Sari la conținut

Excursie Enduro


Postări Recomandate

Salut, eu si Ali baba avem de gind sa facem un traseu enduro de 3 zile in perioada 10-12 august cu urmatorul traseu :

 

Buc. Cimpina Valea Doftanei,forestier,Sacele,Brasov,Moeciu,Pestera,forestier,Zarnesti,Poiana Marului,Fagaras,Sebes,de aici intram pe Transalpina,Petrosani,Obarsia Lotrului,Novaci,Polovragi,forestier pe Valea Oltetului pina la Petrimanu,Voineasa,Bezoi,Rm Valcea,Buc.

 

Vom dormi la mine in Moeciu (binenteles moca) si la o cabana (vila) linga Petrosani.

 

Atasez si o harta cu traseul...pe zile si traseul enduro...

 

Asteptam doritori cu motoare similare (noi avem DR650+F650) si mai ales cu cauciucuri cramponate...speram sa nu mergem mult pe sosea...

 

Eu nu cred ca voi mai intra pe forum pentru ca ma duc un pic la mare, asa ca astept telefonul vostru la 0722.585.975.

 

Suntem deschisi si la alte alternative...

 

post-7547-1185520967_thumb.jpg

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, eu si Ali baba avem de gind sa facem un traseu enduro de 3 zile in perioada 10-12 august cu urmatorul traseu :

 

Buc. Cimpina Valea Doftanei,forestier,Sacele,Brasov,Moeciu,Pestera,forestier,Zarnesti,Poiana Marului,Fagaras,Sebes,de aici intram pe Transalpina,Petrosani,Obarsia Lotrului,Novaci,Polovragi,forestier pe Valea Oltetului pina la Petrimanu,Voineasa,Bezoi,Rm Valcea,Buc.

 

Vom dormi la mine in Moeciu (binenteles moca) si la o cabana (vila) linga Petrosani.

 

Atasez si o harta cu traseul...pe zile si traseul enduro...

 

Asteptam doritori cu motoare similare (noi avem DR650+F650) si mai ales cu cauciucuri cramponate...speram sa nu mergem mult pe sosea...

 

Eu nu cred ca voi mai intra pe forum pentru ca ma duc un pic la mare, asa ca astept telefonul vostru la 0722.585.975.

 

Suntem deschisi si la alte alternative...

 

post-7547-1185520967_thumb.jpg

:bigstar: de mine ai uitat??sunt mari sanse sa vin si eu :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stabilit ora de plecare pentru vineri. E si in functie de cine se mai baga. Cristache e oricum in concediu si eu pot sa plec la orice ora. Pentru ca sa facem Valea Doftanei-Sacele ar cam trebui sa plecam cel tarziu pe la ora 16:00 zic eu, dar mai bine la 15:00. Daca nu tine, atunci plecarea la 17:00 sau 17:30 si mergem direct la Moeciu.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristache , poate te trezesti ca vin 20 de motoare,sa vad unde ne culci pe toti.

Intrebare: cat de enduro e drumul, low sau medium ca poate as veni cu pasager.

 

--- Mesaj completat în 29 Jul 2007 16:56 -------------
Cristache , poate te trezesti ca vin 20 de motoare,sa vad unde ne culci pe toti.

Intrebare: cat de enduro e drumul, low sau medium ca poate as veni cu pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristache , poate te trezesti ca vin 20 de motoare,sa vad unde ne culci pe toti.

Intrebare: cat de enduro e drumul, low sau medium ca poate as veni cu pasager.

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Jul 2007 16:56 -------------</small><br/>Cristache , poate te trezesti ca vin 20 de motoare,sa vad unde ne culci pe toti.

Intrebare: cat de enduro e drumul, low sau medium ca poate as veni cu pasager.

 

 

eu imi iau cortul, si pe deasupra brasovenii n-au nevoie de somn la Moeciu.

chiar as intentiona sa dormim langa Sibiu, la Valea Sadului.

o sa pun o harta sa discutam traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristache , poate te trezesti ca vin 20 de motoare,sa vad unde ne culci pe toti.

