Sari la conținut

Posesorii De Yamaha Xt 600


Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa vad cum e la XT 600 din 2001 (sau ma rog, cat mai apropiat) bascula din spate unde vine prinsa frana. De fapt am nevoie de 2 poze, din ambele parti, cu locul unde vine prinsa bascula de axul pe care e roata.

 

Vreau sa vad daca al meu e ca in fabrica sau a fost improvizat ceva acolo ... Am niste urme care e posibil sa fie de sudura, insa nu am un alt XT cu care sa compar.

 

Sau daca stiti unde as putea gasi aceasta informatie pe net ... Eu nu am reusit.

 

 

Mersi

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e original..scopul acelui surub e de "pana", siguranta

 

Da, rolul lui este cand il strangi sa stranga cele 2 parti, sa stea fix axul. Ok, deci partea din spate voi ziceti ca nu e adaugata, atunci e ok... Mi-o zis la service ca e sudat acolo ceva, si nu mi-o prea placut ideea.

 

Mersi de sfaturi

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capatul ala este, intr-adevar, sudat din fabrica. Poate ca la tine, in cel mai rau caz, cineva a intarit sudura....depinde cum a lucrat si din ce cauza a facut-o.

 

 

Si poate sa fie ceva grav? Adica ... nu stiu, sa fie vreo fisura in bascula sau ceva de genu? Dupa ce sa ma uit? motorul a fost picat pe dreapta, insa acea sudura apare pe ambele parti.

 

 

Mersi

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ ekkemu :

 

Stiu ca nu am XT 600 E ci doar o strabunica de-a ei, dar ideea e ca macar la capitolul bascula & co., din cate stiu eu, nu sunt (sau nu cred sa fie) mari diferente si am zis ca poate ti-or prinde bine pozele de mai jos. E vorba de bascula de la Yamaha Tenere 3 AJ 1989.

 

post-3763-1194450750_thumb.jpg post-3763-1194450759_thumb.jpg post-3763-1194450767_thumb.jpg post-3763-1194450776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ekkemu :

 

Stiu ca nu am XT 600 E ci doar o strabunica de-a ei, dar ideea e ca macar la capitolul bascula & co., din cate stiu eu, nu sunt (sau nu cred sa fie) mari diferente si am zis ca poate ti-or prinde bine pozele de mai jos. E vorba de bascula de la Yamaha Tenere 3 AJ 1989.

 

Da, e fix, dar FIX la fel. M-am lamurit, nu am nici o problema :cheers: Cel putin nu cu bascula de la motor :) Si ma gandesc ca daca din 89 tot asa e ... tre sa fie ok :moto:

 

Si in alta ordine de idei, am o intrebare. Si-a schimbat cumva cineva toba la XT 600? Si o vinde/da pe aia veche? Ma intereseaza sa fie in conditie buna, fara rugina, mai ales partea unde se imbina cu galeriile.

 

 

Mersi

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am eu o toba originala de xt/2001. si s-ar putea sa mai fie ceva piese. o roata fatza, etc. trebuie vorbit cu omu' care are mobra si piesele

 

 

 

Eu cred ca nu .. mi-a fost oferita cadou .. :burnout: ..

Roata de fata este inca la mine si te asteapta .. dar trebuie sa vii cu talonul XT-ului pe numele tau . alfel o primeste actualul proprietar ..

Editat de motorus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu .. mi-a fost oferita cadou .. :burnout: ..

Roata de fata este inca la mine si te asteapta .. dar trebuie sa vii cu talonul XT-ului pe numele tau . alfel o primeste actualul proprietar ..

 

Deci toba nu este, ai de dat doar roata fata? Alte piese mai ai? Roata fata e "de dat" sau costa? Iti scanez talonul imediat sa-l vezi :cheers:

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci toba nu este, ai de dat doar roata fata? Alte piese mai ai? Roata fata e "de dat" sau costa? Iti scanez talonul imediat sa-l vezi :P

 

Adi

 

 

 

daca privesti schema logica ai sa observi ca discutia se purta cu CBR-ica .. un aspirant la XT ..

 

 

 

:cheers: as putea spune mai mult un oportunist . :bounce: sau un bun achizitor :burnout:

 

Bafta tuturor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...