Sari la conținut

Cine Ma Poate Ajuta...


abdul_t_raul
 Share

Postări Recomandate

Am o Jawa de 350 am cumparat-o de la un prieten din Turda,acesta la randul lui a cumparat-o de la un tip din Joseni jud Harghita care este proprietarul motocicletei,el se numeste:Horvat Geza,numarul de la motor este Hr-90-ajd si este argintie,de un an incerc sa dau de el ca sa imi inscriu motoru si nu pot.Daca il cunoaste cineva sau stie ceva despre el va rog sa ma anuntati...v-as ramane dator.Salutare tuturor si Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o Jawa de 350 am cumparat-o de la un prieten din Turda,acesta la randul lui a cumparat-o de la un tip din Joseni jud Harghita care este proprietarul motocicletei,el se numeste:Horvat Geza,numarul de la motor este Hr-90-ajd si este argintie,de un an incerc sa dau de el ca sa imi inscriu motoru si nu pot.Daca il cunoaste cineva sau stie ceva despre el va rog sa ma anuntati...v-as ramane dator.Salutare tuturor si Asfalt uscat!

...poti incerca la biroul de finante local(HR) , unde se platesc impozitele ca sa vezi de adresa...

Sau la inmatriculari la politie...

...stiam ca nu mai este absolut nevoie de vechiul proprietar pentru radiere(pentru ca acolo ai nevoie de el) se initiaza o actiune in instanta in vederea radierii , il chema de trei ori , si daca nu se prezinta , vehicolul se radiaza din oficiu si il poti inmatricula pe numele tau...

...poate vorbesc prostii...

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...poti incerca la biroul de finante local(HR) , unde se platesc impozitele ca sa vezi de adresa...

Sau la inmatriculari la politie...

...stiam ca nu mai este absolut nevoie de vechiul proprietar pentru radiere(pentru ca acolo ai nevoie de el) se initiaza o actiune in instanta in vederea radierii , il chema de trei ori , si daca nu se prezinta , vehicolul se radiaza din oficiu si il poti inmatricula pe numele tau...

...poate vorbesc prostii...

succes

Daca alegi calea actiunii in instanta (deci daca nu il gasesti pe proprietarul din acte - putin probabil, daca il cauti de 1 an!) nu e nevoie sa il cheme la judecata de 3 ori, e de ajuns o data. Doar ca si asa radierea nu se face din oficiu, ci trebuie sa mergi cu hotararea judecatoreasca definitva si irevocabila la serviciul inmatriculari auto (acum tine de prefectura, nu de politie) si abia dupa aceea se poate inmatricula pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca alegi calea actiunii in instanta (deci daca nu il gasesti pe proprietarul din acte - putin probabil, daca il cauti de 1 an!) nu e nevoie sa il cheme la judecata de 3 ori, e de ajuns o data. Doar ca si asa radierea nu se face din oficiu, ci trebuie sa mergi cu hotararea judecatoreasca definitva si irevocabila la serviciul inmatriculari auto (acum tine de prefectura, nu de politie) si abia dupa aceea se poate inmatricula pe numele tau.

 

 

Cum poti sa dovedesti insa ca motocicleta este propietatea ta? Daca a fost vanduta cu chitanta de mana si alte "magarii" si nu contract de vanzare cumparare actiunea judecatoareasca nu isi mai are rostul, nu?

 

Intreb si eu, nu dau cu parul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca alegi calea actiunii in instanta (deci daca nu il gasesti pe proprietarul din acte - putin probabil, daca il cauti de 1 an!) nu e nevoie sa il cheme la judecata de 3 ori, e de ajuns o data. Doar ca si asa radierea nu se face din oficiu, ci trebuie sa mergi cu hotararea judecatoreasca definitva si irevocabila la serviciul inmatriculari auto (acum tine de prefectura, nu de politie) si abia dupa aceea se poate inmatricula pe numele tau.

..cam asa ceva ...

