Sari la conținut

Cum sa-mi modific toba la ij?


Thunderstorm
 Share

Postări Recomandate

Mi-am cumparat IJ (planeta 5) In grnreal stiu cam cum vreau sa arate dat m-am impotmolit la toba! Oricat de fain va fi motorul meu, toba lui originala ii va strica tot aspectul.E imensa si dreapta! In afara de polisat ce-mi recomandati sa fac cu ea? Se poate modifica?

Orice sugestie e binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti place,fa-i o toba goala,din inox,lustruit,cu diametrul la fel ca si cotul.....

sau....un singur cot,dar care se imparte in doua tobe,tot goale,acelasi diametru ca si cotul...asa vei avea la final 2 tobe...

ori una ori alta,dar fa-le goale....

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cel mai bine tiai gasii in gemania de la un chopper in 2timpi niste tobe - sunt multe motoare in 2t afara si au tobe super fain....uite unul ar fii niste tobe de DAELIM...numai ca motor este doar de 125 si nu stiu cum ar reactiona tobele puse pe ij fiind de 350 depinde dar arata bine tobele de daelim

uite si o poza

post-24-1108995132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,ideal ar fi sa-ti iei tobe de la alt chopper in 2 timpi....

Roby,sa sti ca am vazut si IJ-uri cu tobe goale....nu stiu insa daca pe termen lung face bine la motor....

 

 

B.

da stiu dar motorul ala de ij cu tobe goale face mai mult zgomot decit sa mearga mai bine....deci parerea mea este sa gasesca afara o toba sau o pereche de tobe de la motor in 2 timpi

sau na sa le faca tobele cum vrea ea ca forma dar in toba inauntru sa bage niste filtre si asa a terminat problema.....si asa sigur o sa gasesca romica vreo idee :banana:) hehe :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu n-ar fi sa-i adaugi o piesa deasupra,la capat ,s-o faci "fish tail"?Adica s-o infrumusetezi p-aia care-o ai,fara prea multe batai de cap?Am avut si eu un Ij Planeta 5, si tipul care mi-a luat-o, ca a uitat sa mi-o plateasca,i-a destupat tobele si tin sa-ti spun ca-n Piata Victoriei Ij-ul se auzea cel mai tare...Daca vrei sa te opreasca fiecare gabor... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu n-ar fi sa-i adaugi o piesa deasupra,la capat ,s-o faci "fish tail"?Adica s-o infrumusetezi p-aia care-o ai,fara prea multe batai de cap?Am avut si eu un Ij Planeta 5, si tipul care mi-a luat-o, ca a uitat sa mi-o plateasca,i-a destupat tobele si tin sa-ti spun ca-n Piata Victoriei Ij-ul se auzea cel mai tare...Daca vrei sa te opreasca fiecare gabor... :banana:

ma gandeam sa-i fac o toba cu forma interioara identica cu originalul si sa folosesc amortizorul original dar sa o fac mai scurta si cu alta forma exterioara!

Avand in vedere pretentziile nu va fi usor! :banana: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobele care se vad in poza care mi-a trimis-o Robi arata beton. Doar ca... alea cred ca tre' cumparate si ideea e sa fie cel mai bun raport calitate - pret, avand in vedere ca eu o sa cad la greu cu motorul asta.:cheers:

Arata super cu 2. O sa-l intreb pe Romi daca se pot confectiona. :banana: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robog ar fii o idee super sa folosesti filtrul original de la ij si sa faci alt exterior pe gustul ei ar fii foarte interesant o toba cu filtrele ei originale si exteriorul tobei refacutç

chiar poti sa faci toba ma scurta si ridicata in spate .spre roata

salut roby :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robog ar fii o idee super sa folosesti filtrul original de la ij si sa faci alt exterior pe gustul ei ar fii foarte interesant o toba cu filtrele ei originale si exteriorul tobei refacutç

chiar poti sa faci toba ma scurta si ridicata in spate .spre roata

  salut roby :cheers:

la asa ceva ma gandeam si eu ...

cred ca ar putea iesi beton!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant... La acelasi capitol eram si eu... Stiu de la Uncle Fester ca exista firme care fac pe comanda toate nebuniile de tobe... Faceti o intrebare... Eu inca ma gandesc la design... Si astept sugestii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant... La acelasi capitol eram si eu... Stiu de la Uncle Fester ca exista firme care fac pe comanda toate nebuniile de tobe... Faceti o intrebare... Eu inca ma gandesc la design... Si astept sugestii...

intrebarea este ..si cit vei da pe o toba facuta de o firma specializata in asa ceva...te va costa cam aproape banii care iai dat pe ij :banana: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact de treaba asta m-am lovit si eu cu simsonu

am ajuns la concluzia ca 1 in 2 e costisitor, mai ales din inox, cel mai greu trag coturile care sunt o groaza de bani

arata parca mai cool dar uita-te la mine ce misto a iesit cu 1 singura tzeava

modele sunt cacalau pe net, trebuie doar sa te hotarasti care iti place mai mult

despre 2T si implicatzii habar nu am, aici ghideaza-te dupa ce zic "batranii"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...