Sari la conținut

Legislatie


calminante
 Share

Postări Recomandate

fratilor am o mare problema

pe unde trebuie , legal, sa circule un scuter?

are voie sa depaseasca pe dreapta?

are voie sa depaseasca o coloana de masini ce stationeaza la semafor? si pe ce parte

are voie sa circule printre masini? intreb daca legea restrictioneaza expres o astfel de deplasare

va intreb ptr ca ma tot cert cu conservari de la servici si nu am timpul necesar sa caut in legislatie

va multumesc ptr ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scooterul trebuie sa se comporte teoretic ca o masina, adica sa ocupe o banda intreaga, nu sa se bage printre 2 masini sau intre bordura si masina de pe prima banda. In legatura cu depasirea el deasemenea se supune aceluiasi cod rutier adica fara depasiri prin dreapta, depasirea coloanei stationare etc...

Editat de CataH
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa se comporte ca o masina...nici motociclistii nu au mereu acelasi regim, dar acolo difera prea putin. Moped e vehicul, trage clar spre bicicleta, defapt prin denumirea asta de nume inseamna bicicleta cu motor (mai ales daca va ganditi la SI, ciao). Sunteti obligati sa repsectati regulile pentru biciclete, cum e cel postat de redeye. Nu aveti voie pe DN, E, autostrada, aveti voie in alte judete doar daca aveti voie de la primarie. Cu trecutul in afara nu stiu :finger:. Cu depasitul e logic ca pe un drum pe care se circula pe o singura banda pe sens nu poti sa depasesti pe dreapta, dar in oras poti depasi ca si cu masina pe orice parte (cand sunt mai multe benzi). Poti sa stationezi intre trotuar si masina, te poti sui pe trotuar, poti sa te bagi intre masini, nu te lasa nimeni sa ocupi o banda intreaga si nici nu e nevoie. Ganditi si voi de ce se numeste scuter, e facut pentru orasele aglomerate, si daca fumurii aia din India merg fiecare pe banda lui eu ma impusc pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa se comporte ca o masina...nici motociclistii nu au mereu acelasi regim, dar acolo difera prea putin. Moped e vehicul, trage clar spre bicicleta, defapt prin denumirea asta de nume inseamna bicicleta cu motor (mai ales daca va ganditi la SI, ciao). Sunteti obligati sa repsectati regulile pentru biciclete, cum e cel postat de redeye. Nu aveti voie pe DN, E, autostrada, aveti voie in alte judete doar daca aveti voie de la primarie. Cu trecutul in afara nu stiu :finger:. Cu depasitul e logic ca pe un drum pe care se circula pe o singura banda pe sens nu poti sa depasesti pe dreapta, dar in oras poti depasi ca si cu masina pe orice parte (cand sunt mai multe benzi). Poti sa stationezi intre trotuar si masina, te poti sui pe trotuar, poti sa te bagi intre masini, nu te lasa nimeni sa ocupi o banda intreaga si nici nu e nevoie. Ganditi si voi de ce se numeste scuter, e facut pentru orasele aglomerate, si daca fumurii aia din India merg fiecare pe banda lui eu ma impusc pe loc.

 

Daca faceti cum a zis Rolly aveti garantat un pat la urgenta sau poate mai rau... Nu stiu cat de asemanator e scooter-ul cu o bicicleta dar sunt sigur ca NU se depaseshte prin dreapta, Rolly - "dar in oras poti depasi ca si cu masina pe orice parte" sa stii ca si cu masina tot doar prin stanga se depaseshte, ca fff multi nu respecta asta e altceva dar depasirea se face DOAR prin stanga, de asemenea NU ai voie sa mergi intre benzi sau intre masini, iar despre faza cu "te poti sui pe trotuar" banuiesc ca vrei ca spui ca ai voie sa stationezi ca doar nu vrei sa spui ca ai voie sa mergi pe trotuar printre pietoni. Mentionez ca am carnet categoria B deci stiu cat de cat despre ce vorbesc. Acum eu nu zic ca suntem perfecti dar ar trebui macar sa incercam sa respectam legea cat mai mult posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa se comporte ca o masina...nici motociclistii nu au mereu acelasi regim, dar acolo difera prea putin. Moped e vehicul, trage clar spre bicicleta, defapt prin denumirea asta de nume inseamna bicicleta cu motor (mai ales daca va ganditi la SI, ciao). Sunteti obligati sa repsectati regulile pentru biciclete, cum e cel postat de redeye. Nu aveti voie pe DN, E, autostrada, aveti voie in alte judete doar daca aveti voie de la primarie. Cu trecutul in afara nu stiu :what:. Cu depasitul e logic ca pe un drum pe care se circula pe o singura banda pe sens nu poti sa depasesti pe dreapta, dar in oras poti depasi ca si cu masina pe orice parte (cand sunt mai multe benzi). Poti sa stationezi intre trotuar si masina, te poti sui pe trotuar, poti sa te bagi intre masini, nu te lasa nimeni sa ocupi o banda intreaga si nici nu e nevoie. Ganditi si voi de ce se numeste scuter, e facut pentru orasele aglomerate, si daca fumurii aia din India merg fiecare pe banda lui eu ma impusc pe loc.

