Sari la conținut

Vtr 1000 F


bh99mes
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumos VTR ul tau...

 

Cum te impaci cu Michelin-urile alea? Intreb pt ca mie nu mi-au placut deloc (pe o mobra gen VTR)...

 

Pe Bandit am avut Bridgestone BTceva, Michelin PP si Dunlop Roadsmart

Cel mai mult mi-au placut PP-urile, ca grip si senzatie de siguranta... + ca m-au tinut 17.000 km. Roadsmarturile le-am pus pt ca am bagat o tura lunga de 10.000 km si nu vroiam sa topesc un set de gume moi dintr-un foc...

Pe VTR am avut de ales intre Dunlop Sportsmart si Michelin PP... am ales PP pt ca le stiam, pt ca au carcasa mai elastica, erau mai ieftine si cred ca si mai ascutite.

Pe VTR sigur nu vor tine 17.000 km, dar cred ca un 8.000-10.000 tot duc, iar aderenta aia de-o stiam eu e acolo...am incercat la inceputul lui martie sa rup aderenta din gaz si n-am reusit, de asemenea am franat tare pe spate sa vad cand rupe aderenta....a trebuit sa apas f tare si aproape ca oprisem cand in sfarsit a inceput sa alunece, iar presiunea era maxima...adica 2.5 pe fata si 2.9 pe spate.

Ca manevrabilitate - a cresut cu peste 30%, cand le-am pus ziceai ca am schimbat mobra, dar nu stiu cat e meritul Michelin PP si cat al gumelor noi in sine, ca aveam gume vechi si pe spate 190

 

Frumos matul ala ;) chiar imi place mobra.

 

Mai am una-alta de rectificat la ea... codita are niste zgarieturi mici dar care-mi stau pe cap si o prindere rupta, vreau sa schimb tankpadul, oglinzile o sa le pastrez pe astea pana la urma ca nu arata asa naspa si chiar vad bine in ele, am facut comanda de suport de topcase Givi, fara placa, 80 de euro la Polo, o sa-mi ajunga cam peste 2 saptamani...sa vad cum fac cu manetele scurte/negre si GATA, alti bani nu mai bag in ea sezonul asta....

tre' sa-mi fac si asigurarea, la care primesc numai preturi de 250 lei/6 luni, ca cica e proaspat inmatriculata :-L

 

La un moment dat toba stanga a frecat de bascula binisor, cred ca atunci cand au fost montate tobele initial...asta nu am cum sa rectific din pacate, ca frecusul a luat niste material si din toba si din bratul de bascula. Acum e un luft de 5-8 mm intre toba si bascula, dar ca sa fiu sigur o sa mai bag niste saibe sa distantez mai mult toba de bascula.

 

 

 

era una asa negru mat,din 2005 parca? la Adimotor in BV la vreo 2500eur anu trecut parca......

 

Din 2003 pana in 2006 negru mat a fost culoare oficiala, dar sunt destul de rare exemplarele...

 

A mea e fab 2001 pusa in circulatie in 2003 (prima inmatriculare) si intial a fost albastru inchis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoRocker, baga un ochi aici si vezi daca te coafeaza ce am facut eu la prinderile de codita. Acum se misca motorul din loc cand tragi de codita :)) inainte (fara sa fiu carcotas) erau niste mizerii cu care flamba carenajul in ultimul hal. Sunt prinderi metalice in fibra. Cu ocazia asta mi-am amintit sa trec in pomelnicul de vanzare al motorului si treaba asta :))))

 

post-45894-0-18364400-1428990686_thumb.jpg

post-45894-0-09438000-1428990694_thumb.jpg

post-45894-0-88209300-1428990704_thumb.jpg

post-45894-0-16673000-1428990713_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, confrirm, sunt niste porcarii prinderile alea. Cand am schimbat codita, m-am tinut de capul baiatului care a vopsit-o, mi le-a facut calumea, intarite, tot ce trebuie... Cand am montat-o si am strans suruburile au pleznit :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoRocker, baga un ochi aici si vezi daca te coafeaza ce am facut eu la prinderile de codita. Acum se misca motorul din loc cand tragi de codita :)) inainte (fara sa fiu carcotas) erau niste mizerii cu care flamba carenajul in ultimul hal. Sunt prinderi metalice in fibra. Cu ocazia asta mi-am amintit sa trec in pomelnicul de vanzare al motorului si treaba asta :))))

 

Initial ma gandeam sa intaresc prinderile cu plasa metalica, dar ce ai facut tu acolo e si mai rezistent si mai usor de facut!

