Sari la conținut

Salutare Enduristi


Postări Recomandate

Salutare. Pana acum cateva saptamani nu stiam nimic de enduro, cross etc, dar cum s e incerca sa se repare pista de motocros din orasul meu , am ajutat si eu , na ca suntem motociclisti , chiar daca sunt un speder, si cred ca m am indragostit de mersul pe deal , pe coclauri, de mirosul de ulei ars de la crosiste, etc. Si as vrea sa va intreb si eu pe voi ce ar fi mai bun pentru mine l aun hard enduro, Suzuki dr 350 r, Honda xr 400? sau daca mai stiti voi sa mi zice ti? Mentinez ca am vreo 4 ani de viteza si cam in medie 15 000 km/an.

 

Cum spuneam, dupa ce am vazut eu cum sta treaba a doua zi am si fost prin padure cu un prieten si ma tin destul de bine pe motor fiind un KLE de 500 si destull de greu.

 

Imi puteti zice si mie ce motor ar fi mai bun , eu am cam 90 kg si 1.85? Cu cine pot vorbii si eu sa ma invete macar cateva chestii despte hard enduro?

 

P.S. daca are cineva posibilitatea sa ne ajute sa refacem pista , orice ne poate ajuta e binevenit. e o pista superba si 100% naturala, nimic facut cu buldozerul .Ar fi frumos sa treceti pe aici sa vi o arat.

 

RIDE SAFE

 

post-18966-1186430167_thumb.jpgpost-18966-1186430223_thumb.jpgpost-18966-1186430272_thumb.jpg

post-18966-1186430528_thumb.jpg

Editat de alexrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o pista superba si 100% naturala, nimic facut cu buldozerul .Ar fi frumos sa treceti pe aici sa vi o arat.

Extraordinar!

Fantastic!

Minunat!

Dar poate ne spui si noua de unde esti....

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pana acum cateva saptamani nu stiam nimic de enduro, cross etc, dar cum s e incerca sa se repare pista de motocros din orasul meu , am ajutat si eu , na ca suntem motociclisti , chiar daca sunt un speder, si cred ca m am indragostit de mersul pe deal , pe coclauri, de mirosul de ulei ars de la crosiste, etc. Si as vrea sa va intreb si eu pe voi ce ar fi mai bun pentru mine l aun hard enduro, Suzuki dr 350 r, Honda xr 400? sau daca mai stiti voi sa mi zice ti? Mentinez ca am vreo 4 ani de viteza si cam in medie 15 000 km/an.

 

Cum spuneam, dupa ce am vazut eu cum sta treaba a doua zi am si fost prin padure cu un prieten si ma tin destul de bine pe motor fiind un KLE de 500 si destull de greu.

 

Imi puteti zice si mie ce motor ar fi mai bun , eu am cam 90 kg si 1.85? Cu cine pot vorbii si eu sa ma invete macar cateva chestii despte hard enduro?

 

P.S. daca are cineva posibilitatea sa ne ajute sa refacem pista , orice ne poate ajuta e binevenit. e o pista superba si 100% naturala, nimic facut cu buldozerul .Ar fi frumos sa treceti pe aici sa vi o arat.

 

RIDE SAFE

 

Sal!

Un lucru foarte important: Suzuki DR si Honda XR nu sunt bike pt hardenduro...nici pt enduro.

Pt. enduro cumpara un KTM 400 sau 450 EXC sau Yamaha WR 400,426 sau 450, sau un Suzuki DRZ400(asta e cel mai gru motor pt enduro.dar cel mai bine pt un incepator)

Daca vrei hardenduro (sa stii ca in Romania nu sunt multi piloti hardenduro...vreo 20.)deci pt hard ceva in 2t pt ca greutate conteaza:KTM 125,250,300EXC, GasGas 250,300 EC...dar sa nu fie cross!!!

 

La 11aug endurocross la Lazarea (jud Harghita) la 12aug Hardenduro la Ciumani/Delhagy (Harghita) aproape de loc Gheorgheni, daca ai timp si chef...asteptam.

 

Spor la :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand , dupa cum a spus si Dark Petak, enduro se poate face cu ceva in 4 timpi, gen Ktm 400, 450, 525 EXC sau Yamaha WR 400, 426, 450, Honda CRF X 450, Suzuki DRZ 400, CCM 400, etc,iar pentru hard enduro ceva de 2T , usoara, de 250, 300 cc(KTM le cam are pe toate). In al doilea rand pista de motocross de la Moreni a fost intradevar printre cele mai bune din Europa, dar se pare ca terenul pe care se afla aceasta a fost retrocedat fostilor proprietari. Din cate stiu eu cineva a mai incercat sa faca moocross acolo si afost dat in judecata ca strica iarba proprietarilor.Insa daca tu ai mai multe date, daca esti sigur ca nu sunt probleme de acest fel , eu si astazi pot iesi sa facem o tura pe circuit, cu ocazia asta poti vedea si cum se misca un KTM 525 EXC.In alta ordine de idei, in ce consta ajutorul de care aveti nevoie?Tel . meu este 0723278877-Razvan. Sunt dispus sa ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

Cred ca am spus eu hard enduro , dar cred ca e cam mult pentru un incepator , si bugetul meu o s afie de aprox 3000 euro. Va multumesc oricum pentru sfaturi.