Intrebare: cat de enduro e drumul, low sau medium ca poate as veni cu pasager.

 

Fara pasager. Se pare ca drumul este destul de dificil si obositor, mai ales ca avem mai multe sectoare in aceeasi zi.

Si inca ceva, dupa cum zicea si Crstache: mai ales cu cauciucuri cu crampoane, sa nu trebuiasca sa impingem la motoare.

Acuma o problema: eu nu prea am timp sa intru pe forum si Cristache e la mare. Asa ca doritorii trebuie sa discute direct cu el la telefon 0722.585.975.

 

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma, se merge cu dr-uri, f-uri si crampoane sau cu Africane (no offence, dhamzea), femei (pasager) si "slick-uri"?

Cred ca cei care au facut invitatia, ar trebui sa fie mai clari.

Daca e vorba de a doua varianta, atunci invitatia cred ca poate fi deschisa si pentru cei cu choppere, vitezane si altele.

Daca se merge pe prima varianta, atunci, din Buc spre Ploiesti, Valea Doftanei si Sacele, exista traseu off road. Daca se pleaca pe la 15.00 - 16.00 si se merge sustinut, se poate face acest drum pe coclauri.

Traseul propus de voi este foarte frumos dar presupune exagerat de multa sosea. Cu acordul tuturor si cu ochii pe harta, sunt sigur ca balanta poate fi inclinata in favoarea drumurilor de tara si forestiere :bigstar:

Ori excursie enduro (unde, daca rezolv cu munca, as veni si eu), ori plimbare pe sosea. Hotarati-va!

 

ps- Cum bine a mai spus si dhamzea mai devreme, n-ar fi rau sa fie incluse in bagaje si corturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma, se merge cu dr-uri, f-uri si crampoane sau cu Africane (no offence, dhamzea), femei (pasager) si "slick-uri"?

Cred ca cei care au facut invitatia, ar trebui sa fie mai clari.

Daca e vorba de a doua varianta, atunci invitatia cred ca poate fi deschisa si pentru cei cu choppere, vitezane si altele.

Daca se merge pe prima varianta, atunci, din Buc spre Ploiesti, Valea Doftanei si Sacele, exista traseu off road. Daca se pleaca pe la 15.00 - 16.00 si se merge sustinut, se poate face acest drum pe coclauri.

Traseul propus de voi este foarte frumos dar presupune exagerat de multa sosea. Cu acordul tuturor si cu ochii pe harta, sunt sigur ca balanta poate fi inclinata in favoarea drumurilor de tara si forestiere :bigstar:

Ori excursie enduro (unde, daca rezolv cu munca, as veni si eu), ori plimbare pe sosea. Hotarati-va!

 

ps- Cum bine a mai spus si dhamzea mai devreme, n-ar fi rau sa fie incluse in bagaje si corturile.

 

Nu prea inteleg ce nu a fost clar. Invitatia este continuta in primul post al topic-ului, al lui Cristache. Asta este ce ne-am propus noi.

Pe de alta parte Africa Twin merge f. bine in aceasta companie.

Daca te uiti bine pe harta ai sa vezi ca sunt multi kilometrii fara asfalt. Daca se mai gasesc si altii in drum, nu ne opunem, dar ne vom tine in principiu de planul initial.

Treaba ar fi in felul urmator: Cristache si cu mine mergem sigur si nu suntem la primul drum impreuna. Chiar am mai facut o parte din drumurile astea. Cei care vor sa ni se alature sunt bineveniti, atata vreme cat pot sa se deplaseze (cel putin) in aceleasi conditii de echipare cu noi, adica DR650 si F650 echipate cu Mitas E09, adica cu crampoane.

