Sari la conținut

Subcategoria A1


Postări Recomandate

Sall all ! sunt nou p forum (desi urmaresc discutiile de mult timp)!ma numesc alin am 15 ani si 8 luni...am vazut pe mai multe siteuri ale unor scolii moto ca ma pot inscrie la cursuri de la 16 ani fara 3 luni ...adica 15 ani si 9 luni...as vrea sa stiu ce acte imi trebuie pt ca p fiecare site...cerintele sunt diferite...vreau sa stiu parerea unui om care "a trecut prin asta" si as mai dori sa aflu care sunt probele practie la examen ... din februarie vreau sa imi yau R125 :bigstar:! multumesc !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primu rand te duci la scoala!iti platesti taxa de inscriere akum nu mai stiu kat e dar la mna ajuns 170 ron si 80 ron benzina(calculul il facy u singur!).apoi te duci la scoala la care inveti scoti o adeverinta de scolarizare!apoi te duci faci analizele medicale(obligatorii),platesti la C.E.C o chitanta(nush cat mai e akuma) te duci si faci 2 poze pt permis.te duci la politie sa scoti cazierul!daca am omis cv va rog corectatima!scz de greseli daca ar fii vreuna!app mult succes in luarea examenului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primu rand te duci la scoala!iti platesti taxa de inscriere akum nu mai stiu kat e dar la mna ajuns 170 ron si 80 ron benzina(calculul il facy u singur!).apoi te duci la scoala la care inveti scoti o adeverinta de scolarizare!apoi te duci faci analizele medicale(obligatorii),platesti la C.E.C o chitanta(nush cat mai e akuma) te duci si faci 2 poze pt permis.te duci la politie sa scoti cazierul!daca am omis cv va rog corectatima!scz de greseli daca ar fii vreuna!app mult succes in luarea examenului!

 

Ms mult man! asha ... si trebe si copie dupa buletin ..nu?faza e daca pot sa ma inscriu d la 15 ani si 8 luni! :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am facut eu a fost asa: am mers la scoala de soferi.. mi`a dat o fisa pt analazie cu care am mers la medicu de familie sa mi`o semneze, mi`am facut analizele(600.000 lei vechi).. am venit inapoi la scoala de soferi cu adeverinta de psihologic, atunci am platit scoala(1.200.000 mil lei vechi), mi`am scos cazieru de la politie(taxa de urgenta 60.000 lei vechi), am platit la primarie o taxa de 30.000 lei vechi, mi`am facut 2 poze pt dosar, benzina si uleiu(am facut cu mz) la instructor 950.000 lei vechi, iesirea 150.000 lei vechi si poza pt permis mi`au facut ei la politie... nu mai stiu cat am platit sa scot plasticu.. bafta!

Editat de ge0rge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am facut eu a fost asa: am mers la scoala de soferi.. mi`a dat o fisa pt analazie cu care am mers la medicu de familie sa mi`o semneze, mi`am facut analizele(600.000 lei vechi).. am venit inapoi la scoala de soferi cu adeverinta de psihologic, atunci am platit scoala(1.200.000 mil lei vechi), mi`am scos cazieru de la politie(taxa de urgenta 60.000 lei vechi), am platit la primarie o taxa de 30.000 lei vechi, mi`am facut 2 poze pt dosar, benzina si uleiu(am facut cu mz) la instructor 950.000 lei vechi, iesirea 150.000 lei vechi si poza pt permis mi`au facut ei la politie... nu mai stiu cat am platit sa scot plasticu.. bafta!

 

aha...thx!aqm cat timp??app...frumoasa mito :bigstar: Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam 16 ani fara 1 sapt cand m`am inscris la scoala.. :D tu numai peste 1 luna poti sa te inscrii.. da oricum cu politia nu poti sa dai examen pana nu ai 16 ani impliniti.. din cate stiu eu..!

 

aiurea :bigstar: acum tre sa astept pana in primavara :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa te ajut io....dupa sistemu nou....am permisu de 3 luni mai exact din iulie.....bineinteles trebe niste taxe....la CEC taxa de permis(vreo 40lei)...la posta taxa pt examenu cu politia din poligon(3lei parca)....scoala ma costat 2 milioane si a avut inclus orele de condus(5 sedinte de 2 ore), pozele pt permis(se pune o poza pe fisa de examen, care ajunge la politie, si tot aia o sa fie scanata si pusa pe permis) si mai include bineinteles si fisa de scoalarizare(care cu restu actelor trimite politia dosarul la politie) si mai is si orele de legislatie....mai trebe analizele medicale(60lei)...si de la scoala o adeverinta prin care dovedesti ca esti elev(faci rost de la secretariat..trebe numa sa ii zici la secretara ca iti trebe pt permis auto ca ii un formular special...cel putin la mine asa era....si era si secretara obisnuita de la cei de a 11-a si a 12-a)....si ultimu lucru examenu psihologic(la mine era in plata de la scoala)....