De unde ai luat sirurile alea de inele?

 

 

Nu e rea deloc ideea.

 

Nu e sa stii, si am de gand sa o fac si la prinderile bune,,, pt ca am cautat codite de VTR-uri la dezmembrari si TOATE au cel putin o prindere rupta, adevarul ca prinderile astea sunt asa de prost gandtite (ma gandesc ca intentionat) si subtiri incat nu au cum sa nu se rupa...de ex, cerd ca daca te rezemi usor de codita sau pui coburi d-alea textile, plesnesc.

 

Am gasit o carene de codita din carbon, nesparta si cu prinderile ok (din spusele vanzatorului) la dezmembrari, dar a cam strambat din nas cand am zis ca dau maxim 100 de lei pe ea, in functie de stare chiar mai putin...si aia trebuie revopsita dar e o rezerva.

 

PS: Adrian, o sa-ti zic mai multe despre PP-uri cand apuc sa dau si eu o tura ca lumea, prin munti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metal si Rocker, nu cred ca are rost sa cumparati 10m de banda metalica perforata, fibra si gelcoat pt 2-3 urechiuse. Daca vreti, va dau ce aveti nevoie sau vi le pot face eu cand da caldura. Eu o sa decupez prinderile vechi pt ca-s inutile si arata urat, sa ramana numai metalul care oricum este insesizabil.

Urmatorul pe lista e stopul spate, cu porcaria aia de prindere din plastic. Se pare ca mai nou, e mare pasiune pt plastic (probabil sub pretextul usurarii mobrei sau al scaderii costului de productie).


» Post actualizat in 15 Apr 2015 12:38

Nu e musai, daca nu vreti nu va oblig :crack:

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata man....si tu??? :-L

Sa inteleg ca il lasati singur pe MotoRocker,aici pe topic?

LA cat de "repede" se dau VTR-urile, cred ca o sa mai fim mult si bine pe aici, si eu si Roni. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e musai, daca nu vreti nu va oblig

 

Cand prindem un uichend cald si liber la manadoi facem treaba

 

Gata man....si tu???

Sa inteleg ca il lasati singur pe MotoRocker,aici pe topic?

 

O sa vb de unu singur p-aici, scriu ceva, imi dau "quote" si imi raspund :crack:

 

 

18623_868247006569849_439847108185163473

 

THE ''NEIGHBOUR'' OF THE BEAST!

» Post actualizat in 15 Apr 2015 12:56

 

ALELIUAAAAAA!!! In sfarsit s-a prins cineva...ca ma intrebau toti prietenii..."de ce 665" :D

 

itr-adevar, 666 era luat dar 5-ul ii da un caracter comic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, mai intai punem aici si apoi copiem anuntul in alta pare :)

 

1998, 56.000 km, proprietar, acte in regula - i-am ratacit cartea de identitate, dar am duplicat scos de la RAR si nu e nici o problema la vanzare, la cumparare, fisc, rar, itp etc...

- in toamna i-a cedat un intinzator de distributie => doua supape strambe = 1650 lei manopera cu piese (intinzatoare, garnituri chiulasa, supape etc - toate noi, OEM)

- acum are pe ea cauciucuri noi Dunlop Qualifier, furtune de frana cu insertie metalica si capace de carbon pe care n-am apucat inca sa le montez. Vin si alea cat de curand.

