Sari la conținut

Accident Podul Grand! - 25.07.2007 - Bucuresti


iollele
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Eu am trecut cu masina pe sensul opus, l-am vazut pe mircea pe jos, mi-am dat seama imediat ca nu s-a intamplat de mult timp, am parcat masina si m-am dus repede la el sa vad daca pot ajuta.

Era constient, avea piciorul stang rupt, l-am intrebat daca mai simte si in alata parte durere si nu parea sa aiba si alte probleme. Piciorul drept il misca. I-am dat telefonul, si-a bagat singur cartela lui in el, semn ca era bine, a sunat un prieten. Se anuntase deja la 112 de cateva ori. Din cate mi-a spus mircea, a vrut sa iasa pe breteaua de dreapta si a agatat bordura, ghidonul a virat stanga, moto a sarit direct in parapete si s-a dus in stanga iar pe el l-a proiectat pe breteaua din dreapta. Era un papuc care a pus o frana zdravana, se vedeau urmele, care din fericire a oprit la timp.

Acolo era si un baiat de la BGS, am sunat si la ambulanta BGS, dar pana la urma a venit salvarea 112, cam in 20 min.

Am invatat ceva de la accidentul acesta, cand sunati la 112 trebuie sa exagereati putin in ceea ce priveste starea accidentatului (de genul: nu este constient, pierde singe, i se dau ochii peste cap, are pulsul slab, isi musca limba, este tanar) sau a venit si televiziunea mai repede decat dvs. Asta sensibilizeaza mai mult dispecerele si-si dau silinta.

Mircea iti doresc insanatosire grabnica, ma bucur ca nu ai patit mai rau, ai fost un adevarat sa rezisti pana a venit salvarea.

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Eu am trecut cu masina pe sensul opus, l-am vazut pe mircea pe jos, mi-am dat seama imediat ca nu s-a intamplat de mult timp, am parcat masina si m-am dus repede la el sa vad daca pot ajuta.

Era constient, avea piciorul stang rupt, l-am intrebat daca mai simte si in alata parte durere si nu parea sa aiba si alte probleme. Piciorul drept il misca. I-am dat telefonul, si-a bagat singur cartela lui in el, semn ca era bine, a sunat un prieten. Se anuntase deja la 112 de cateva ori. Din cate mi-a spus mircea, a vrut sa iasa pe breteaua de dreapta si a agatat bordura, ghidonul a virat stanga, moto a sarit direct in parapete si s-a dus in stanga iar pe el l-a proiectat pe breteaua din dreapta. Era un papuc care a pus o frana zdravana, se vedeau urmele, care din fericire a oprit la timp.

Acolo era si un baiat de la BGS, am sunat si la ambulanta BGS, dar pana la urma a venit salvarea 112, cam in 20 min.

Am invatat ceva de la accidentul acesta, cand sunati la 112 trebuie sa exagereati putin in ceea ce priveste starea accidentatului (de genul: nu este constient, pierde singe, i se dau ochii peste cap, are pulsul slab, isi musca limba, este tanar) sau a venit si televiziunea mai repede decat dvs. Asta sensibilizeaza mai mult dispecerele si-si dau silinta.

Mircea iti doresc insanatosire grabnica, ma bucur ca nu ai patit mai rau, ai fost un adevarat sa rezisti pana a venit salvarea.

 

Mircea

 

multumesc de telefon, mircea (ce coincidenta - ma cheama tot mircea). mi-a ridicat moralul ca am putut sa anunt pe cine trebuia.

 

am avut noroc cu baiatul de la bgs. altfel cetatenii m-ar fi miscat pe acolo sau m-ar fi dus cu masina la spital. :moto:

 

intr-adevar, am vrut sa intru pe bretea pe langa pod, dar din diverse motive am vazut prea tarziu bordura dinainte de parapet (lumina de la 20:30, putina oboseala, semnalizare proasta - daca avea macar un stalpisor in capat acum eram ok).

 

m-am ales cu mai multe fracturi ale femurului stang - fractura cominutiva a capatului din articulatia genunchiului, 2 fracturi spre partea de sus, cu segmentul dintre deplasat. doctorul s-a luat cu mainile de cap cand a vazut ce am reusit sa fac; operatia a durat aproape 8 ore (de fapt au fost 2 operatii - una sus, una jos). acum am multe fiare prin picior. din fericire se va reface complet in aprox 6 luni, se pare. in cel mai rau caz raman cu mobilitate scazuta a genunchiului. ma bucur ca nu am patit nimic la coloana sau la cap.

 

cu ocazia asta (si vazand ce patesc si prieteni cu mult mai multa experienta decat mine) am ajuns la concluzia ca romania nu e tara in care sa mergi cu motoreta. nu stii cand nimeresti o gura de canal, o groapa fara fund, o bordura, etc. daca scapi te pocneste oricum din senin careva cu masina.

