Sari la conținut

Ajutor Cumparare Scuter


themadman
 Share

Postări Recomandate

De cand imi doresc eu o Yamaha Majesty de 250 :cheers:

Dar daca imi zici si pretul ar fi mai bine................sigur ma linistesc :lol:

 

Pe la 1900(toamna) l-am luat eu,dar negociem.

Permis este?

Editat de costingr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu te contrazic,dar nu sunt sigur nici de ce spui tu...e cam imposibil ca la Vclick sa fie doar sigla peugeot,totusi, e o marca cunoscuta

singura diferenta este ca scuterele pgt sunt ansamblate mai cu grija decat celelalte,sti si loganul e renault nuh? :lol: sper k ai inteles pana la urma :D

 

cel mai vandut scuter nou in 4 timpi este agility 50cc, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kymco.. alti.. zEi in scutere.. :)

Eu raman la parerea mea.. cele mai bune scutere sunt in 2T , unele si SH is bune si noi.

Ramane la alegerea ta :(

 

 

--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 17:48 -------------

Eu recomand un motor in 4 timpi. Are fiabilitate mai mare si consum mai mic. Pentru a duce o persoana, are suficienta putere. Eu cu scuterul meu prind normal 55km/h si 65 km/h daca ma aplec.

 

:cheers: te apleci ! baga-te in portbagaj ma !

 

Din ce am gasit eu pe net, cele mai bune oferte sunt:

-pentru scutere model vclic: http://www.motoscutere.ro/sampra.htm

-pentru scutere cu roti de 12: http://www.blademotors.ro/produs.php?id_model=10

 

dada.. smecher n-am ce spune !

 

:D VCLICK nu e firma ... e model de scuter :P

 

Eh m-am incurcat si eu :lol: Lasa ba ca merge asa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu sti ce inseamna fiabilitate la un scuter?dami si mie cateva exemple...

vezi ca nu am zis ca agility e cel mai bun,numai ca este printre cele mai rezistente scutere in 4t

 

ps:eu mias schimba scuterul pe un magnet city :cheers: face careva schimb cu mine :lol:

Dar tu mai mergi pe scuter? :D Ce s-a intamplat cu moto? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci V-CLIC-ul e cam teapa !

Atunci ce putem lua la 1000 euroi,nou si preferabil in 4 timpi(mie imi place 4 timpi,stiu ca e mai puturos la demaraj)

Am vazut la RIEJU modelele:Paseo 50=890 si si Toreo 50=990 euroi. PARERI ??? :cheers:

 

http://www.euro-motor.ro/Rieju/skuter/main.htm

 

 

tata eu iti recomand aprilia scarabeo 50 cm 4t ( cei drept e model rar) piaggio liberty 50 cm 4t ,honda sh 50 cm 4t .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut baieti!!

 

A venit caldura si din nou mi-au revenit sentimentele pentru un mic scuter.

Am citit cu interes toate aspectele legate de vclic.

 

http://www.scootermania.ro/

modelel vitality si clasic de pe acest site sunt bune?!

 

am vazut pe cineva in oras cu un model clasic de pe site de aici si mi-a placut foarte mult :rusinica:

Editat de themadman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kymco Agility este cea mai buna varianta(cel mai bun raport calitate/pret).Si Piaggio Fly ar fi o varianta doar ca si asta este ansamblat in china(asa ca nu-i prea sigur).In legatura cu v-clic trebuie sa spunem ca este mai bun decat chinezariile de pe piata macar din punct de vedere al garantie( 2 ani fara limita km) si al faptului ca gasesti f usor piese de schimb pt el.

