Sari la conținut

Concurentii romani la Paris Dakar 2005


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 716
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu iau apararea neaparat la francezi, dar cand ai asemenea expunere in media, nu iti permiti sa iei masuri drastice, cand este evident pentru toata lumea ca din cauza vremii de cacao, ploii si etapei extrem de lungi, multi nu reusesc sa ajunga decat cu 5-6 ore intarziere. .Adica fac Fretigne, Coma si Despres cei 669 de km in 9 ORE si crezi ca organizatorii nu inteleg ca incepatorii vor avea intarzieri de cel putin 4-5 ore peste timpul liderilor?! Ei organizeaza raliul asta din 1979 si cunosc ce se intimpla. Si nu au interes sa descalifice pe motiv de intarzieri obiective. . .Si de moment ce au schimbat deja programul de maine si nu vor fi decat 130 km si restul de 400 km de liaison, si prima moto pleaca la ora 10 in loc de 7-8 parca, si masinile la 12, atunci astea, zic eu sunt destule semne ca sa fie toleranti.

da, da ok, ai dreptate ! e clar ca nu se asteptau nici ei sa iasa asa urat etapa asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-au dat seama si nesimtitii si au bagat niste poze cu motoare si la etapa 6.

A fost coada mare la Fuji Center in Mauritania, la developat. Nu mai pridideau aia cu developatul tonelor de poze cu camile cu ghirlande si beculetze de Craciun legate de coada. Ca mauritanezii nu are bani de camere digitale si printere color. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi vine sa ma duc la culcare pana nu ajunge Romeo. . .Cred ca am facut o obsesie cu iritracku asta astazi. . .

si io stau sa vad totusi ceva. dar cred ca mai bine urmarim lista de abandonuri si clasamentul ca trackul nu mai merge . la abandonuri nu a mai aparut nimic demult, la clasament se tot adauga probabil pe cum ajung. io estimez 2.30-3 ora noastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite sc11, ca tot s-a dus motomania la culcare, deci a "abandonat", ziceam despre sosirile la Dakar si de ce nu le pasa organizatorilor despre cand sosesc concurentii, atata timp cat iau startul dimineata din nou, la ora stabilita. Uite ce am gasit pe un forum despre raliul Dakar:

 

" Mîncarea este oferită de o firmă franţuzească, nu ne putem plînge, masa se pune seara şi se ridică dimineaţa, pentru că tot timpul sosesc concurenţi, iar mecanicii şi persoanele din echipele de asistenţă nu prea mai apucă să doarmă noapteaâ. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e treaba organizata ca lumea, doar o fac de atitia ani. si logistica la asa o chestie nu-i lucru putin. nu cred ca vor descalifica concurentii. cum zicea moto? dc vin dupa 12? asta inseamna 7 ore peste cistigatorul etapei. ultimul in tabel e inregistrat cu 6 .16. sint 54 deci atitia ar ramine pentru mai debarte. ar fi chiar culmea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva date despre costuri participare si dotari moto Romeo:

 

Cheltuielie de participare

motocicleta 20.000 euro

taxa de participare 30.000 euro

înscriere masina plus asistenta 26.000 euro

piese de schimb 5.000 euro

echipament navigatie 3.000 euro

echipament pilot 2.000 euro

pneuri 1.000 euro

----------------------------------------

TOTAL 87.000 de euro

 

Carecteristici ale motocicletei

Model KTM LC 4 660 Rallye '04

Cilindree 660 cmc

Viteza maxima 190 km/h

CP 135

Echipament:

road-book electric, GPRS, busola, senzori pentru semnalizarea celor care vin din spate, doua radioatoare, patru rezervoare de benzina (50 de litri), scut de carbon si teflon, doua rezervoare de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheltuielie de participare

motocicleta 20.000 euro = si e a lui

taxa de participare 30.000 euro - cu care se acopera cheltuielile de organizare - o parte doar

înscriere masina plus asistenta 26.000 euro - ??? catre organizatori e taxa?

piese de schimb 5.000 euro - cumparate si pregatite de romeo de acasa?

echipament navigatie 3.000 euro astea le cumpara? nu inchiriaza aia pt perioada cursei?

echipament pilot 2.000 euro asta la cumparat el si ramine al lui

pneuri 1.000 euro consum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi tuna mie prin cap la ora asta. . . Astia au voie sa se opreasca si ei pe traseu??! un pipilic acolo, mai cazi lat in fesh-fesh si rupi vreo 20 de minute de odihna sau faci niste cozonaci de nisip cu galetusha. . nu ma refer la aia care se bat pentru primele locuri. . dar sa nu-mi spuna mie nimeni ca piloteaza motoarele alea non-stop timp de 14 ore. . .

