Sari la conținut

Scutere Cu Abs(anti-lock Braking System)


radu_mihai
 Share

Postări Recomandate

Salut.

M-ar interesa modele de scutere cu ABS. Sau daca se poate tuna un scuter cu ABS.

Mersi

 

 

Poi din cate stiu cei de la Vespa au asa ceva pe modelele mai mari, asa de la 150 cm ³ in sus (grandturismo patca are), apoi mai e de la aprilia modelul atlantic (tot cu capacitate de 150 cm³ si ar mai fi de la aprilia gama scarabeo.

Insa in principiu abs este doar pe modelele mai mari de 150 cm³.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si modelul JetForce de la Peugeot...credca pe modelu de 125cc...nush sigur

Cat despre montat ABS pe scuter credca i costisitor si nici nu stiu dak se poate pe modelele standart franate pe disc...Inca nam auzit pe nimeni sasi monteze ABS...Insa in caz de griblura dak tre sa franezi brusc in cativa metri nush cat ii de eficient Abs-ul...la masina este f bun insa la astea pe 2 roti nu stiu prea multe...eu inca nam condus ceva pe 2 roti cu ABS...Cine a condus sa zica cum se comporta franele astea montate pe scutere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai vazut tu la unele scutere este un fel de ABS, este un surogat, un dispozitiv mecanic care face ca lichidul de frana la o anumita presiune sa vibreze o mica biluta situata intr-un dispozitiv montat pe etrier, care la randul ei face sa opreasca presiunea lichidului si implicit sa deblocheze pistonasul pentru cateva zeci de secunde, toata treaba asta e mecanica si nimic mai mult. Un ABS autentic este comandat de computer in functie de datele oferite de senzorii aflati pe sistemul de franare.

Asa ca unele scutere au acest dispozitiv mai mult pentru a lua ochii cumparatorului, cel mai bun ABS la scutere este ATENTIA si PRICEPEREA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa nume clar :finger:) Tomina o cheama pe o matusa de-a mea de la tara. Mai acum nu stiu...E bun abs-ul daca gandesti. Cand esti in situatii limita tinzi ca pui frana la maxim, lucru care nu e bun. Acu la faza cu ABS-ul eu zic ca tot aia e...mecanic sau computerizat isi face treaba. E o dotare buna, dar costisitoare probabila si nu are rost sa te complici :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...