Sari la conținut

Accident Mai Vechi 30 August, Tg Mures


DanLudus
 Share

Postări Recomandate

Salut...

 

Iaca prin 30 august ma dadeam eu cu suzuki'ul gsxf din 94 al unui prieten. Cum sta treaba. Ies de la munca, pe la 20, si vin pe bulevardul 1Decembrie(bulevard cu doua benzi pe sens), cand, un orb, ca nu pot sa ii zic altcumva, imi taie calea, taind totodata linia dubla continua, sa intre la o spalatorie. Eu aveam o masina in partea stanga(eu rulam pe prima banda), si nu prea aveam camp vizual. Asta s-a bagat "tare", dar candsa intre in spalatorie a franat aproape ca s-a oprit. Eu vedeam cum se apropie masina... frana... imi dau seama ca o sa intru frontal in el in usa din spate... viteza max 60... dau sa il ocolesc numa ca in stanga mea era masina si imi era frica sa nu intru in ala... franez ce franez si poc... il iau in spoiler... fractiune de secunda si scapam B) :blink:

 

Scuza-ma nu te-am vazut... :kick:

Incep sa rad cu toate ca ma durea mana dreapta (julitura la cot), si topaiam, ca deh, saracu genunchi "si-a facut treaba", si ii zic... ma omule tu ma omori aici si imi zici scuza-ma... :)

 

In fine omu a ramas fara permis doua luni, eu nu am nimic mare lucru, putin lovit la mana si doua julituri,una la cot si una pe genunchi.

 

Partea dureroasa vine acum... dupa O LUNA in care am facut naveta acasa-asigurare(asiban) si retur. Merg ieri si ii zic. Ma omule cat mama dracului dureaza ca deja a trecut o luna si voi inca nu ati dat un verdict. Imi zice omu pai sa vedeti ca s-a finalizat. Aveti dauna totala 23 de milioane. mai mult nu putem sa va dam. Aaaa... ce am uitat sa va zic ca pe devizu de la firma e trecut 120 de milioane !!!

 

Ce mama dracu sa fac. De doua zile il tot sun pe tip, si nu imi raspunde. I-am trimis vreo 5 sms-uri si nimic. I-am zis ca il dau in tribunal si nimic. Sa merg la tribunal, sa il mai sun ?

 

Rog doar pe cei care au (mai)patit ceva de genu sa posteze. Restu va rog sa va abtineti.

 

:blink:

 

Dani

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ala degeaba vorbesti acum. trebuia sa ti aproape de ala de la asigurari, ca ala face dosarul de dauna. vorbeste si tu cu un agent pe care il cunosti sa iti spuna daca e corect intocmit.

daca nu, singura sansa e sa-l dai in judecata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin... mobra e din 94. Ala de la asigurari zice ca dupa calculele lor nu poate sa imi dea mai mult de 23 de mil... Reparatia pe factura e de 120 de milioane ! Ce mama dracu sa fac ? :) :blink:

 

 

la comisie ce sa mai fac... ca e gata dosaru... da cum recuperez restu de bani... Aia de la asigurari mi-au zis sa merg (azi) sa imi dea banii :)

 

 

PLiz help

 

:blink:

 

Dani

 

:kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce ai uitat sa precizezi e de fapt cum a ajuns sa-ti fie devizul ala 120 milioane pt un accident ce intra la categoria usoara,sau medie,in conditiile in care acum 120 mil inseamna vreo 3500 euro? :blink:

eu zic sa le dai nish ciomage in cap la cretinii care te-au jacmanit de bani cu reparatie nu la ala cu asigrarea..nu cred ca reparatia ar fi costat mai mult de 1500 euro..nish carene far si alte plm 1000 euro restu manoprea dak ami pui,tot nu ese de 3500...iar de obicei astia de la asigurari dak sunt jegosi cam jumate iti dau innapoi...deci....23mil e jumatatea de la 1500 euro....deci teoretic se incadeaza in tipar....si TOTUSI...cum plm deviz 3500 euro?ca imi iau alta moto sh de banii astia :blink: :kick: ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. trecui recent printr-o situtie similara doar ca vaca ma lovii din spate.

cei de la asigurari nu-ti vor da mai mult. sunt acoperiti legal. potrivit legii pe fiecare an vechime se scade 10 la suta grad de uzura din valoarea de nou a motorului.

sincer, ma mir ca ti-au dat si alea 23 de milioane, dat fiind faptul ca motorul e de din 94, deci 12-13 ani vechime. mie la moto din 2003 mi-au calculat limita maxima de despagubire la putin peste 3000 de euro.

