Sari la conținut

Scoaterea Filtrelor Din Toba!


pepsi
 Share

Postări Recomandate

Buna, am un suzuki sv 650s, model 99-2002.

As dori un sunet mai adanc, mai puternic, insa nu prea i-mi permit o toba sport noua.

Vreau sa scot filtrele din toba stock, cum se procedeaza? pe unde trebe taiat? trepe sa pun vata in ea?

 

o sa-mi afecteze consumul? va trebui reglat carburatoarele?

 

 

MS , asfalt uscat :cheers:

 

 

PS: eventual cumpar toba sport SH pt sv :moto:

 

--- Mesaj completat în 03 Nov 2007 09:13 -------------
nimeni nu zice nimic ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am un suzuki sv 650s, model 99-2002.

As dori un sunet mai adanc, mai puternic, insa nu prea i-mi permit o toba sport noua.

Vreau sa scot filtrele din toba stock, cum se procedeaza? pe unde trebe taiat? trepe sa pun vata in ea?

 

o sa-mi afecteze consumul? va trebui reglat carburatoarele?

MS , asfalt uscat :cheers:

PS: eventual cumpar toba sport SH pt sv :moto:

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Nov 2007 09:13 -------------</small><br/>nimeni nu zice nimic ? :)

 

salut

 

pentru inceput trebuie sa stii k daca modifici tobele va creste shi consumul de benzina.

modificarea lor se face in felul iurmator:

1. Toba sa decupeaza la ambele capete, atentie, pe partea cu diametru constant deoarece trebuie sa le sudezi inapoi.

2. Scoaterea sitelor. Sirele sunt prinse de peretele tobei prin puncte de sudura. gasesti punctele de sudura shi dai o gaura cu un burghiu prin acel punct, pt. a elimina sudura, apoi scoti sitele una cate una.

Posibil sa fie necesar sa la fortezi un pic cu o tija de metal sa se desprinda din suduri.Apoi astupi gaurile prin sudura.

3. Cautzi tabla perforata de grosime 1-1,5 mm, gauriel sa aiba 2-3mm diametru. Tai o fasie lata de 50-60 mm.

Infasori fasia de tabla perforata pe o tzeva de diametru de la 30 - 60 mm (acesta va fi diametrul interior al tobei, pe unde vor trece gazele) in asa fel incat sa obtzii o tzeava perfecta preforata, pe care o sudezi in puncte k sa isi psatreze forma.Trebiue sa fii atent sa tai fasia de tabla perforata destul de lunga k sa itzi ajunga.

Daca vrei un sunet mai gros faci tzeava perforata de diametru mai mare.

La moto tau cred ca 40-45 mm ajung.

4. Sudezi la cilindrut tobei capacul inferior(cel dinspre motor). Pe acel capac ,in interior, la multe modele este un trunchi de con.

Pe acel trunchi de con fixezi tzeava facuta la pct.3.

O fixezi bine, apoi ajustezi lungimea ei k sa se potriveasca shi celalalt capac al tobei.

La fel shi pe acest capac trebuie sa ai o buza sau ceva asemanator sa poti fixa tzeava perforata.

Tzeava perforata va fi fixata doar de cele 2 capace ( e bine sa fie un pic bagata fortzat k sa stea bine).

5. Cu tzeava fixata in interiorul tobei incepi sa bagi vata (vata de sticla sau orice vata ce rezista la temperatura, gasesti la magazinele Praktiker, vata de culoare verde 25 ron /8mp).

Vata trebuie sa fie indesata cat se poate de bine,gramada, nu conteaza forma ei, cu ajutorul unei tije metalice sau ceva asemanator.

Intra cam o plasa mare de vata intr-o toba.Folosaste o masca de aer cand lucresi cu vata.

6. Sudezi shi celalalt capac, finisezi sudurile, vopsesti cu vopsea rezistenta la temperatura (tot la Praktiker gasesti, negru mat sau lucios) 2-3 straturi de vopsea k sa arate bine shi gata.

 

Dureaza cam 4 ore toata treaba.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de cat ii dai tu gaz

maxim 2 litri

in schimb creste cuplul=acceleratie mai buna

motorul va trage mai bine de la turatii mai mici

daca nu exagerezi cu diametrul tobelor nu va creste mult

la mers constant nu va creste consumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai diametrul tobei va ramane ca aceasi nu? doar filtrele se inlocuiesc cu vata si acel cilindru plin de gauri, nu?

 

PS: un lucru nu inteleg, cum e posibil, ca o evacuare libera sa-ti creasca consumul? doara nu o primeasca mai multa benzina, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

unii oameni n-au ce face. daca mergi cum ai mers pana acum consumul chiar o sa scada. infim dar o sa scada. lor le-a crescut consumul tragand de gaz in disperare sa se auda motoru' nah belea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...