La examen, la teoretic, o sa mai platesti 10lei pt taxa de sala.....

In rest 24 de ore dupa ce ai fost declarat admis la sala si poligon si iti ridici permisu....

 

Acuma examenu se da doar cand o sa implinesti varsta de 16 ani, dar la scoala te poti inscrie cu 3 luni inainte...sfatu meu pune mana pe legislatie ca sa ai noroc sa il iei din prima...nu te amagi singur ca mai ai timp ca ii destul de mult de retinut si nu ii putin...si sa nu crezi ca sala se ia pe noroc.....26 de intrebari cu 3 variante de raspuns...raspunsu poata sa fie o varianta, 2, toate 3 sau nici una....daca ai gresit una nu o sa ti se acorde 0.5.....totul se merge doar pe puncte intregi...de obicei cu scoala inainte sa te lase sa mergi la examenu cu politia o sa dai sala....si acolo se cere de obicei 23 de raspunsuri corecte....ai picat unu....dai data urmatoare.....la polite...daca pici sala....dosaru til da in mana si te intorci la scoala...si dai din nou examenu cu politia in 2 saptamani....dar intre timp o sa mai dai si cu scoala o data si trebe sa il iei....

 

La examenu practic(poligon) ajungi de obicei imediat dupa ce ai luat sala.....consta intro proba simpluta pt care ai 3 minute si maxim 2 greseli posibile...

Dar poligonu nu se da iarna....din noiembrie sau decembrie pana in martie majoritatea scolilor pe motiv de frig nu mai fac ore practice in poligon si nici nu se mai da poligonu.....noroc pt cei cu masinile.....

 

Deci cred ca am zis tot ce inseamna scoala de soferi si permis:))

 

Bafta

 

--- Mesaj completat în 16 Oct 2007 18:57 -------------
Am uitat sa iti zic numa....ca ii greu de dat in timpu scolii.....fiindca daca reusesti sa inveti si pt scoala si pt permis....trebe nitel efort...io am asteptat sa termin :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Schumy CJ: tin sa te corectez.. maxim ai voie 3 greseli in poligon.. si 22 de puncte is obligatorii ca sa treci si la iesire si la politie! mie nu mi`a cerut nici o foaie de la secretariatu liceului :ok: iar cu examenu cu politia.. daca pici numai dupa 15 zile poti sa bagi dosaru.. ca de programat te programeaza mai tarziu.. si la scoala nu mai trebe trebe sa dai nici un examen daca ai picat cu politia!

Editat de ge0rge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am vazut si eu...da...3 greseli in poligon.....cu foaia de la secretariat....mie mia cerut un certificat de studii....pt ca pana acum cativa ani...nush cum draq...tigani care nu stiau sa scrie altceva decat numele faceau scoala si luau examenu:-?? fara stiind sa citeasca....inca ii un mister si pt mine cum au trecut sala da cred ca se cheama spaga:-?...am ramas si eu surprins cand mi-a povestit faza tata....eu cu scoala...mi sa zis....ca peste 2 saptamani se si da din noua....maxim 3 daca pici sala....si unde am facut eu scoala se mai dadea din nou cu scoala......

La politie intradevar is 22 de intrebari minumum si cu scoala profesorul de la legislatie a cerut 23....

 

Oricum daca se invata si se stie iei tot din prima....numa vreme sa fie de poligon...

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am vazut si eu...da...3 greseli in poligon.....cu foaia de la secretariat....mie mia cerut un certificat de studii....pt ca pana acum cativa ani...nush cum draq...tigani care nu stiau sa scrie altceva decat numele faceau scoala si luau examenu:-?? fara stiind sa citeasca....inca ii un mister si pt mine cum au trecut sala da cred ca se cheama spaga:-?...am ramas si eu surprins cand mi-a povestit faza tata....eu cu scoala...mi sa zis....ca peste 2 saptamani se si da din noua....maxim 3 daca pici sala....si unde am facut eu scoala se mai dadea din nou cu scoala......

La politie intradevar is 22 de intrebari minumum si cu scoala profesorul de la legislatie a cerut 23....