 

multumesc celor care m-au ajutat.

 

cat despre cei care au gasit si aici un motiv sa se bata in piept pe forum si sa faca pe desteptii, :lol:

pacat ca n-aveti nimic mai bun de facut. daca erati asa grozavi erati afara pe motoreta, nu in casa la calculator. eu unul, pana acum nu apucam vara sa intru pe forum. :)

 

 

aveti grija, ca mersul pe motoreta e periculos! :nono:

 

 

bafta! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, insanatosire grabnica si mai ales fara sechele.

 

Eu ma recuperez dupa o dubla factura de tibie si peroneu (am picat pe linia de tramvai) si abia acum am inceput sa merg fara carje, la 3 luni de la operatie. Un sfat, poate te ajuta: trage tare de tine, fa exercitii ca sa-ti tii sangele in miscare, si nu te teme prea tare de durere. In primele saptamani nu durerea e asa de mare cat frica sa nu te doara si mai tare la orice miscare.

 

Bafta multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, insanatosire grabnica si mai ales fara sechele.

 

Eu ma recuperez dupa o dubla factura de tibie si peroneu (am picat pe linia de tramvai) si abia acum am inceput sa merg fara carje, la 3 luni de la operatie. Un sfat, poate te ajuta: trage tare de tine, fa exercitii ca sa-ti tii sangele in miscare, si nu te teme prea tare de durere. In primele saptamani nu durerea e asa de mare cat frica sa nu te doara si mai tare la orice miscare.

 

Bafta multa !

 

mersi mult. adevarul e ca pe langa exercitiile indicate de doctor pentru genunchi incerc sa ma misc cat mai mult, ca am observat ca intepenesc cu totul. cat despre durere.... :lol: mai ales in zilele inorate trebuie sa ma indop cu algocalmin si tot ma zvarcolesc prin pat... dar asta e. o sa treaca. sper :)

 

felicitari ca ai scapat de carje. si eu tot cam la 3 luni scap.

 

bafta in continuare cu recuperarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult. adevarul e ca pe langa exercitiile indicate de doctor pentru genunchi incerc sa ma misc cat mai mult, ca am observat ca intepenesc cu totul. cat despre durere.... :lol: mai ales in zilele inorate trebuie sa ma indop cu algocalmin si tot ma zvarcolesc prin pat... dar asta e. o sa treaca. sper :)

 

felicitari ca ai scapat de carje. si eu tot cam la 3 luni scap.

 

bafta in continuare cu recuperarea!

nu mai tin minte daca fumezi sau nu. daca da acum e momentul sa te lasi, la fumatori fracturile se recupereaza de 2 ori mai greu decat la ne.

Durerea pe timp inorat se estompeaza in timp si aca vindecarea e corecta si completa aproape ca nu exista (stiu ca am 5 ghipsuri la cv) din pacate vindecare 100% pe leziunile articulare mai greu. daca ligamentele sunt ok in zona si doar osu e troznit atunci ai sanse destul de mari sa recuperezi bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin minte daca fumezi sau nu. daca da acum e momentul sa te lasi, la fumatori fracturile se recupereaza de 2 ori mai greu decat la ne.

Durerea pe timp inorat se estompeaza in timp si aca vindecarea e corecta si completa aproape ca nu exista (stiu ca am 5 ghipsuri la cv) din pacate vindecare 100% pe leziunile articulare mai greu. daca ligamentele sunt ok in zona si doar osu e troznit atunci ai sanse destul de mari sa recuperezi bine

 

din fericire nu fumez...

ligamentele erau ok, dar mi-au desprins tendoanele incrucisate ca sa aiba acces la os sa-l refaca (mi-au scos si rotula in timpul operatiei). eu sper sa se refaca 100%. si daca doctorul mi-a spus ca am sanse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fericire nu fumez...

ligamentele erau ok, dar mi-au desprins tendoanele incrucisate ca sa aiba acces la os sa-l refaca (mi-au scos si rotula in timpul operatiei). eu sper sa se refaca 100%. si daca doctorul mi-a spus ca am sanse...

brr scarboasa treaba, pe buna dreptate s-a luat doctorul cu mainile de cap. recuperare multa de tot. sunt fotbalisti care au patit asta (ligamentele alea desprinse)si au mai jucat dupa. Intereseaza-te de pe acum despre recuperare pe la centrele de medicina sportiva, ca trebuie inceputa in prima zi in care sse poate. Fiecare zi de intarziere se traduce intr-o crestere exponentiala a perioadei de recuperare.

caz fericit ca exemplu: scafandru militar, om masiv, s-a rupt o scara cu el si a cazut de la niste metri buni in genunchi (rotula sparta in 2, etc) inceput recuperarea din timp, zi de zi 3 luni de zile dimineata si seara, dupa jumate de an mergea perfect (om trecut de 40ani). Prognoza lui era fix ca a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...