Sari la conținut

Fratilor.. Am O Mare Problema Cu Aprinderea..


Hell_Rider_Edy
 Share

Postări Recomandate

va rog.. dka aveti preo idee ajutati-ma.. mai nou motorasu meu nu mai vrea sa incarca bateria...

am verificat ce se putea.. si.. s pare k e in ordine. .dar.. cand ma verificat rezistenta la colectorii de p rotor nu arata niimc.. deci.. presupun k e intrerupt undeva.. adik arsa bobina rotorului... e posibil asa ceva ? ce ziceti. .sa iau alt rotor? si dak da... ARE CAREVA ASA CEVA D VANZARE???? :o

 

:cheers: pls.. sunt disperat.. nush ce sa ii fac..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca la Ij se cumpara separat rotoare si statoare. Verifica sa fi sigur si daca e asa, poti sa cumperi unul nou de la Gaspar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog.. dka aveti preo idee ajutati-ma.. mai nou motorasu meu nu mai vrea sa incarca bateria...

am verificat ce se putea.. si.. s pare k e in ordine. .dar.. cand ma verificat rezistenta la colectorii de p rotor nu arata niimc.. deci.. presupun k e intrerupt undeva.. adik arsa bobina rotorului... e posibil asa ceva ? ce ziceti. .sa iau alt rotor? si dak da... ARE CAREVA ASA CEVA D VANZARE???? :o

 

:cheers: pls.. sunt disperat.. nush ce sa ii fac..

perii! locasul al perii...

colectorul...

 

un rortor ars , pute, are culoarea bobinajului schimbata, izolatia deteriorata pe ceva sectiune.....

trebuie , sa ai vreo cativa ohmi intre cele 2 perii 2-3-4-6...depinde de rotor si de starea colectorului..statorul in jur de10-20 ohm

Se poate arde daca releul de incarcare s-a defectat si au ramas lipite contactele la sectuinea de disjunctor, si in cazul acesta bateria a debitat pe rotor in regim de scurtcircuit...

Prin telefon , mai greu cu diagnosticul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana sa cumperi alt rotor vezi daca nu e in scurt din cauza ca are grafit intre piste. rotoarele nu se ard asa usor. dute cu el la elctrocasnice sa ti-l masoare cineva de meserie

Editat de duke nunkem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perii! locasul al perii...

colectorul...

 

un rortor ars , pute, are culoarea bobinajului schimbata, izolatia deteriorata pe ceva sectiune.....

trebuie , sa ai vreo cativa ohmi intre cele 2 perii 2-3-4-6...depinde de rotor si de starea colectorului..statorul in jur de10-20 ohm

Se poate arde daca releul de incarcare s-a defectat si au ramas lipite contactele la sectuinea de disjunctor, si in cazul acesta bateria a debitat pe rotor in regim de scurtcircuit...

Prin telefon , mai greu cu diagnosticul..

 

 

da.. nu are semne ..dar am masurat intre colectori.. si nu da absolut nimic... nu are continuitate.... nush ce sa zic.... k semne de ars nu are p el...

 

 

--- Mesaj completat în 18 Aug 2007 00:47 -------------

pana sa cumperi alt rotor vezi daca nu e in scurt din cauza ca are grafit intre piste. rotoarele nu se ard asa usor. dute cu el la elctrocasnice sa ti-l masoare cineva de meserie

 

 

dak era sa fie in scurt colectorii aia p care calca carbunii trebuia sa imi dea acul p 0 la ohmmetru.. dar asa nu da nimic.. nu misca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

e intrerupt... asa am patit si eu la alternatorul de nipru... :lol: pe exterior era OK , da' la masurat dadea exact 0....... :D DA' LAS CA M-AM SUPARAT RAU DUPA FAZA ASTA SI NU AM MAI CUMPARAT PIESA RUSEASCA ;) , CI ALTERNATOR DE OLTCIT DE 40A , SI LA CARE GASESTI PIESE ORIUNDE SI LA PRETURI MAI MULT DECAT OK(asta daca pica ceva :D , da' nu cred) a fost mai greu da' l-am adaptat, si ce lumina am acum... :o zici ca-i altceva...(pacat ca nu prea vrea chiulasa din stanga sa arda benzina... o sa ma uit si la avans... DA' MIE O SILA..... :cheers: ......de nu va pot explica......

vezi ca s-ar putea sa aiba GASPAR, cu toate ca tot piesa ruseasca e... ASTA E..... ALTCEVA NU PREA POTI PUNE... :P

0744472055=GASPAR :-L

DA' vezi sa-i explici LA GREU ceea ce vrei , ca azi i-a trimis unui amic de-a meu alte natii de cabluri de acceleratie... cu toate ca i-am explicat de 10 ori , ca e JAWA 350-TS :D , erau de altceva cand am primit pachetul..... bine ca macar sabotii de frana de spate erau ceea ce trebuie...

DEH... ARE O VARSTA OMUL... DUPA 50 ...te cam ramolesti :rock: ...

SPOR LA TREABA CA IZH-ul PLANETA5 e lucru , nu panarama ca motorul meu! ;)

ciao :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

hmm , e 4? astea nu stiu cum sunt... DA' 5-UL E MAMA LUI DE MOTOR!

poate o fi bun nipru... numa ca nu prea mai imi place mie... :o stiu merit bataie :lol:

da' eu as vrea ceva mai usor , si o tzara mai puternic(cred monocilindru in 2 timpi ar fi bun, eventual o Honda CR-250R model 2007 :cheers: )

ciao! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...