Sari la conținut

Cbr Sau R1?


DarkIAngel
 Share

Postări Recomandate

Salut, vreau sa imi cumpar o bestiutza si nu stiu ce sa aleg. Optiunile sunt Honda CBR 1000RR sau Yamaha R1 ambele din 2005-2006. Din cate am auzit R1 e mai rapida decat CBR dar CBR este mai stabil, adica mai mari sansele de accident sunt cu R1 decat cu CBR. Astept parerile voastre despre cele 2 bestiutze. Bafta :ok:

 

post-8601-1193040213_thumb.jpg post-8601-1193040766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alege ce vrei nu ne intreba ca noi suntem subiectivi....

de exemplu daca ma intrebi pe mine ce as alege as zice honda cbr 1000rr...dar asta sunt eu doar...

dupa cum zicea si asta de deasupra mea supapa incearca-le si vezi care e mai sexy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, vreau sa imi cumpar o bestiutza si nu stiu ce sa aleg. Optiunile sunt Honda CBR 1000RR sau Yamaha R1 ambele din 2005-2006. Din cate am auzit R1 e mai rapida decat CBR dar CBR este mai stabil, adica mai mari sansele de accident sunt cu R1 decat cu CBR. Astept parerile voastre despre cele 2 bestiutze. Bafta :ok:

 

post-8601-1193040213_thumb.jpg post-8601-1193040766_thumb.jpg

 

Din cate am auzit R1 e mai rapida decat CBR dar CBR este mai stabil

 

La 300 kmph mai conteaza diferenta dintre ele?

 

adica mai mari sansele de accident sunt cu R1 decat cu CBR

 

La afirmatia asta, imi vine urmatoarea intrebare in cap: cati km ai experienta pe 2 roti si pe ce tipuri de moto?

 

Am vazut la profil un gixer 750. Cat ai mers cu el? Adica cat poti sa faci intr-un an de carnet ca sa ai experienta de in R1? Mie mi s-a parut ca te-ai aruncat si la gixer, dar e pielea ta la urma urmei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICI UNA!!!!!

La experienta ta, si la aerodinamica amandurora, sigur te va fura viteza ORICAT DE CUMPATAT VEI FI.....

Oricum, E ALEGEREA TA... incearca totusi ceva de 600 (cu toate ca si pe aia e dracu)....

Cum se zicea mai sus suntem subiectivi. Si daca e vorba de subiectivism, personal dupa 7 ani de moto (cazul meu), tot nu as lua una de 1000 cemcei.

 

Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o lua pe asta ca nu stie sa mearga pe 2 roti :D

 

Dintre astea 2 enumerate de tine as alege: GSX-R 1000 K5... :ok:

 

 

da, i-am mai pus 2 rotite mici in spate pt echilibru... :eek:

 

K5 merge foarte tare, am mers mult pe unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incepator, am mers 1 an pe un 250 2T si 1 an pe SRAD 750. Am vrut sa imi iau un 600 dar e slabutz fata de SRAD. Nu e verba de riscuri aici, sunt destul de constient. Aici e vb de performante si fiabilitate. Adica care merge mai bine si cu mai putine probleme.

PS: otto.tun@da-mi detalii despre honditza

Editat de DarkIAngel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am mers 13000 km pe R1 '99 si R1 '05

anul asta am parcursi 12500 km pe cbr 1000 RR '05

e chestie de cum te obisnuiesti pana la urma...

fiecare e misto in felul ei.

eu nu ma mai intorc la yamaha, multi tovarasi vor sa ma corupa sa imi iau suzuki, dar voi ramane pe honda model 2008 sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incepator, am mers 1 an pe un 250 2T si 1 an pe SRAD 750. Am vrut sa imi iau un 600 dar e slabutz fata de SRAD. Nu e verba de riscuri aici, sunt destul de constient. Aici e vb de performante si fiabilitate. Adica care merge mai bine si cu mai putine probleme.

PS: otto.tun@da-mi detalii despre honditza

Parerea mea despre performante si fiabilitate:

1.Fiabilitatea=tu crezi ca se mai pune problema de care este mai fiabila.Tu vorbesti de niste motoare de dupa anul 2000,nu despre niste motociclete de prin anii `60,deci toate sunt fiabile,cam toate au acelasi performante,doar ca tu trebuie sa iti alegi designul.

2.Performante=cand vorbesti de performante eu ma gandesc strict la timpi scosi pe circuit,sau la drag racing,deci tu ai de gand sa o folosesti strict pt. circuit,sau liniute?Oricum pe strada nu ai sa scoti tu toate "performantele" din motoru ala,nici pe circuit...timpi buni scot rider-ii profesionisti,nu noi,sau cel putin cei care au ceva "ture"de circuit adevarat cu motorul,aici nu ma refer la AmcKart.

Raman de parea ca toate sunt la fel de performante(vorbim de o anumita clasa,nu 600 cu 1000),toate sunt la fel de fiabile,tu doar trebuie sa iti alegi look-ul.

Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre performante si fiabilitate:

1.Fiabilitatea=tu crezi ca se mai pune problema de care este mai fiabila.Tu vorbesti de niste motoare de dupa anul 2000,nu despre niste motociclete de prin anii `60,deci toate sunt fiabile,cam toate au acelasi performante,doar ca tu trebuie sa iti alegi designul.

2.Performante=cand vorbesti de performante eu ma gandesc strict la timpi scosi pe circuit,sau la drag racing,deci tu ai de gand sa o folosesti strict pt. circuit,sau liniute?Oricum pe strada nu ai sa scoti tu toate "performantele" din motoru ala,nici pe circuit...timpi buni scot rider-ii profesionisti,nu noi,sau cel putin cei care au ceva "ture"de circuit adevarat cu motorul,aici nu ma refer la AmcKart.

Raman de parea ca toate sunt la fel de performante(vorbim de o anumita clasa,nu 600 cu 1000),toate sunt la fel de fiabile,tu doar trebuie sa iti alegi look-ul.

Parerea mea!

;) :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cobraArt asta e un model de raspuns pe care multa lume ar trebui sa il ia ca pe un exemplu...

la obiect,obiectiv si fara deja celebra fraza...."nu stii scrie ca nu ai pus doi de ii sau cratima la s-au"

frumos

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos baieti, in special lui CobraArt, dau o bere.....m-am hotarat :D Imi iau R1 2005. Sper sa ma obijuniesc rpd cu ea si sa nu imi puna probleme. Oricum cu vremea asta nu cred ca mai am eu timp de plimbare. Ms si multa bafta ;)

Editat de DarkIAngel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o completare la ce-a spus Cobra art....se mai diferentiaza cat de cat si prin feelingul la condus. Un R1 sa zicem din 2005 nu se comporta identic chiar ca un 1000RR din 2005.. Plajele de turatie sunt diferite putin (poate m-am exprimat prost, dar se intelege unde bateam).

 

Dar in mare, Cobra art are dreptate, alegi mai mult design-ul...

 

Ca o miCA COmparatie....O Octavia e cam acelasi cacao cu Passatul, datorita similaritatilor (ambele sunt detinute de VW), vorbesc de penultima generatie...

 

Chiar si la look sunt cam asemanatoare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...