Sari la conținut

Help Cu Un Rotor


Postări Recomandate

dupa ce-am schimbat un releu shi-o baterie am ajuns la concluzia k nu releul e de vina pt faptul k nu-mi inkrca bateria, ci de vina e rotorul, kre are 2 bobine carbonizate, deci presupun k e nefunctzional.

de masurat n-am masurat tensiunea care o scoate, k nu m-am priceput, dar am scos uleiul, am desfacut capacul, scos rotorul shi descoperit bobinele carbonizate.

acum ramane intrebarea: sa-l rebobinez la fre-un meseriash sau sa caut un rotor nou, cu toate k asta ar dura cam mult presupun (momentan nu e niciunul de vanzare second hand pe forum... :cheers: :o ) shi ar fi destul de scump am intzeles

 

stie cineva pe cineva care-a rebobinat asha ceva sau pe cineva care se pricepe

 

multe multzumiri anticipat

 

 

trece vara la naiba shi ioi din iunie tot cu motoru-n pioneze.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt se numeste STATOR , piesa noua e destul de scumpa dar din fericire un meserias bun o poate rebobina pe cea veche.

Editat de AlexM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt se numeste STATOR , piesa noua e destul de scumpa dar din fericire un meserias bun o poate rebobina pe cea veche.

 

 

da sorry intradevar ai dreptate, am gandit stator shi-am scris rotor

 

ai idee de la ce model se mai potriveste, dak se mai potriveste...? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce-am schimbat un releu shi-o baterie am ajuns la concluzia k nu releul e de vina pt faptul k nu-mi inkrca bateria, ci de vina e rotorul, kre are 2 bobine carbonizate, deci presupun k e nefunctzional.

de masurat n-am masurat tensiunea care o scoate, k nu m-am priceput, dar am scos uleiul, am desfacut capacul, scos rotorul shi descoperit bobinele carbonizate.

acum ramane intrebarea: sa-l rebobinez la fre-un meseriash sau sa caut un rotor nou, cu toate k asta ar dura cam mult presupun (momentan nu e niciunul de vanzare second hand pe forum... :cheers: :o ) shi ar fi destul de scump am intzeles

 

Un articol despre cum se rebobineaza statorul:

http://www.thegsresources.com/garage/gs_statorrewind.htm

poate te ajuta cumva.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot vad cind merg la munca un anunt pe poarta unei curti cum ca inauntru ar fi atelier de "alternatoare". acu'.... imi permit sa imi dau cu parerea ca pot face si o rebobinare.

toata chestia asta se afla in Bucuresti (nu stiu de unde e "clubu' singuraticilor") pe strada Dacia, intre mosilor si piatza Gemenii, pe linga clatitarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot vad cind merg la munca un anunt pe poarta unei curti cum ca inauntru ar fi atelier de "alternatoare". acu'.... imi permit sa imi dau cu parerea ca pot face si o rebobinare.

toata chestia asta se afla in Bucuresti (nu stiu de unde e "clubu' singuraticilor") pe strada Dacia, intre mosilor si piatza Gemenii, pe linga clatitarie

ash vrea sa primesc un sfat de la cineva care efectiv a facut miscarea asta, de a rebobina, pt k am auzit k e destul de riscant, e f probabil sa mearga, dar nu la capacitatea care trebuie, sa ajung la cineva care a rebobinat chiar un stator de motoreta

ser79ban: fiecare a fost in propriul lui club al singuraticilor la inceput....clubu' meu e prin berceni

 

mecaniku: merci mult de link, chiar ma ajutat sa stiu sigur k tre sa merg la cineva de specialitate...e destul de complicat shi necesita f muuuulta rabdare sa ma bag eu....deci cum zice AlexM, tre un "meseriash bun"

 

mai astept, poate pana luni cand o sa m-apuc de cautat bobinatori m-ajuta cineva care shi-a mai rebobinat statoru'....

ms again de sfaturi, poate reushesc s-o rezolv, sa fac shi io drumul mult vista buc-alba-cluj-arad-timishoara-litoral-buc in timp util pana nu-ncep ploile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...