt totdeauna in constiinta colectiva ideea ca iti trebuiesc acte la scuter si ciorile din targ nu o sa mai aibe vanzare la scuterele furate .... si ne putem lasa scuterele pe langa bloc fara grija ca o sa fie furate.

numerele galbene sunt in spate la scuter, echipajul fiind in fata nu are cum sa vada daca ai nr sau nu deci te opreste oricum. ideea e ca Mulder care m-a oprit pe mine nu s-a uitat la seria de sasiu, chestie f importanta cred eu. (poti pune nr furate pe orice scuter). ca sa nu se mai fure recomand: legati-va scuterele sub geam cu 2 antifurturi, alarma si ev asigurare.

a....si vb unui forumist luati-va pistol sau pusca cu luneta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cred ca e absolut normal ce se intampla, cred ca trebuie ca orice vehicol sa fie inregistrat/inmatriculat ca nu suntem in codru si nici in camp, cica e o capitala europeana. Eu am impresia ca de cand s-a scos treaba cu "controlul de rutina", cand te oprea mereu, foarte multi nu au numere (inclusiv masini) Parerea mea este ca politia nu e destul de drastica cu cei care incalca legea (si nu ma refer la reguli de circulatie, ca daca ar fi asa.. cel putin mie ar trebui sa imi dea 5-6 amenzi zilnic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara stateam pe balcon la o tzigara si ma uitam jos la patrula de politie care oprea o0 groaza de masini fara centura. Dintro data vine un scuterist care navea casca si cand a vazut pe politzai in mijlocu drumului rapid la luat-o pe marginea drumului si sa bagat in statia de autobuz.Politzaiul l-a vazut si a venit catre el, iar acesta cand a vazut ca nare ce face sia lasat scuteru acolo (nu pus pe cric...cum sa dat jos de pe el l-a lasat sa se tranteasca) si a zbughit-o la fuga.A venit politzaiu a ridicat scuteru si la dus langa masina de politie.Peste un juma de ora a venit si proprietaru (un baiat de vreo 15-16 ani) plangand cu taicasau de mana.(ce au discutat ei cu politzaiu si astea nush ca eram departe de ei).Dar m-am bucurat ca la vazut pt ca tipu de 2 luni si-a fost louata scuteru(un malaguti f12 portocaliu nou noutz) si umbla mult fara casca.Chiar si eu o data la semafor iam zis ca sa-si puna casca in cap si el mi-a aratat :) ... L-am lasat in plata domnului ca am stiut eu ca il va prinde!!!M-am distrat de minune de el si nu cu mult timp inainte daduse si o tranta cu el...

Hai salutari cu farul si aveti grija sa nu va imprastiati dintii pe asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate doar unii politisti fac controale, sau poate doar in unele zone...............azi in intersectia de la Republica, 2 garcea rutieri stateau in intersectie si se uitau la faimosul trafic, intre timp 2 fete (max 16-17 ani) pe un scuter fara numere, circulau fara casca...........garcea le vede si nu face absolut nimic.........macar a semnalizat cand a facut dreapta(e si asta o chestie). Si prin aceasta intersectie trec zeci de mopedisti pe zi, fara casca si fara numere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la sibiu , e plin de politie pe mopedisti , eu daca merg in oras , doar pe stradute laturalnice , mai am 7 zile pana imi da numaru :) , si cursu de legislatie nu mi-l pot face ca nu am 16 ani . .:|

 

P.S : Trebe sa ai numaru ca sa iti faci asigurare nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Iasi stau calare pe scuteristi...mai nou cu asigurarile...se leaga de tine, te trag pe dreapta oricum. Nu-mi fac asigurare pina nu apare in Monitorul Oficial asigurari pentru mopede si remorci conf Hot. de Guvern de acum 2 sapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm

 

Inca nimeni pe acest topic care sa protesteze ca "Politia e mult prea dura! Sa-i caute pe infractori, nu pe noi!" ?