 

In legatura cu pista , nu mai sunt probleme cu fostii proprietari, este a primariei acum si primaria ne a dat o noua sa refacem pista de pe care a fost furat si ultimul fier( romania frate , asta e), intradevar a fost una din cele mai bune piste .Va astept sa ne dam.

Ride safe

 

Pentru bibau . Te astept sa facem un traseu .Oricand vrei tu.

 

Mersi dark petak pentru invitatie , dar nu cred ca pot sa ajung si inca nu am cu ce sa ma dau .

 

Pentru wild mike : este nevoie de buldozer pentru ca s a mai surpat terenu si mai trebuie aranjat putin ca sa corespunda noilor norme. O sa ma interesez de suprafata mai exact si o sa ti spun.Din tot ce inseamna pista inainte, cladiri , standuri , tribune, etc. nu mai este nimic decat pista , iti dai seama cat e de munca , au furat tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa pista, pe vremea lu Ceasca era una din cele mai tari (Automecanica Moreni o avea), se tineau curse internationale pe-acolo, m-am dat si eu, a fost una din cele pe care m-am simtit cel mai bine, ambianta era super, erau si 15.000 oameni la o cursa. In 2001 am vazut-o din nou, era degradata, doar cauciucurile alea de delimitare mai ramasesera :burnout: . Daca o refaceti, merita, mult succes ! O sa vin si eu să o văd. :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faceti concursuri regulat sau faceti tot des cate-o intalnire pe pista e super !!! Dar daca dati pe acolo mai rar s-ar putea sa ramaneti fara unele chestii ca deh romanul e si bun dar e si dat dracu. Daca reusiti sa o terminati si sa o faceti competitiva o sa fie un mare succes pt motocrosul romanesc. Cand e gata sa faci o invitatie pe forum si ne ocupam noi de prezenta :hurt: pentru inaugurarea pistei. Mult noroc :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da asa e romanul.. a furat tot , si acum e foarte greu sa o faci de la inceput . Dar daca vom reusii o sa fie o mare realizare.

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Aug 2007 19:40 -------------</small><br/>Anul asta oricum nu avem cum sa o aducem la nivel competitional,poate o sa facem ceva demonstrativ ,un concurs ceva. La care o sa aveti o invitatie . Am avea mare nevoie de niste sponsorizari , si nu neaparat in bani. Dar cum in Romania sportul rege este fotbalul , o sa fie foarte greu.

 

--- Mesaj completat în 10 Aug 2007 19:49 -------------
Ma gandeam sa le dau cate un email celor de la MotoLife si UniversMoto, sa se faca putina publicitate. ce ziceti?

Editat de alexrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar fratilor sa ne facem singuri publicitate!!! Toti care cititi acest topic si aveti prieteni motociclisti sau faceti o tura prin orasul vostru si nu numai si intalniti impatimiti ai motoarelor, spuneti-le ca este o pista de cross la Moreni - Dambovita. Incurajati lumea sa participe si sa ajute motociclismul in general si sa mai lase dracu fotbalul ca nu castiga nimic, din contra pierd bani si timp aiurea.

Mult noroc prieteni motociclisti :lol: :) :moto: :moto: :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am aflat date despre pista . Are 2 km traseu si ne e concesionata

 

"Ne e concesionata" cui, prietene? Terenul nu este concesionat nimanui; contractul de asociere nu spune nimic despre vreo concesionare. Pana una-alta, terenul este al Primariei.

Nu pista propriu-zisa este prevazuta in contract, ci tot terenul aferent, care are aproximativ 9,5 ha. Pentru amanunte, la domnii cu prenume Marian, Ciprian si Ioan-Constantin, toti trei din Moreni.

Respect!

Editat de cobra_the_best
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos circuitul la prima vedere . Cu nitica ploaie cred ca devine delicios.

 

PS: nu te grabi la 2T inainte de calari serios una. Senzatiile sunt destul de diferite . 3000 euro e mult pt prima moto nivel incepator. O vei izbi cu placere si e mai mare satisfactia cand nu-ti pasa de zgaraieturi. ;)

 

 

Mult succes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e klumea pista dar mai avem mult de munca. M am dat si la motocros vara asta cu un motor de 125 in 2 timpi. Te solicita foarte mult daca nu ai antrenament , treb sa l tii in ture , treb sa stii cum s ai dai, altfel te lasa in panta. Dar astea se pot invata pe parcurs.

insa sunt atras mai mult de hard enduro- de aceea cred ca o s ami achizitionez pentru inceput o yamaha tt 600r, vreau de 600 deorece vreau s aajung si la munte adica sa poata sa mearga si pe asfalt vreo 100 km fara sa ma oboseasca prea tare.

 

Cine vrea sa se dea pe pista ,sa anunte.

 

RIDE SAFE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...