 

--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 19:55 -------------

Cum poti sa dovedesti insa ca motocicleta este propietatea ta? Daca a fost vanduta cu chitanta de mana si alte "magarii" si nu contract de vanzare cumparare actiunea judecatoareasca nu isi mai are rostul, nu?

 

Intreb si eu, nu dau cu parul...

:friends: pai ar fi penibil sa chemi in judecata persoana pe care nu o gasesti, si de la care ai furat o motocicleta(care este dpdv legal tot a lui) ca sa-l obligi sa participe la radierea ei... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa dovedesti insa ca motocicleta este propietatea ta? Daca a fost vanduta cu chitanta de mana si alte "magarii" si nu contract de vanzare cumparare actiunea judecatoareasca nu isi mai are rostul, nu?

 

Intreb si eu, nu dau cu parul...

Pai o chitanta de mana este chiar contract de vanzare cumparare, doar ca nu poate servi la radiere.

Iar in proces dovada proprietatii se face cu aceste chitante de mana si cu martori care sa confirme ca motocicleta e in posesia reclamantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am la mine talonul dar cartea motorului nu,e la el si eu nu am ce face fara carte, in plus nu am nici contract de vanzare cumparare asa ca trebuie neaparat sa dau de el...si jawa nu as vindeo pt ca imi place cum merge si daca as vinde-o nu s-ar merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am la mine talonul dar cartea motorului nu,e la el si eu nu am ce face fara carte, in plus nu am nici contract de vanzare cumparare asa ca trebuie neaparat sa dau de el...si jawa nu as vindeo pt ca imi place cum merge si daca as vinde-o nu s-ar merita...

Daca il gasesti pe proprietar nu inseamna ca problema e si rezolvata. E doar un prim pas. Daca nu are nici el CI? Nu inteleg cum s-a dat Jawa fara CI, chiar si cu chitanta de mana se dau toate actele odata cu motorul. E posibil sa nu mai gasesti CI, in acest caz trebuie sa o declari pierduta, iar cu certif. de inmatric. si cu motocicleta te duci la RAR si iti elibereaza o CI noua. E putina bataie de cap cu actele, doar tu stii daca merita. Sa o vinzi nu merita, cine o ia fara acte iti va da un pret sub cel corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus nici ITP ul nu-l poti face daca n-ai cartea de identitate. Totusi intrebarea e de ce ai cumparat o motocicleta de la un intermediar care n-avea toate actele? Te-ai gandit ca ar putea fi furata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa o declar pierduta dar cum demonstrez ca motorul e al meu daca nu am contract?ca sa poata sa-mi elibereze alta CI...

 

 

 

 

am cumparat-o pt ca a fost la un pret de nimic si furata nu amvea cum sa fie pt ca eu am luat-o cu tot cu talon...

Editat de abdul_t_raul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa o declar pierduta dar cum demonstrez ca motorul e al meu daca nu am contract?ca sa poata sa-mi elibereze alta CI...

am cumparat-o pt ca a fost la un pret de nimic si furata nu amvea cum sa fie pt ca eu am luat-o cu tot cu talon...

Pai motorul e al tau din moment ce ai certificatul de inmatriculare si ai ... motorul! Daca eu as pierde CI ar insemna ca motorul nu e al meu? Problema e ca pt. eliberarea unei noi CI ai nevoie ori de prezenta omului trecut in acte (acelasi e si in CI si in certificat), care sa semneze contractul tip de v-c si cererea de radiere, ori de o ... hotarare judecatoreasca, cum s-a mai spus. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem prin absurd ca talonul era intr-o cutie laterala si a fost furata cu tot cu talon.Nu spun ca asa s-a intamplat dar daca ai doar talonul si motocicleta nu inseamna ca motorul e al tau.

Pot sa presupun ca proprietarul din acte a pastrat cartea de identitate tocmai pentru ca sa o poata radia si sa nu ii piarda urma.Deci cel mai bine ia legatura cu proprietarul din acte(il gasesti dupa adresa din talon), faceti actele si esti in regula.Atata timp cat proprietarul din acte nu mai are motocicleta nu vad de ce nu ar vrea sa o si radieze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...