 

Unde sunteti, mai capete de fermoar, care habar nu aveti de regulile de circulatie si va credeti spargatorii in figuri prin trafic, de va sta gandul numai cum sa impresionati pizdetul de liceu?

 

'tu-va in freza gelata si ochelarii vostrii de smecher, va doresc multe mushte in gura la 45 de km/h!

 

 

PS: Problema reala e cu parintii, de fapt. Acolo e durere, oameni fara minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca toate scooterele fara acte sa fie confiscate si duse la remat ... ca mai sunt unele cazuri exceptionale e altceva, insa daca esti suficient de prost sa cumperi scooter fara acte inseamna ca esti suficient de prost sa si ramai fara el...

Iar pt parintii care-si rasfata copii cumparadu-le internari la spital multa :)

eu am casco, asig oblig., acte scooter si discernamant :cheers: care-i cel mai important ...

 

daca era dupa mine cei fara casca luau 1000 ron amenda si cei fara acte, scooter confiscat si puscarie, sa se invete minte...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm

 

Inca nimeni pe acest topic care sa protesteze ca "Politia e mult prea dura! Sa-i caute pe infractori, nu pe noi!" ?

 

Unde sunteti, mai capete de fermoar, care habar nu aveti de regulile de circulatie si va credeti spargatorii in figuri prin trafic, de va sta gandul numai cum sa impresionati pizdetul de liceu?

 

'tu-va in freza gelata si ochelarii vostrii de smecher, va doresc multe mushte in gura la 45 de km/h!

PS: Problema reala e cu parintii, de fapt. Acolo e durere, oameni fara minte.

mai gasca proasta, stai in banca ta si nu mai generaliza cati-o furi de uiti ce se face cu photoshopul si o sa ajungi spaima pe matasari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' nu s-a referit la scuteristi in general (repede sa sariti voi)...........el a zis foarte clar acolo: freza gelata, ochelari de soare= fara casca, eventual cocalar. Eu sunt de acord cu el. Daca acuma va simtiti ca faceti parte din categorie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' nu s-a referit la scuteristi in general (repede sa sariti voi)...........el a zis foarte clar acolo: freza gelata, ochelari de soare= fara casca, eventual cocalar. Eu sunt de acord cu el. Daca acuma va simtiti ca faceti parte din categorie :cheers:

"va doresc multe mushte in gura la 45 de km/h" eu cred ca e strict referire la scuteristi. nu toti au 17 ani si 40 de kile. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"va doresc multe mushte in gura la 45 de km/h" eu cred ca e strict referire la scuteristi. nu toti au 17 ani si 40 de kile. :)

daca nici la partea asta n-ai inteles ca se referea la cei fara casca inseamna ca plm ...postam degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nici la partea asta n-ai inteles ca se referea la cei fara casca inseamna ca plm ...postam degeaba...

 

Si daca aveau casaca fara viziera sau cu viziera ridicata?

E f clar la ce categorie de scuteristi se referea ala cu toate ca putea sa o faca pe un ton mai moale.

Cine nu intelege ca e vorba de cei care nu sunt in regula are ceva probleme de perceptie.

Ps. : in regula inseamna sa ai atestat/permis, inregistrat/inscris,casca, RCA si sa mearga cat de cat dupa codul rutier.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Inca nimeni pe acest topic care sa protesteze ca "Politia e mult prea dura! Sa-i caute pe infractori, nu pe noi!" ?"

 

n-am vazut pe nimeni aici care sa zica ca e ceva in neregula cu actiunea politiei, asta 1.

2, intai se face referirea si apoi urmeaza caracterizarea, ori in postul lui e invers. intai e caracterizarea ( care generalizeaza) apoi o drege cu geluitii si cu ochelarii smecheri.

3, cocalarii caruia i se adreseaza el nu cred ca posteaza (si cu atat mai putin citesc) pe acest forum (deci se cearta singur?)