Pentru Valea Doftanei-Sacele trebuie vreo doua ore (chiar daca se face si intr-o ora daca totul merge bine). Inca doua ore Buc. - Valea Doftanei si o ora Sacele-Moeciu = 5 ore. Adica daca se pleaca la 16:00 se ajunge dupa ce se insereaza. Motiv pentru care ar fi bine de plecat la 15:00, ceea ce eu imi si propun.

Sper ca acum e clar. Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg ce nu a fost clar. Invitatia este continuta in primul post al topic-ului, al lui Cristache. Asta este ce ne-am propus noi.

Pe de alta parte Africa Twin merge f. bine in aceasta companie.

Daca te uiti bine pe harta ai sa vezi ca sunt multi kilometrii fara asfalt. Daca se mai gasesc si altii in drum, nu ne opunem, dar ne vom tine in principiu de planul initial.

Treaba ar fi in felul urmator: Cristache si cu mine mergem sigur si nu suntem la primul drum impreuna. Chiar am mai facut o parte din drumurile astea. Cei care vor sa ni se alature sunt bineveniti, atata vreme cat pot sa se deplaseze (cel putin) in aceleasi conditii de echipare cu noi, adica DR650 si F650 echipate cu Mitas E09, adica cu crampoane.

Pentru Valea Doftanei-Sacele trebuie vreo doua ore (chiar daca se face si intr-o ora daca totul merge bine). Inca doua ore Buc. - Valea Doftanei si o ora Sacele-Moeciu = 5 ore. Adica daca se pleaca la 16:00 se ajunge dupa ce se insereaza. Motiv pentru care ar fi bine de plecat la 15:00, ceea ce eu imi si propun.

Sper ca acum e clar. Spor.

 

 

Da, e gresala mea.........m-am grabit cu concluziile :bigstar:

Voi ati fost clari.

Si eu am facut absolut tot traseul propus de voi. Este multa sosea. Eu speram la un traseu in proportie de 90% enduro :)

Bafta :blink: .........si scuze daca am ofensat pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu si Ali baba avem de gind sa facem un traseu enduro de 3 zile in perioada 10-12 august cu urmatorul traseu :

 

Buc. Cimpina Valea Doftanei,forestier,Sacele,Brasov,Moeciu,Pestera,forestier,Zarnesti,Poiana Marului,Fagaras,Sebes,de aici intram pe Transalpina,Petrosani,Obarsia Lotrului,Novaci,Polovragi,forestier pe Valea Oltetului pina la Petrimanu,Voineasa,Bezoi,Rm Valcea,Buc.

 

salut

daca era plimbarea in perioada 17-19 august, ma bagam si eu. din pacate in perioada 10-12 nu sunt in tara :)

oricum, traseul pare super misto

drum bun si fara peripetii neplacute

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, s-ar putea sa vin si eu daca rezolv cu cablu de ambreiaj care s-a rupt ieri pe drumul spre casa. Daca e vin cu cortul, deci nu tb sa-si faca nimeni pb de cazare.

 

am fost pe transalpina anul trecut. de la obarsia lotrului am mers putin spre sebes dar la un moment dat am facut dreapta si am ajuns in Paltinis pe niste drumuri foarte frumoase (valea frumoasei). In total 100 km de offroad incepand de la intrarea pe transalpina. Tin sa mentionez ca am fost 2 motoare - eu cu cagiva canyon - E07 si un suzuki dr - E09 cu pasager si n-am avut probleme

 

am pus niste poze si detalii cu transalpina de anul trecut aici www.bob.wildwalk.ro (mai in josul paginii)

 

 

ps: a fost excelent ieri pe valea doftanei, la mai mare !

 

 

Bob (cristi cu cagiva)

Editat de bob66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ia uitati ce va propun eu, vis-a-vis de TRANSALPINA :

 

vineri seara adunarea la Talmaciu, langa Sibiu; Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C (trece prin Obarsia Lotrului) trecut pasul Urdele, coborat la Novaci, mers pana la Bumbesti-Jiu, urcat pe valea Jiului pana la Petrosani (dormit), apoi Duminica dimineata pe DN 7A pana la Obarsia Lotrului, continuat pana la Voineasa, ajuns la Brezoi pe Valea Oltului si imprastierea catre casa fiecaruia.