Cel mai important lucru in opinia mea este ca atunci cand iti cumperi un scuter nou este sa te interesezi si de conditiile de garantie si post garantie( piese de schimb, etc).Pt ca bun iti iei o chinezarie dar se pot intampla o gramada de lucruri ..si nu ma refer numai la defectele care pot aparea ci si la accidente spre exemplu.....si daca nu gasesti carene ca sa le inlocuiesti sau le aduc pe comanda peste 3 luni( de trece toata vara )....atunci este destul de nasol.In concluzie iti recomand sa iei un scuter de la o firma serioasa care ofera si service si piese de schimb pe stoc chiar daca asta inseamna ca te costa cu 2-3 sute de euro peste bugetul tau. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: Parerea mea e ca cele mai bune scutere noi si ieftine ar fi: Piaggio Fly(1260 euro) si Kymco Agility(1190 euro). Ambele 4T, fiabile, cu un raport calitate/pret bun, cu un consum mic... perfecte pentru oras, unde oricum nu-ti trebuie o viteza mai mare de 50-60 km/h.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einstein1984 ..Eu cand spun piese de schimb ma refer sa si aiba pe stoc..ca asa ti-am zis ca nu incalzeste pe nimeni ca aduc ei peste doua luni( apropous..cumva lucrezi la scootermania de ii lauzi atat.?.. :rusinica: ).Cel mai nepotrivit exemplu este cu cei de la First Bike....pt ca stie toata lumea ce probleme sunt cu garantiile la ei....de restul nu ma pot pronunta..pentru s-ar putea sa ai dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu fie asa de "amabili" cum erau si sunt cei din magazinele de First-Bike. Cand te duceai sa cumperi un scuter te primeau cu covorul rosu si nu mai stiau cum sa te perie, apoi cand ti se intampla ceva la scuter si in 90 % din cazuri se intampla, si veneai la garantie te simteai mai rau ca un cersetor, iar texte de genul "exploatare incorecta" erau la ordinea zilei, pentru a scapa de tine si a-ti rezolva problema pe cheltuiala proprie. Parerea mea e sa nu-ti complici viata cu un scuter no-name, pentru ca si calitatea va fi tot la fel. Acum faci cum vrei, eu doar mi-am exprimat parerea :rusinica: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Check this out:

Agility City 50, cu roti pe 16", numa buna sa te dai cu ea prin oras, si sa nu-ti pese prea tare ca te dai peste cap daca iei o groapa, si nici nu te zgaltaie asa tare cand mergi pe piatra cubica.

Costa - 1590 Euro

post-15244-1205967279_thumb.jpg

Editat de SnakeBite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einstain1984...deja exagerezi...800km pt un scuter nu inseamna practic nimic( cum defapt nu inseamna nimic pt niciun vehicul ).Nu am habar..deci nici nu pot comenta nimic despre modelul acesta clasic.....dar ce pot spune este ca spre exemplu kymco agility, cunosc foarte multi agenti de livrari( de la pizza pana la scrisori ) care asa cum zici tu ca-s tembeli de dau cu ele in toate gropile...dar nu au probleme cu ele.....au 14000km si nu au schimbat nici macar placutele de frana.Acum sincer mi se pare tare amuzanta si chestia pe care o zici tu ca..."mai bine dau 700 euro pe scuter...si pana la 1000 de euro mai imi raman si bani de piese".Practic din start pleci cu ideea ca vor fi probleme cu ele...

Themadman...decizia iti apartine pana la urma...dar eu zic sa te duci sa vezi si in alta parte despre ce este vorba..ca pana la urma nu cumperi amabilitatea( desi tot respectul pt cei de la scootermania daca zici ca asa sunt..inseamna ca stiu sa faca comert) ci cumperi produsul in sine..care dupa parerea mea trebuie sa fie de calitate si nu imbracat intr-o forma frumoasa si lucioasa.Nu te incalzeste cu nimic ca oamenii is amabili si isi dau tot interesul..daca nu au cu ce...sper ca intelegi ce vreau sa zic!

Oricum parerea mea este ca piata va cerne cu timpul aceste produse no-name...iar romanul isi va da seama( precum se intampla in toata europa de vest) ca mai bine da cateva sute de euro in plus pt un vehicul de calitate, pt care are o garantie REALA si pe care il poate folosi la maximum din potential( hai ca inchei ca am devenit cam patetic... :rusinica: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus ca cei de acolo sunt amabili si iti dau toate detaliiile despre scuter,intretinere piese, defecte.

nu am spus neaparat ca din acest motiv vreau sa cumpar scuterul.

 

 

tot vad ca scrieti aici de "kymco'.

astea nu sunt tot chinezesti?

eu ca nestiutor nu am auzit in viata mea de ele. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 10000 km (zecemii) cu o chinezarie de la Gopop si e totul ok. Chiar si acum prinde 75 km/h, iar la demaraj fac un kymco .............si asta fara sa-i fac nici o modificare, ca daca ma apuc sa-i pun o toba sport, un filtru....etc..........poate mai mult.