 

nu-ti ramane decat sa-l dai in judecata pe cel vinovat. vei castiga, nu curand in 6 luni sau un an, dar altfel nu-ti vei recupera banii. stai linistit, banii de avocat vor fi tot platiti de el la final ca si cheltuielilel de judecata.

 

de regula genul asta de oameni se inmoaie in momentul in care primesc citatia de judecata acasa si ai putea rezolva amiabil si ai scapa astfel de timp pierdut prin tribunale. dar, repet, da-l in judecata. din punct de vedere legal nu ai alta solutie. asiguratorul este acoperit legal.

 

 

 

Revin... mobra e din 94. Ala de la asigurari zice ca dupa calculele lor nu poate sa imi dea mai mult de 23 de mil... Reparatia pe factura e de 120 de milioane ! Ce mama dracu sa fac ? :) :blink:

la comisie ce sa mai fac... ca e gata dosaru... da cum recuperez restu de bani... Aia de la asigurari mi-au zis sa merg (azi) sa imi dea banii :)

PLiz help

 

:blink:

 

Dani

 

:kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia intai legatura cu cei de la comisia de supraveghere a asigurarilor(destul de amabili)

http://www.csa-isc.ro/ le explici cum stau lucrurile si vezi ce solutie iti dau ei.

 

eu sunt cam aceeasi oala. eu am luat de la Honda si de la My moto tuning deviz estimativ si o hartie prin care ei ma anuntau ca nu fac operatiuni de vopsire deoarece sunt si plastice sau ceva de genu. nu am inteles daca ti-ai reparat moto.

 

eu le-am zis ca nu i-mi repar motoru doar la un service care i-mi da garantie SCRISA, iar daca motoru nu iese bine nu semnez pt receptie.

 

la mine am dosarul deschis din luna iunie si abia acum o saptamana au virat avansul catre service ca sa imi comande piesele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...

 

 

Partea dureroasa vine acum... dupa O LUNA in care am facut naveta acasa-asigurare(asiban) si retur. Merg ieri si ii zic. Ma omule cat mama dracului dureaza ca deja a trecut o luna si voi inca nu ati dat un verdict. Imi zice omu pai sa vedeti ca s-a finalizat. Aveti dauna totala 23 de milioane. mai mult nu putem sa va dam. Aaaa... ce am uitat sa va zic ca pe devizu de la firma e trecut 120 de milioane !!!

 

 

Sal, daca ai doar devizul estimativ si inca n-ai reparat mobra pe banii tai, eu am primit o sugestie de la agentul de la asigurari. Asta pt un accident de masina, nu din vina mea, dar cu o masina veche tot de vreo 13 ani.

Pe baza devizului de la service ei iti dau acei bani. Chiar daca tu ai reparat-o sau nu. Acuma ce poti face cu acei bani (sau cu cheltuieli minime din partea ta):

1) sa cumperi o moto identica busita pt piesele necesare. Sau piese SH, de la dezmembrari. Oricum, asta nu e recomandat pt piese esentiale, ci pentru plastice, far, semnalizari, etc.

2) sa gasesti un provider care-ti da piesele mai ieftin decat daca le-ai comanda la reprezentantza (la mine bara fatza de la repr costa 20 mil, eu am gasit-o made in vietnam cu 6 mil). Probabil pe Louis gasesti ceva piese, nu stiu daca chiar toate...

