Sari la conținut

Am O Problema Cu Scuterul Meu


50_cent
 Share

Postări Recomandate

Salut,aaa...mi-am cumparat un mbk ovetto(49 cm) si nu stiu cat si de care ulei sa pun ca nu am carte tehnica la el.si ma intrebam daca nu ma puteti ajuta? :)

 

neaparat Ulei FULL SINTETIC

ai o gama larga de unde sa alegi, in functie de bani pe care vrei sa ii dai... eu am gasit cel mai ieftin la MOL...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e diferenta intere full sintetic si celalalt tip eu de exmplu am bagat in scuterul meu ulei prista oil e bun de ceva?

full sintetic, e fabricat doar din substante si aditivi chimici :) cat despre prista...................e cel mai de cacao ului....ce sa mai ascundem...dak nu aiti stiut e ulei romanesc.......si e natural...de preferat pt mobre :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,aaa...mi-am cumparat un mbk ovetto(49 cm) si nu stiu cat si de care ulei sa pun ca nu am carte tehnica la el.si ma intrebam daca nu ma puteti ajuta? :)

Salut! Mi se pare ca scuterul tau e in 2 timpi. Trebuie sa-i bagi numai ulei de amestec si ar fi foarte bine sa fie cel putin semi sintetic. Despre cat sa bagi....pana se umple rezervorul care cel mai probabil e sub sa.(dar sa nu-l umplii ca taranul pana da pe afara). 1 litru de ulei ar trebui sa-ti ajunga, in mod normal, in jur de 1000 km. Bafta si asfalt uscat! Si eventual vant din spate :cheers:

Editat de nightmare_cristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scara ulei:benzina este de 1:50 adica la un litru de ulei intra 50 litri benzina!

Se pare ca aici e o abureala, si asta nu stie ce motor are.

 

La 4 timpi se pune motor de patru timpi (10-W40 sau pe aproape), la scutere se schimba tipic la 3000 de km, jos in karter.

 

La 2 timpi cu rezervor de ulei si pompa automata de amestec se pune ulei numai de 2 timpti in rezervorul respectiv.

 

La 2 timpi fara rezervor (si respectiva pompa) se pune fix ca la Trabant numai ulei de doi timpi in benzina cand alimentezi tipic 2% (eu imi puneam cu seringa cand am avut asa ceva), dar se poate merge pana la 4% in functie de uzura motorului.

 

Daca e de 2 timpi, eu recomand ulei de la Husqvarna, cel de la OMV e un cacao pe langa cel de drujba suedez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...