4, e 3 dim si plec la curtea de arges la enduro . ma intorc duminica pe seara. gasesc ca e normal sa-si ceara scuze de la restul scuteristilor daca nu a avut intentia sa generalizeze si se referea strict la aia geluiti si fara casca (desi completarea aceasta pusa spre sfarsitul postului sincer nu ma convinge) caz in care imi cer scuze si eu pt over reacted si miss interpretation.

 

daca nici la partea asta n-ai inteles ca se referea la cei fara casca inseamna ca plm ...postam degeaba...

si aia cu casca city de la louis? sau flip up? sau open face? e clar ca se referea la aia fara casca?

:) eu postez degeaba asta-i clar!

 

Au prin Padawanii curaj, relax baieti ca aici nu rezolvati nimic.

pai unde se rezolva ceva vreodata? diferendele de genul asta se rezolva pe strada, nu aici. corect.

daca intram la hondisti :cheers: si faceam ce-a facut el aici, :cheers: o remarca initiala in care ii jigneam pe toti apoi o a doua mai voalata care cica facea delimitarea intre cei la care ma refeream eu si restul lumii , nu-mi sareati toti in cap? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te aprizi de geaba.chopper-istii iau aceleasi muste din cauza castii.

Cu unde se rezolva poate o puneti de un local combat."Dimitri cand o sa ies de aici o sa-ti fac viata un iad!!!!!"

http://www0.sport.ro/stiri/9377/Morosanu-s...de-la-Iasi.html

Eu m-as baga la un sumo.Aproape imi permite fizicul.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu era nici sa ne batem nici sa ne jignim intre noi. atata doar ca nu vad sensul postului lui (repet, pers la care s-a referit, daca s-a referit doar la aia) nu stau aici pe forum... e ca si cand l-as f**e in gura pe vadim pe forum de bikeri... u see?. am plecat, we frumos si fara incidente la toata lumea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu era asa generalizat pe cat crezi.Eu de ce nu m-am ofuscat?Ca doar sunt fan Ray Krebbs?

Ps. Vadim e chiar cool si funny cd ai cu el?Poate daca se cazneste un pic o sa stie toti cetatenii romani limba romana.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt duri politistii cu noi, scuteristii, asta e singura modalitate prin care ne pot potoli cat de cat.

 

mie mi-au dat amenda ca nu aveam curs de legislatie desi fac acuma scoala A,B,C,C+E...chiar aveam la mine factura de la scoala de soferi si i-am aratat-o dar tot mi-a dat amenda. asa ca...a doua zi mi-am luat si hartia aia cu cursul

 

este vreo hotarare care sa atraga dupa sine obligativitatea RCA-ului la scutere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca scapai cu o hartie de la scoala.Pe moment.Dar dupa acelasi principiu nu ai putea sa conduci o masina daca faceai scoala in acelasi timp?Sau sa ai un pistol daca aveai actele depuse pentru permis?

Or fi legile tampite dae daca se dau ar trebui sa fie pentru toti.Eu creed ca am avut primul sau printre primele scutere inscrise in bucuresti si nu neaparat de placere ci pentru ca ma oprea zilnic garcea si ultima oara mi-a zis ca imi pune sechestru pe el.(1996).Dupa se cerea carnet a1 si l-am luat in 1997.

Ar trebui sa ai in vedere un principiu de gen unde e lege nu e haz de tocmeala.

Tocmeala merge de 1-2-3-10 ori si cand ai optiunea dosar penal te conformezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au prin Padawanii curaj, relax baieti ca aici nu rezolvati nimic.

mai clipcea,eu curaj am avut toata viata!......chiar fara sa am 1000 de posturi ca smecherii de genul tau....aaa si sa nu uit,"aici nu rezolvati nimic" de cine nu avem loc?.....eu propun sa ne vedem fiecare lungul nasului si sa stam in banca noastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...