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parere despre etapa de azi:

 

A 21h00, entre ZouĂŠrat et Tichit, il y a encore 170 motos qui ne sont pas rentrĂŠes au bivouac. Il nây a que 5 voitures de rentrĂŠes, soit 150 qui sont dans la pampa et il nây a aucun camion. En plus, ils nâont pas vraiment les phares adaptĂŠes, ils ne voient plus les dĂŠnivellations. Ils sont dans le vent et le vent de sable. Câest vraiment lâenfer. On est donc dans un autre du dĂŠsert que celui quâon peut aimer sous les ĂŠtoiles, celui du Petit Prince. Câest maintenant un ĂŞtre menaçant oĂš chaque mètre que lâon fait est gagnĂŠ pour revenir sur une terre ferme, de sĂŠcuritĂŠ. Cela fait aussi partie du Dakar.

 

170 de motorete care la ora 21 inca nu ajunsesera la bivuac. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un video cu fratii Vuillet. . .daca aveti rabdare cu video streamuri. . daca mai vreti sa vedeti si alte video decat ce da Eurosport. . .Romeo nu apare in film, din pacate. . .treaba franceza 100%. . ca doar eu reportaj de pe canalul TF2.

 

http://dakar2005.francetv.fr/dakar_listevideos.php3#

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io sint sigur ca aia normali se mai opresc pe drum. forjatori poate si-au pus furtun de apa din rucsac si furtun pt pipi

 

DESPRES STAGE 7 REACTION: "We spent nine and a half hours on the bikes. It's like spending nine and a half hours in gym lifting weights, it was a very physical stage."

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Romeo a luat startul astazi:

Start - Stage 8

 

114 175 - DUNCA 11:10:00

 

DAR...

pe iriTrack zice:

 

175 REDZONE TIMISOARARomeo DUNCA (P)

1968-05-29, ROU KTM

660 RALLY SUPER PRODUCTION

Last position at

Absent of this stage.

 

nu stiu ce sa mai cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca a terminat etapa pe pozitia 114?

 

La toti scrie "Absent of this stage"

 

 

Fretigne trebuia sa fi luat startul de 2 minute si nu apare pe iritrak nici macar ora plecarii. Cred ca ne putem lua adio momentan de la Iritrak :blink:

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
CHANGES FOR STAGE 8, TICHIT-TIDJIKJA

Due to the very difficult weather conditions during stage 7 between Zouerat and Tichit in Mauritania that forced seven of the nine race helicopters to remain grounded at CP2 (km 397), the following decisions have been taken by the organisation:

 

Stage 8 special between Tichit and Tidjikja will be shortened. It will now be 130kms long (the first 130kms of the normal stage). The remaining part will be covered as a liaison.

 

The first vehicles will take off later than planned for tomorrow's stage.

The first bike will start at 10h and the first car at 12h30

 

The Race Organisation

 

Deci daca primii au plecat la 10 si romeo la 11:10 devine plauzibil. Pe pagina lui nu apare timp la finish ieri, probabil ca n-au mai actualizat siteul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absent of this stage inseamna ca nu a terminat etapa a 7-a (inca). regulamentul de la dakar e destul de dur, daca ai ajuns la sosire dupa inchiderea postului de sosire, poti pleca in etapa urmatoare daca te prezinti cu o jumatate de ora inanite de timpul teoretic de plecare al ultimului concurent de la categoria ta (moto). Decizia ii apartine comisarului de post sau directorului de concurs. La cum arata situatia acum nu cred ca Romeo mai poate sa plece in urmatoarea etapa, ultimul concurent afisat avea un timp de 22 h si ceva, venise la 8 dimineata. pana si Vatanen mai are de mers 79 km din etapa cealata(la 9h 50 ora lor). oricum trebuie sa aiba obligatoriu 6 ore de somn intre sosire si plecare.

decizia apartine directorului de concurs, avand in vedere ca mai mult de 50% dintre concurenti nu au ajuns la finish( au ajuns cam o treime din cati erau ieri). Parerea mea e ca suntem in al doilea an in care organizatorii au gresit organizarea competittiei prin legarea unor etape maraton, la care aproape nimeni nu poate face fata decent. ati vazut cum aratau Fretigne si Coma. Cadeau din picioare, dupa 9 ore. cum o fi Romeo?

nu-l cunosc personal, dar dupa cum spunea si Francois Vuilet are o vointa iesita din comun.

Editat de newton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sunat la centrul din paris. a raspuns o tanti f amabila si mi-a zis ca nu stie mai mult decit noi (ultima pozitie cp2) si ca ff multi nu au ajuns si au ramas blocati in dune. mi-a zis sa revin dupamasa. sistemul e dat peste cap de la intirzieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...