 

Oricum, succes la reparatii. Si rabdare, orice cale alegi. Eu am pierdut aproape 3 luni cand mi-am reparat masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp m-am angajat la firma care mi-a facut devizu(mymoto) si nu sunt deloc hoti... dupa parerea mea (nu sa fac reclama). Pai ganditi-va si voi... am intrat in el cu partea dreapta si am picat pe partea stanga. Am zis ca vreau totul nou pe el. Cand te gandesti ca numa o oglinda originala e 2-3 milioane si trebuie doua... sa nu mai zic... rezervoru busit... de ce sa il chituiesc si sa il repar... nu asa a fost... si e 1800 de lei unu nou... omu (prietenu meu) acuma imi scoate ochii cu astea... "Ba io intreg ti l-am dat, intreg sa mi-l aduci" , si are dreptate.

 

Ce sa zic... am ajuns la atata pentru ca nu am reparat carenele ci am pus unele noi(voi ce ati fi facut?), la fel rezervoru busit... radiatorul... si nu imi mai aduc aminte multe acuma...

 

Acuma sa fim serios, daca v-ar pali careva(nu din vina voastra) ati repara(lipi carene, chitui rezervor,etc.) sau ati pune tot nou pe el ?

 

 

:blink:

 

Dani

 

:blink:

 

PS Sa nu mai zic ca am vazut la un prieten ce si-a busit un kawa zx10r din 2006, ca numa' galeriile de evacuare is 65 de mil :)

 

--- Mesaj completat în 03 Oct 2007 18:09 -------------
Later Edit : Ce am uitat... nu am reparat inca motoru'... deci devizu e doar cel estimativ... :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-l in judecata pe cale civila pe individ E tot ce mai poti face! Bafta! :blink:

 

 

omu a avut asigurare ... asa ca legal vorbind omu e asigurat. totul se duce acum catre asigurare, ce vina are omu ca politica firmei de asigurari e de cacao. daca nu esti multumit de raspunsul celor de la asigurari, ca solutie pana sa il dai in judecata pe conservar baga comisia de supaveghere in priza. cei de la comisie vor analiza dosarul si vin cu decizia 1 dosarul e ok sau 2 ii someaza pe cei de la firma de asigurare sa reanalizeze dosarul lund in considerare alte criterii.

 

 

eu am obtinut de la service o nota prin care spune:

"prin prezenta va aducem la cunostinta ca reparatia motocicletei ............. mai exact operatia de vopsire a carenei frontale, carena dr si aripa fata, nu se poate efectua din cauza faptului ca este necesar adaosul de material, lucrul ce nu se poate reaaliza deoarece materialul din care sunt fabricate nu adera. deasemenea nici producatorul nu recomanda vopsirea acestora, livrand componentele deja vopsite"

 

toate cu semnatura, data, etc

 

nota se poate optine de la serviceuri autorizate.

 

spunele la cei de la csa ca veri sa ti se aduca motoru la starea lui initiala de catre un service autorizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am uitat... nu am reparat inca motoru'... deci devizu e doar cel estimativ... :blink:

 

Salut,

 

Preturile la piese difera foarte mult. Cand am avut accidentul ala cei de la service mi-au zis ca-mi comanda ei piesele din germania, au notat piesele, ii sun dupa cateva zile: costa 90 milioane. Sun la reprezentanza, le zic piesele necesare, suma ajungea pe undeva la 55 milioane. Eu am reusit sa le cumpar pe toate (noi, dar nu made in japan) cu < 20 milioane. Numai rezervorul pt stergatoare m-ar fi costat 2-3 milione.

 

Alt exemplu, la reprezentantza ma costau 10 mil amortizoarele + manopera ~ 2 ore (si aia la vreo 15E/ora). Am fost intr-un magazin oarecare si mi-am cumparat amortizoare Bosch cu 5 milioane. Si nu cred ca la

reprezentantza folosesc amortizoare "custom made", din cate stiu exista cativa fabricanti mari...

 

Cum ziceam, cauta pe louis. Accesoriile gen oglinzi aproape sigur le gasesti si acolo, macar poti sa compari preturile :blink:. Si am gasit pe forum niste topicuri despre oameni care repara/vopsesc carene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...