Sari la conținut

planeta 5


remijaru
 Share

Postări Recomandate

Cât are bateria cu care a fost proiectat să ruleze ? (şi btw, este amperi-oră, nu amperi).

 

E destul de sigur că nu va face faţă la încărcare, bateriile de moto sunt de obicei mici (6-9-12 Ah).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ai dreptate bateria mea din cate stiu eu are 6 amperi.e inca buna dar vreau sa-i fac anumite modificari la motor si o sa am nevoie de o baterie mult mai mare.am mai auzit cazuri in care se mergea cu baterie de masina pe ij.caut solutii,nu stiu daca era ceva modificat la aceea motocicleta dar stiu ca se poate.intrebarea este...cum?

 

cat despre ce mi-ai zis tu acolo cu amperi-ora...btw,habar nu am in unitatile astea de masura.oricum mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule pe planeta normal e baterie de 9Ah, ca si pe Jupiter. Daca bagi de 55A e problema cu incarcarea, deoarece nu are cum sa faca fata releul ala micut si cu alternatoru de pe Ij cu asa baterie. Ideea e ca daca vrei sa ramana incarcata bateria bine tre sa ai mare grija, mai ales la circulatia in oras, cand motorul nu e in ture mari si nu iti incarca bine bateria. Daca chiar ai nevoie pt modificari de baterie mare fa rost de una de motor pe la 17ah , am vazut una pusa pe o planeta a unui prieten. Bateria era adusa din Olanda si era fara intretinere. Partea misto era ca se potrivea perfect pe ij. Daca totusi pui o baterie de tico, ar fi prudent ca la 2,3 zile de folosire, mai ales cand e mai frig sa o mai incarci cu redresorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mai adaugi consumatori si bateria pe care o montezi e incarcata nu vei avea probleme cu incarcarea. In schimb daca adaugi alti consumatori alternatorul nu o sa mai faca fata si bateria se va descarca. Daca vrei sa adaugi consumatori atunci trebuie sa schimbi alternatorul si releul. Daca schimbi alternatorul nu cred ca mai ai nevoie de baterie mare decat in cazul in care ai consumatori pe care-i folosesti cand motorul nu merge.

Eu mi-am pus pe Ij un bec de far de 55/65W iar cel de pozitie pe spate de 22W si am observat ca in oras alternatorul nu face fata cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Raspunsul:

 

-aprindere electronica

-alt rotor cu 5 spire mai putin decat cel original (rebobinat)

-o baterie mai buna (Varta.....etc)

-montat un indicator de V pe undeva la vedere

-becuri in far de 40/45W

 

...si asa ai mai multa siguranta pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...