 

Zic eu k ati putea evita Valea Doftanei de data asta si sa ne grupam in formatie completa :bigstar:

Bucurestiul si altii din sud sa vina pe autostrada si apoi pe Valea Oltului in sus si ne adunam toti la Talmaciu.

 

Ce ziceti, domnilor ?

Astept pareri!

Hai norock si s-auzim de bine !!!

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vineri seara adunarea la Talmaciu, langa Sibiu; Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C (trece prin Obarsia Lotrului) trecut pasul Urdele, coborat la Novaci, mers pana la Bumbesti-Jiu, urcat pe valea Jiului pana la Petrosani (dormit), apoi Duminica dimineata pe DN 7A pana la Obarsia Lotrului, continuat pana la Voineasa, ajuns la Brezoi pe Valea Oltului si imprastierea catre casa fiecaruia.

 

Zic eu k ati putea evita Valea Doftanei de data asta si sa ne grupam in formatie completa :bigstar:

Bucurestiul si altii din sud sa vina pe autostrada si apoi pe Valea Oltului in sus si ne adunam toti la Talmaciu.

 

Te rog pune o harta detaliata cu traseul pe care il propui tu, ca eu nu ma prind, nu am harta pe care sa vad toate drumurile astea si nu stiu unde sa caut. Altfel m-am cam prins eu si ar fi o idee. Vorbesc si cu Cristache. Un singur lucru nu-l putem schimba: Eu cu Cristache stam peste noapte la Moeciu, la parintii lui acasa. Ca dupa aia o luam devreme din loc ....

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ali baba, cand va hotarati, te rog anunta ora si locul din care veti pleca. Cei care se vor hotari chiar in ultimul moment, sa stie unde si la ce ora sa vina.

 

ps- Poate reusiti sa nu fie mai devreme de 15.00............."sa vina da la camp si astia care munceste sa dee la puradei de mancare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"vineri seara adunarea la Talmaciu, langa Sibiu; Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C (trece prin Obarsia Lotrului) trecut pasul Urdele, coborat la Novaci, mers pana la Bumbesti-Jiu, urcat pe valea Jiului pana la Petrosani (dormit), apoi Duminica dimineata pe DN 7A pana la Obarsia Lotrului, continuat pana la Voineasa, ajuns la Brezoi pe Valea Oltului si imprastierea catre casa fiecaruia."

 

 

Va atasez o harta a planului, asa cum l-am propus eu, cu plecare de la Talmaciu, jud. Sibiu .

Pt. ziua de Duminica traseul are legatura si cu harta din imaginea nr.1.

Pt cei din sudul tarii indicatie ar fi sa vina pe Valea Oltului si sa nu abordeze Valea Prahovei, pt a economisi timp si banutzi.

post-6408-1185920345_thumb.jpg

post-6408-1185920360_thumb.jpg

post-6408-1185920373_thumb.jpg

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"vineri seara adunarea la Talmaciu, langa Sibiu; Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C (trece prin Obarsia Lotrului) trecut pasul Urdele, coborat la Novaci, mers pana la Bumbesti-Jiu, urcat pe valea Jiului pana la Petrosani (dormit), apoi Duminica dimineata pe DN 7A pana la Obarsia Lotrului, continuat pana la Voineasa, ajuns la Brezoi pe Valea Oltului si imprastierea catre casa fiecaruia."

Uite ce am vorbit cu Cristache:

Hai sa facem un pic de combinatie intre ce propui tu si la ce ne-am gandit noi, adica:

"Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C " pe valea Frumoasa, Obarsia Lotrului, spre vest Petrosani, seara la cabana (nu mai stiu cum ii zice, la vreo zece km de Petrosani, unde ne recomanda Zoly) dupa care inapoi in Obarsie, Pasul Urdele, Novaci, Polovragi, Cheile Oltetului, Betrimanu, Cheile Latoritei, Valea Macesului, Brezoi.

