Sari la conținut

Acte Pentru Inscrierea La Primarie


bestflorin
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa cumpar un Aprilia SR 50 super fain dar tipul nu are decat cartea de identitate a scuterului . E suficient atat? Trebuiesc si acte vama? Ce acte trebuiesc la inscrierea la primarie a mopedului si pentru a nu avea probleme cu politia ?? Stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pot sa il cumpar?

 

E cineva care si-a inscris scuterul la primarie ca sa imi spuna la sigur ce imi trebuie?

nu frate :drink: ..

mergi cu scooterul si cu cartea de identificare la RAR... acolo te ia "nenea"si te pune sa completezi o cerere de inregistrare, dupa care iti filmeaza scooterul(seriiile),

dupa o zi iti zice sa vi dupa acte adica certificarea autenticitatii vehicolului, atribuire numar registru, verificare tehnica, folie securizatoare, cartifcat autenticitate. :cheers: .... dupa care tu mergi la primarie cu astea si iti face imatricularea(inregistrarea) definitiva :cheers: (iti da numar bla, bla... :crack:

cat despre contract V-C nu iti trebe, cate scootere am dus eu sa imatriculez la nici unu nu mia cerut contract :) .... poate p la voi se cere contract! :cheers:

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu frate :drink: ..

mergi cu scooterul si cu cartea de identificare la RAR... acolo te ia "nenea"si te pune sa completezi o cerere de inregistrare, dupa care iti filmeaza scooterul(seriiile),

dupa o zi iti zice sa vi dupa acte adica certificarea autenticitatii vehicolului, atribuire numar registru, verificare tehnica, folie securizatoare, cartifcat autenticitate. :cheers: .... dupa care tu mergi la primarie cu astea si iti face imatricularea(inregistrarea) definitiva :cheers: (iti da numar bla, bla... :crack:

cat despre contract V-C nu iti trebe, cate scootere am dus eu sa imatriculez la nici unu nu mia cerut contract :) .... poate p la voi se cere contract! :cheers:

 

 

La Cluj se cere... dar cica poate sa fie si de mana nu doar la notar. Cel mai bine e un formular de pe la avocat sau notar si doar semnat fara sa mai fie dus la notar unde mai scoti bani din buzunar... asta daca ai incredere in vanzator ca nue furat in principiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pot sa il cumpar?

 

E cineva care si-a inscris scuterul la primarie ca sa imi spuna la sigur ce imi trebuie?

 

 

depinde de primarie si de situatie...la mine,scuterul fiind nou,din magazin,mi-a cerut factura si cartea de identitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Ms frumos! M-am lamurit ! Oricum nu il iau pentru ca tipul nu da nimic la mana. Spune ca asa l-a luat si el si ca pana acum nu a avut probleme cu politia :) . Mie frica sa nu fi fost furat. Asa ca decat sa arunc banii mai bine astept pana se iveste o alta ocazie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pot sa il cumpar?

 

E cineva care si-a inscris scuterul la primarie ca sa imi spuna la sigur ce imi trebuie?

pur si simplu m-am dus acolo si am dat o declaratie ca nu e furat ,am dat seriile de la motor si cadru si buletinu

atat

nu am avut nici un act

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare: daca mi-am luat scuteru de o saptamana si azi mi-am depus la primarie dosarul de inmatriculare (dureaza cica pana la 10 zile pana imi ies numerele :-S ), pot merge cu el fara numere o perioada? nu mai stiu cine a spus ca la Carrefour cand iti iei scuter iti zic aia de acolo ca ai voie 1 luna de zile sa mergi neinmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare: daca mi-am luat scuteru de o saptamana si azi mi-am depus la primarie dosarul de inmatriculare (dureaza cica pana la 10 zile pana imi ies numerele :-S ), pot merge cu el fara numere o perioada? nu mai stiu cine a spus ca la Carrefour cand iti iei scuter iti zic aia de acolo ca ai voie 1 luna de zile sa mergi neinmatriculat.

pana iti ies numerele de la primarie ti se da o chitanta parca

e si cu aia circuli

asa mi s-a spus mie chiar de angajati de la primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Cluj e usor sa il inregistrezi la primarie, ai nevoie de urmatoarele:

1.poze cu scuterul (cel putin doua);

2.copie dupa talon;

3.copie dupa contract de vanzare cumparare (in cazul meu a fost de mana scris, l-am cumparat de la fratele meu);

4.declaratie pe propria raspundere ca nu este furat, ca esti responsabil pentru scuter si tre sa mentionezi locul de stationare;

5.copie dupa buletin;

6.un formular care ti-l dau ei de la primarie, tre sa il complectezi.

 

lasi si un numar de telefon si te suna ei daca ceva nu e in regula.

dupa cateva zile (3 in cazul meu) poti sa mergi dupa certificatul de inmatriculare.

apoi iti faci numar, de carton sau sunt firme care fac din tabla pe loc.

asigurare RCA obligatorie.

daca nu detii un carnet cat. A sau A1 e nevoie sa faci un curs de legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva exact daca in Timisoara i-ti trebuie R.A.R. si cat costa pt. ca am auzit ceva de 3-3,5 mil ceea ce e aberant...am platit mai putin la masina si pana si scooterul l-am luat mai ieftin...un Piaggio Quartz50 de 49cmc. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Cluj e usor sa il inregistrezi la primarie, ai nevoie de urmatoarele:

1.poze cu scuterul (cel putin doua);

2.copie dupa talon;

3.copie dupa contract de vanzare cumparare (in cazul meu a fost de mana scris, l-am cumparat de la fratele meu);

4.declaratie pe propria raspundere ca nu este furat, ca esti responsabil pentru scuter si tre sa mentionezi locul de stationare;

5.copie dupa buletin;

6.un formular care ti-l dau ei de la primarie, tre sa il complectezi.

 

lasi si un numar de telefon si te suna ei daca ceva nu e in regula.

dupa cateva zile (3 in cazul meu) poti sa mergi dupa certificatul de inmatriculare.

apoi iti faci numar, de carton sau sunt firme care fac din tabla pe loc.

asigurare RCA obligatorie.

daca nu detii un carnet cat. A sau A1 e nevoie sa faci un curs de legislatie.

 

 

Si eu tot din cluj.. Am inscris acum o luna, dar nu mi-a cerut copie dupa talon. In rest toate la fel... si aici in cluj se misca repede oamenii. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cat costa inregistrarea la primarie ?

 

vezi ca la primarie la CT costa km mult,deh,Mazare al nostru...in jur de 110 lei tot...eu l-am inscris la primaria din Mangalia,mi-am facut acolo o viza de resedinta si am platit 34 lei pe numar+talon iar taxa anuala este de 4 lei...si la Mangalia dau niste numere foarte estetice,se potrivesc de minune la scuter...apropo,din ce cartier al CT esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...