Asa ca nu mai criticati atat chinezariile.............unele sunt bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Brasov. Ce folos am daca iau un scuter de firma, daca n-am service in oras? Ce fac la revizii, in caz de defectiuni? Stau si ma uit la el. De aceea am preferat sa iau un scuter la care am service aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scootermania.ro sunt si importatori de piese pentru scuterele lor, iar faptul ca scuterele chinezesti seamana intre ele ca 2 picaturi de benzina insemna ca poti lua piese din mai multe locuri (lifan, first bike, reva de exemplu). Si cu diferenta de la 670 de euro la 1200 eu zic ca poti cumpara muuuuulte piese.

 

 

frate fara suparare daca iti iei scuter nou si deja te gandesti la piese mai bine lasa... oricat de mult vrei tu sa convingi oamenii, nu reusesti... scuterele chinezesti nu-s fiabile, sunt slabe rau calitativ si in 2000 de km trebuie sa le tii carenele cu mana :rusinica: aahhhhhh da ... poate achizitonezi pe alea norocoase 2 la 100 de buc :crack:

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 13:35 -------------</small><br/>

eu am spus ca cei de acolo sunt amabili si iti dau toate detaliiile despre scuter,intretinere piese, defecte.

nu am spus neaparat ca din acest motiv vreau sa cumpar scuterul.

tot vad ca scrieti aici de "kymco'.

astea nu sunt tot chinezesti?

eu ca nestiutor nu am auzit in viata mea de ele. :crack:

 

calitativ vorbind kymco este o marca peste chinezariile obisnuite cu mult...

 

 

te sfatuiesc sincer sa-ti iei un sh bun ... stiu ca esti oarecum entuziast dar dupa ce mergi pe chinez o sa vrei mai mult(performante/comfort/fiabilitate) cauta aprilia, gillera, nu peugeot trk am unul si e slab ca performante...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot vad ca scrieti aici de "kymco'.

astea nu sunt tot chinezesti?

eu ca nestiutor nu am auzit in viata mea de ele. :rusinica:

 

Te-ar ajuta un simplu search pe google daca vrei sa afli cine este kymco!(is in primele 4-5 locuri in europa ca numar de unitati vandute si crede-ma ca in vest cumparatorii recunosc calitatea si au si bani sa-si ia ceea ce doresc)

 

Iar eu cred ca astea-s cele mai bune variante

Nou : Kymco Agility, Piaggio Fly si in cel mai rau caz Peugeot V-Clic

SH : exact ca si Cosminake : Aprilia sau Gillera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 10000 km (zecemii) cu o chinezarie de la Gopop si e totul ok. Chiar si acum prinde 75 km/h, iar la demaraj fac un kymco .............si asta fara sa-i fac nici o modificare, ca daca ma apuc sa-i pun o toba sport, un filtru....etc..........poate mai mult.

Asa ca nu mai criticati atat chinezariile.............unele sunt bune.

 

chinezii fac si marfa proasta dar si lucruri bune...ganditi-va ca N firme renumite si-au mutat productia in China pentru a ramane competitive pe piata...eu tin minte ca inainte de 1989 marfa chinezeasca care ajungea la noi in Romania era ceva cu totul deosebit...toata lumea vrea ceva chinezesc (fie ca era stilou,masinuta electrica,patent,aparat de radio etc) pentru ca erau deosebite si de calitate f buna...acum din pacate s-au mai prostit,au inceput multi sa produca si normal ca apar si ciurucuri...dar nu cred ca trebuie generalizat ca toata marfa chinezeasca este proasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezii fac si marfa proasta dar si lucruri bune...ganditi-va ca N firme renumite si-au mutat productia in China pentru a ramane competitive pe piata...eu tin minte ca inainte de 1989 marfa chinezeasca care ajungea la noi in Romania era ceva cu totul deosebit...toata lumea vrea ceva chinezesc (fie ca era stilou,masinuta electrica,patent,aparat de radio etc) pentru ca erau deosebite si de calitate f buna...acum din pacate s-au mai prostit,au inceput multi sa produca si normal ca apar si ciurucuri...dar nu cred ca trebuie generalizat ca toata marfa chinezeasca este proasta...

 

Ai perfecta dreptate, dar din pacate ce s-a constat in ultimii ani este ca cel putin aceste produse sa zicem ieftine sunt si de proasta calitate.Fac si ei lucruri foarte bune dar care daca ar ajunge la noi ar veni cu aproape aceleasi preturi cu marcile recunoscute in Europa.Iar un exemplu viu este cu Kymco( Taiwan ), TGB si exemplele pot continua...marci de calitate dar care au si un pret pe masura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...