E, mai putin asfalt de atata nu stiu cum sa fac.

Plecarea eu zic ca o facem vineri 10 la 15:00, dar nu stiu inca sigur, mai vedem pana atunci.

Spor

 

completare ulterioara: am vorbit si cu Zoly:

1. s-ar putea sa se bage si el, macar la o portiune de traseu

2. cabanei pentru sambata seara ii zice Groapa Seaca

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am vorbit cu Cristache:

Hai sa facem un pic de combinatie intre ce propui tu si la ce ne-am gandit noi, adica:

"Sambata dimineata coborat pe Valea Sadului, cabana Catul Berbecului, iesit in DN 67C " pe valea Frumoasa, Obarsia Lotrului, spre vest Petrosani, seara la cabana (nu mai stiu cum ii zice, la vreo zece km de Petrosani, unde ne recomanda Zoly) dupa care inapoi in Obarsie, Pasul Urdele, Novaci, Polovragi, Cheile Oltetului, Betrimanu, Cheile Latoritei, Valea Macesului, Brezoi.

E, mai putin asfalt de atata nu stiu cum sa fac.

Plecarea eu zic ca o facem vineri 10 la 15:00, dar nu stiu inca sigur, mai vedem pana atunci.

Spor

 

completare ulterioara: am vorbit si cu Zoly:

1. s-ar putea sa se bage si el, macar la o portiune de traseu

2. cabanei pentru sambata seara ii zice Groapa Seaca

 

 

Este o alternativa buna, chiar imi place, sincer sa fiu. Se mai reduce din alergatura de sambata. Important e sa strangem randurile vineri seara sau sambata dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) deci sa inteleg ca o sa inoptam vineri spre sambata la valea sadului sau se va pleca sambata de dimineata spre sadu din moieciu de la cristache?

 

--- Mesaj completat în 01 Aug 2007 11:18 -------------

Da, e gresala mea.........m-am grabit cu concluziile :wave:

Voi ati fost clari.

Si eu am facut absolut tot traseul propus de voi. Este multa sosea. Eu speram la un traseu in proportie de 90% enduro :haha:

Bafta :nono: .........si scuze daca am ofensat pe cineva

:blink: nu ai ofensat pe nimeni !!!! :) important este sa ne strangem la baza muntelui :blink: si acolo putem face un traseu cat mai offroad :o suntem deschisi la orice propunere!!!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat costa caucioace E 09 pt F? Se poate merge cu ele pe autostrada?Ca daca nu prinzi cel putin 50 Km/h nu ai voie.

380 lei amandoua. Se poate merge cu viteza, nu e nici o problema. La franari trebuie atentie mare. Eu le pun inainte sa plec si le dau jos cand ma intorc. Nu prea merita sa mergi cu ele decat in excursii d-astea, in rest folosesc de strada.

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit de la mare si acum plec la Moeciu cu motoru...ideea ramane aceeasi: eu cu Alibaba si cine o mai vrea, facem Valea Doftanei -Sacele vineri dupa amiaza, iar simbata dimineata plecam in traseu...acum depinde de voi unde ne intilnim...la Moeciu sau pe drum...

 

Raul sa stii ca nu te-am uitat, te sun cind ajung in Moeciu sa bem o bere...

 

Dhamzea, ne-am intilnit in Brasov in livada si dupa aceea am fost in plimbare cu niste prieteni de-ai tai...eu sint tipu cu DR-ul negru ...

 

La Moeciu va cazez unde pot... care aveti cort si nu mai e loc in casa il puteti pune in curte, important e sa ne stringem...

 

Mai multe lamuriri la telefon, nu mai intru pe net, ne vedem simbata sau cine poate, vineri...

 

Alibaba ramine cum am stabilit...suna-ma sa-mi spui la ce ora sa fiu vineri in Campina...

 

Bafta...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...