 

Oricum daca se invata si se stie iei tot din prima....numa vreme sa fie de poligon...

 

Asfalt uscat

 

 

ms mult schumy ...am inteles in principiu c tre sa fac...acum tre sa ma apuc de chestionare ...pot sa invatz si pt scoala si pt permis...pt ca yo nu prea fac scoala unde "invatz" :D :eek: :ok: ! bafta! asfalt uscat...

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar cu examenu cu politia.. daca pici numai dupa 15 zile poti sa bagi dosaru..

la noi in giurgiu nu tre sa ast 15 zile sa bagi dosaru..de ex eu cand am dat examenu cu politia si am picat intr-o ora mi-am depus dosarul si m-am programat :ok:

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ar trebui sa mai ai putina rabdare pana in primavara, asta daca tot zici ca mai ai vreo 4 luni pana faci 16 ani (multi inainte). e cam aiurea sa faci scoala acum si sa dai examenul la primavara . Bafta si asteptam vesti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult ubitzik ... ms infinity pt kestionare...mananc si ma apuc d ele :D ...da...cel mai bine la primavara!

offtopic : infinty la primavara cred k o sa am nevoie d agv ul ala rossi design :ok: :( :eek: ...

 

Bafta!

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sall all ! sunt nou p forum (desi urmaresc discutiile de mult timp)!ma numesc alin am 15 ani si 8 luni...am vazut pe mai multe siteuri ale unor scolii moto ca ma pot inscrie la cursuri de la 16 ani fara 3 luni ...adica 15 ani si 9 luni...as vrea sa stiu ce acte imi trebuie pt ca p fiecare site...cerintele sunt diferite...vreau sa stiu parerea unui om care "a trecut prin asta" si as mai dori sa aflu care sunt probele practie la examen ... din februarie vreau sa imi yau R125 :ok:! multumesc !

 

Bafta!

 

 

 

Buna ziua,

 

In urma mesajului postat de dvs., ne face placere sa venim in ajutor si sa va aducem la cunostiinta conditiile scolii noastre ptr. inscriere, in vederea obtinerii permisului cat. A1.

 

Scoala Moto "FOLLOW ME" este o scoala moto unde puteti intalni servicii de calitate si noi metode de imbunatatire in vederea acumularii experientei pentru conducerea motocicletei in siguranta, cat si, cursuri speciale pentru obtinerea permisului de conducere, unde experienta se imbina cu profesionalismul.

 

Suntem profesionalisti si ne place sa fim originali, sa avem idei noi si bune, care sa ajute in promovarea performantelor dvs., prin urmare ne-am gandit la iubitorii de motoare sa gasim noi tehnici de perfectionare in acest domeniu.

 

Putem spune cu certitudine ca in anii anteriori de-a lungul activitatii noastre, nu am avut nici un client care a plecat nepregatit si nemultumit, ba dimpotriva am fost recomandati si altor iubitori de motoare.

 

Toate cursurile se desfasoara in conditii de maxim profesionalism, sustinute de piloti cu multa experienta atat in campionatul national de viteza cat si in traficul de zi cu zi.

 

Prin conditiile de calitate superioara pe care le oferim atat prin instructaj, motociclete, echipament performant cat si prin sistemul de lucru “FACI CA MINE”, consideram si garantam in acelasi timp ca nimeni nu va pleca nemultumit si nepregatit de la noi.

 

Parerea noastra este intai sa incercati sa ne faceti o vizita pe poligonul nostru din SEMANATOAREA (complex Sema Parc), unde putem sta de vorba la fata locului, Dumneavoastra putand vedea in acelasi timp conditiile in care se desfasoara activitatea (instructorul, motocicletele, echipamentele de protectie, metodele de instruire, poligonul) etc.

 

Programul nostru este flexibil, de Luni pana Vineri (08:00 – 20:00), Sambata (08:00 – 14:00).

 

Majoritatea celor care ne-au contactat, au preferat sa discute cu instructorul direct pe poligon, astfel putand asista la cursurile speciale care se desfasoara, formandu-si o parere in acelasi timp.

 

Dorim sa va asiguram, ca instructorii nostri, detin cele mai bune metode profesioniste de instruire, indiferent de experienta, varsta si sexul cursantului in acest domeniu.

 

Tarifele noastre sunt intr-adevar mai mari fata de cele existente la alte scoli, dar in acelasi timp si conditiile de pregatire sunt de departe cele mai bune din tara (fara a fi acuzati de lipsa de modestie).