 

Esti nebun .. :cheers: , cum sa mergi pe trotuar ? :cheers: . Cu un piaggio ciao , nu cred ca te-ar lua prea multi in seama dar pe sr... :rock: , nu cred ca am depasit mai mult de 2 ori prin dreapta :lol: sau nici atat de cand merg pe scuter :eek: , pur si simplu , mi-e frica nu vreau sa risc :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cartea de legislatie (mai completez si eu) se spune ca trebuie sa circulam pe banda 1,si numai in cazuri speciale (depasire masina stationata,facut la stanga etc...)se poate trece pe alte benzi....daca pe o anumita strada pe care circuli exista piste pt biciclete trebuie circulat pe aceasta pista...nu cred ca este adevarat ca nu avem voie cu mopedul pe DN-uri,dar nu bag mana in foc.....pe autostrada este logic ca nu avem voie (viteza minima trebuie 70 km\h aici)...

P.S. - eu am fost cu scuterul de la Vama Veche pina la Tanadarei,jud. Ialomita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sica asta e si ideea :finger: Ciao si Sr si chiar Rs se incadreaza in aceeasi categorie. Si va mai zic o faza...am fost pe un drum care are la inceput indicatorul drum blocat (cel in forma de T cu linia de sus rosie). La capat e blocat cu stalpuleti de-aia de nu pot trece masina, dar scuterul poate. Nu-ti interzice nimeni sa treci, doar ca masinile nu pot. Asa e si cu trotuaru si cu alte chestii. Da, dezkreator are dreptate, normal trebuie sa mergi numai pe banda din dreapta, depasesti daca vre-o masina vrea sa faca dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo vedeti ca nu aveti voie sa o luati pe unde vedeti semnul: 18.jpg ( interzis biciclistilor )..nici eu nu stiam am aflat de curand

 

semnu ala nu inseamna interzis biciclistilor... este in triunghi rosu, deci este semn de AVERTIZARE, inseamna ATENTIE... mai ai si bicicleta pe el, deci te avertizeaza ca pe drumu ala mai merg si biciclisti.

 

semnul care interzice accesul bicicletelor este accesul_interzis_b.gif

Si asta nu inseamna ca nu poti trece de el cu mopedul. Poti fara sa incalci legea... exista indicator care restrictioneaza accesul mopedelor accesul_interzis_m.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la tronsoanele de drum unde au fost create benzi speciale pentru biciclete si mopede, in toata tara!

 

Conform Politiei Rutiere, nu avem voie sa circulam cu mopedele noastre pe bucata de sosea paralel cu care exista asemenea benzi si daca, Doamne Fereste, se intampla ceva (accident, etc) legea nu te protejeaza caci NU AVEAI CE SA CAUTI ACOLO !!!

 

Atentie mare de tot ca sa evitam necazurile!

 

NU uitati ca "NECUNOASTEREA LEGII TU NE ABSOLVA DE EFECTELE EI" !

 

WWW.CARENE.RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e B) Inca un motiv sa va spun ca moped ~ bicileta si nu moped ~ motoreta. Unde e interzis bicle, e interzis moped-uri :P

 

Prin piata nu mergi cu scuterul ? :) , sau prin parcuri :)

Si sa zicem ca , calci pe cineva cand mergi pe trotuar :blink: :blink: ce mai faci ?

Concluzia mea , : - Mai bine nu :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sica lasa ma, ca avem noi SR e alta treaba, dar tu gandeste-te in esenta ce e mopedul, nu scuterul...SI, ciao vezi peste tot, la cat sunt de mici... Ok am exagerat putin cu trotuarul, nu e chiar asa, am vrut sa zic altceva: Eu am la mine un bulevard, sensurile de mers separate printr-o bordura in care st plantate flori si din 50 in 50 metrii e cate o trecere...la locul asta ma gandeam cand am scris de trotuar, eu pot sa trec pe-acolo ca sa nu mai ocolesc tot bulevardul sa schimb sensul de mers. Si mai e faza ca in general, desi ai voie pe trotuar cu bicla (cred) se merge mai mult pe strada :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca zice cine? Iti zic eu sigur ca ai :blink: Si pe trotuar cine te opreste? Doar la mine in centru, pe strada mare exista interdictie de biciclete si skate-uri, te opresc cei de la comunitara (gardienii publici), in rest mergi linistit pe trotuar, si mai ales POTI TRAVERSA PE TRECERI DE PIETONI :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...