- revizie facuta la inceputul lui aprilie (carburatie, curatat / uns filtrul de aer, ulei Motul 5100, filtru de ulei)

- kitul de lant de pe ea are cam 10.000 km si mai are destula viata in el.

- saua retapitata la Dan in TM la inceputul lui martie

- reviziile si interventiile la ea s-au facut la Ambulanta Moto si pentru fiecare interventie e stampila lui Patrick cu data, nr de km si ce a facut la ea.

- in toamna i-am pus si baterie noua Varta

 

Pretul pentru ea e echivalentul unui CB500, adica 1500E. Fix, nu mai negociez nimic. :) De asa zic ca nu o sa plec prea curand de aici.

 

 

post-20786-0-27827700-1429104034_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA cat de "repede" se dau VTR-urile, cred ca o sa mai fim mult si bine pe aici, si eu si Roni.

 

N-o faci bucati? ca vreau cate ceva de pe ea :wink:

 

 

:P

» Post actualizat in 15 Apr 2015 13:24

Metale, daca o vindei asta toamna, ti-o cumparam eu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi ce ai nevoie si te ajut :) Mai am o gramda de cacaturi pe acasa!

 

Asta toamna a stat o gramda trasa pe dreapta, nu prea ma gandeam la vandut. Voiam sa o fac repede si sa ma mai prin ceva din sezon, dar zapada aia timpurie m-a descurajat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand prindem un uichend cald si liber la manadoi facem treaba

 

 

O sa vb de unu singur p-aici, scriu ceva, imi dau "quote" si imi raspund

 

 

ALELIUAAAAAA!!! In sfarsit s-a prins cineva...ca ma intrebau toti prietenii..."de ce 665"

 

itr-adevar, 666 era luat dar 5-ul ii da un caracter comic

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA cat de "repede" se dau VTR-urile, cred ca o sa mai fim mult si bine pe aici, si eu si Roni. :)

A mea a zburat in 2 saptamani dupa ce am pus-o.

Tot cu 1500e a zburat.

Doar ca am aflat recent ca cel caruia i-am dat-o i-a rupt cadru si facut-o dauna totala :crack: .

Cand a luat-o era dezamagit ca nu prea are cai multi...si nu crede ca poate sa se tina dupa un amic de al lui cu z1000.Restul intelegi si voi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: si a mea cred ca a fost data dauna totala si reparata. Am schimbat codita cu subcadru si carena, suportii de scarite spate erau rupti si sudati, la fel si suportul de scarita dreapta, l-am schimbat si pe acela. Pedala de frana era inoita, nu am gasit alta pe aici asa ca am indreptat-o cat sa pot frana. Cadrul de bord si ala era stramb, l-am indreptat cat am putut.. Carenele aveau toate prinderile rupte si vai-mama-lor reparate... le-am facut calumea. Capacul de la ambreiaj era polizat incat transpira ulei pe acolo - am luat altul. Si lista e lunga :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai am datele lui de contact.

Am inteles ca s-a ales doar cu un picior rupt...

Evacuarea+finalele meritau cumparate,dar la cum se zicea ca a facut-o acordeon,nu cred ca mai e ceva de luat de pe ea...

Mecanic mai trebuiu schimbate arcurile in amortizoare pentru ca mi se parea prea barca si radiatorul de pe dreapta cam picura pe la garnitura de etansare...

In rest era buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rocker, da un semn cand e un weekend frumos si ancoram codita

 

Metal, ipoteza soc, ca sa zic asa :crack: nu te intreb motivul vanzarii, dar stiu ca ai bagat o gramada de timp si bani intr-ansa. Sper sa-ti gasesti FZ(s)-ul visat :)

cum spuneai si tu, inca nu ne luam la revedere dat fiind faptul ca daca n-are vrun "R" nu se vinde asa repede. Eu probabil c-o s-o fac pe a mea in final pt ca nu am cu ce merje vara asta si la cate am facut in si la ea, nu mor daca n-o dau. Cred ca ma apuc s-o ciopartesc in toamna sa vedem daca regia mea din cap are a face cu realitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...