Sari la conținut

Turometru Analogic (teorie Aplicata)


yo4hgx
 Share

Postări Recomandate

bre yo4hgx poate nu ti se adresa dumitale. daca da, nu ai ce-i face. nu va puneti mintea cu prostii, caci au creierul odihnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

yo4hgx - e mare filosofie sa mi recalibrez vitezometrul ? am un scuter in 2 timpi si am testat viteza pe langa o masina imi arata + 10 kmh nu ca mi e greu sa scad 10 kmh fata de ce imi arata dar parca imi sta ceva pe creier !

 

in ceea ce priveste proiectul tau n am decat sa te felicit ! chiar daca n ai inventat tu nici roata, nici mamaliga, nimic nu se compara cu satisfactia pe care o ai pt lucrul pe care l ai facut cu mana ta!

 

nu sunt "handy- dandy" cum ar spune unii insa m am apucat si eu sa mi restaurez vespa (cu ceva mai mult ajutor din partea altora :cheers:) n am terminat inca treaba insa am satisfactia ca o fac cu mana mea si pot spune ca merita efortul chiar daca nu o sa mearga si nu o sa arate ca si cum ar fi fost facuta de meseriasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Am gasit topicul asta si e foarte interesant. Acum vin si eu cu o intrebare. Nu sunt prea tare in privinta electronicii si de asta poate intreb ceva ce poate s-a mai intrebat.

 

Am o jawa 638 pe care m-am apucat sa o reconditionez, si sunt satul pana in gat de turometrul original si kilometrajul original(calburi ce nu se gasesc, afisari de aiurea + ca cu cabluri noi merg max 2 luni). Am auzit de o varianta pentru turometru care implica montarea unuia de oltcit. Se poate face asa ceva? Daca da va rog poate ma lamuriti si pe mine cum sa fac treaba asta.

 

Si a doua problemuta, ce as putea sa fac in legatura cu kilometrajul? Mentionez ca aspectul exterior nici nu prea as vrea sa il schimb enorm de mult. Cum as putea scapa de jocul enorm pe care il face acul indicator? Spre exemplu la mine cand functioneaza si merg sa zicem cu viteza de 50 km/h, acul sare ba la 65-70, ba la 40-45. :P

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo4hgx eu ma bucur tare ca ai facut asta. O sa incerc sa fac si eu schema cu ac (analogic) ca sa obtin un turometru simplu, far alarma de RPM.

Cat despre alte "pistoale mitraliera" frustrate, stai bland. E tara plina de prosti, nu pune la inima.

Bai, tu ala cu pistolu' rapitor: DU-TE TARE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrew_i ai joc deoarece traseul cablului ii cam greoi..cablul impaturat, unge cu ulei de cutie cablul(interiorul) si aranjeaza cablul sa fie cat mai lejer.

 

@christensen. Mersi mult de sfat in legatura cu kilometrajul. Dar Inca nu m-am lamurit cu turometru de oltcit. Se poate pune pe Jawa?

Ca am auzit niste zvonuri si nu stiu cat sunt de adevarate. Vreau sa stiu daca merita efortul sa caut unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am gasit topicul asta si e foarte interesant. Acum vin si eu cu o intrebare. Nu sunt prea tare in privinta electronicii si de asta poate intreb ceva ce poate s-a mai intrebat.

 

Am o jawa 638 pe care m-am apucat sa o reconditionez, si sunt satul pana in gat de turometrul original si kilometrajul original(calburi ce nu se gasesc, afisari de aiurea + ca cu cabluri noi merg max 2 luni). Am auzit de o varianta pentru turometru care implica montarea unuia de oltcit. Se poate face asa ceva? Daca da va rog poate ma lamuriti si pe mine cum sa fac treaba asta.

 

Si a doua problemuta, ce as putea sa fac in legatura cu kilometrajul? Mentionez ca aspectul exterior nici nu prea as vrea sa il schimb enorm de mult. Cum as putea scapa de jocul enorm pe care il face acul indicator? Spre exemplu la mine cand functioneaza si merg sa zicem cu viteza de 50 km/h, acul sare ba la 65-70, ba la 40-45. :(

 

Multumesc anticipat.

 

Nu te mai chinui cu kilometrajul original, pune-ti inca unul de bicicleta sau de pe louis (vezi sa mearga si peste 100/h). Ai trip meter, sa stii cat ai mers cu benzina din rezervor, ce viteza maxima ai avut si alte facilitati.

La turometru cred ca se poate adopta aceeasi solutie si sa-ti arate in multipli de sute de ture, trebuie facut doar un simplu calcul matematic.

Exemplu, daca la o rotatie a motorului cablul face tot o rotatie: 10km/h...1000rpm -> 1/6km...1000 rot -> R (raza rotii, ce trebuie bagata in vitezometru) e 1.000.000/(12*PI) mm = 26525mm. E doar un exemplu ipotetic, va trebui sa afli de fapt care e reductia pentru cablul de turometru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...
On 5/24/2022 at 11:35 AM, pcteodor said:

Salutare grup! Ma poate ajuta cineva de pe forum sa testez un turometru analogic pentru Honda Transalp 1991? Am demontat dar nu am generator de puls.

50 Hz = 3.000 rpm (pulsuri din înfășurare secundară de transformator de rețea /12Vac).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...