 

Deasemenea, pregatirea pe care o veti face, va va oferi un loc sigur, printre cei care se bucura de mersul pe doua roti in siguranta.

 

Cursul pentru cat. A1 se desfasoara pe parcursul a 10 sedinte, fiecare sedinta fiind de 30 de minute.

 

Perioada de scolarizare poate fi mai scurta sau mai lunga, in functie de programul dvs. Teoretic cursurile se pot termina in maxim 6-8 zile.

 

Cat despre proba practica, traseul pentru examen este format din:

 

- slalom drept printre 5 jaloane;

- sase opturi si linie dreapta cu mana stanga ridicata la nivelul umarului.

- timpul limita pentru traseul de examen este de 4 minute.

 

Un alt avantaj pe care il puteti beneficia de la scoala noastra, este ca pe toata durata cursurilor veti efectua sedintele moto fiind SINGUR pe poligon (pe acelasi poligon stabil), atentia instructorului fiind concentrata asupra unui singur cursant.

 

Inscrierile se pot face si in aceasta perioada, in orice moment, direct pe poligon la instructor, iar achitarea cursului se poate face si in 2 rate (50 % la inceputul cursului si 50 % dupa primele 5 sedinte).

 

In momentul inscrierii, este necesar sa aduceti o copie dupa cartea de identitate. Pe parcursul sedintelor urmeaza sa va ocupati de restul actelor care sunt mentionate mai jos, primordial fiind avizul psihologic.

 

Pentru o descriere mai amanuntita a activitatii noastre, va rugam sa vizitati site-ul nostru www.motoschool.ro, sau sa-l contactati pe dl Cristian BRATOVICI – Instructor Principal, la tel.: 0728 728 598.

 

Actele necesare pentru intocmirea dosarului ptr. cat. A1 sunt urmatoarele:

 

· TEST PSIHOLOGIC (valabil 1 AN de la data efectuarii);

· ANALIZE MEDICALE (valabile 1 AN de la data efectuarii);

· CAZIER JUDICIAR IN CARE SA FIE MENTIONAT - EXAMEN AUTO - (valabil 6 LUNI);

· 1 POZA COLOR (dimensiune 3,5 x 3,85);

· TAXA C.E.C. / TREZORERIE / ADMINISTRATIE FINANCIARA PENTRU EXAMEN CATEGORIA A (din sectorul unde domiciliati);

· COPIE CARTE IDENTITATE

 

· DOSARUL SE DEPUNE PERSONAL LA POLITIE, DUPA MINIM 30 DE ZILE DE LA DATA EFECTUARII TESTULUI PSIHOLOGIC, SAU IN MOMENTUL TERMINARII PERIOADEI DE SCOLARIZARE.

 

 

LOCATIE POLIGON: intrarea in Complex Sema Parc (se poate intra si de pe b-dul Iuliu Maniu - Militari)

 

Va multumim si va asteptam sa ne vizitati pe poligonul nostru din SEMANATOAREA.

 

 

ECHIPA MOTO – "FOLLOW ME"

 

 

Tel.: 0728 728 598

 

Tel.: 0728 728 599

 

Fax: 031 802 5698

 

Web: www.motoschool.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult ubitzik ... ms infinity pt kestionare...mananc si ma apuc d ele :( ...da...cel mai bine la primavara!

offtopic : infinty la primavara cred k o sa am nevoie d agv ul ala rossi design :ok: :) :eek: ...

 

Bafta!

 

n-ai pentru ce

:D

 

bafta la invatat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poza pt permis mi`au facut ei la politie... nu mai stiu cat am platit sa scot plasticu.. bafta!

:D

Care permis ? :blbl:

 

t.H.u.G. , cumpara-ti cartea galbena,incepe de pe acuma sa citesti Legislatia,Regulamentul etc. Si cand te plictisesti de messenger&jocuri sa incepi sa faci chestionare pe net(care pe mine m-au ajutat) ;)

De poligon nu trebuie sa-ti fie frica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Care permis ? :D

 

t.H.u.G. , cumpara-ti cartea galbena,incepe de pe acuma sa citesti Legislatia,Regulamentul etc. Si cand te plictisesti de messenger&jocuri sa incepi sa faci chestionare pe net(care pe mine m-au ajutat) ;)

De poligon nu trebuie sa-ti fie frica :eek:

 

tare :lol: ...da! e si asta e o idee...dar am facut 2 kestionare... asa...sa imi dau si eu seama!

 

nu mi-e frica de traseu :blbl:

 

bft!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...